A Pesti Vigadó 2014-es újranyitása után indult a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat, melynek célja, hogy a fővároson és határon túl működő színházak és színtársulatok sikeres, népszerű előadásai, valamint kísérleti és ritkán látható darabok bemutatkozhassanak a budapesti közönségnek. A sorozat őszi évadában színpadra lép egy hétköznapi ember, aki próbál eligazodni az életnek hívott „gépezetben”, szembesül egy édesanya a Ceaușescu korszak megpróbáltatásaival, valamint két házaspár egy éjszaka különös tettre szánja el magát.
Pest romokban hevert a török hódoltság 1686-ban bekövetkezett bukásakor, ám néhány évtized múlva ismét erőre kapott. Akkoriban a mai Vigadó tér környékén, Pest északi határát kijelölő zord kőtömeg, a várost védő rondella állt. 1789-ben elbontották és helyére színházépületet szántak, ám a pénzhiány ezt nem tette lehetővé. Később a pesti lakosságnak nagy igénye támadt egy olyan épületre, ahol kiélhette a tánc iránti szenvedélyét, így Pollack Mihály tervei alapján, 1829-ben megkezdődhetett a mai Pesti Vigadó elődjének, a Reodute-nak a felépítése.
A bálok, hangversenyek, kiállítások, vallási, tudományos és politikai rendezvények sorát színházi előadások is tarkították, majd az 1980-ban átadott Pesti Vigadó kamaraterme a fajsúlyos bemutatóknak és a könnyed szórakoztatásnak egyaránt színteréül szolgált. A 2002-ben kezdődő Beavató színház című előadássorozat keretében elismert rendezők és színészek avatták be, elsősorban a középiskolai diákokat a színházi világ rejtelmeibe. A résztvevők olyan, az iskolai tananyagban is szereplő drámákat kísérhettek végig az olvasó próbáktól kezdve, egészen a bemutatókig, mint Shakespeare: Lear király című darabja, Szophoklész: Antigonéja, vagy éppen Moliére: Tartuffe-je.
Visszatérve a „rondellás alapokhoz”, a Pesti Vigadó 2014-es újranyitása után indult útjára a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat. Az évek óta nagy népszerűségnek örvendő program idei őszi évadában, elsőként Kincses Elemér: Függöny című előadásánál gördül fel a függöny, szeptember 26-án a Spectrum Színház előadásában. A tragikomikus elemekkel átszőtt történet, egy olyan korról szól (a ’70-es, ’80-as évekről), amelynek örömeit, borzalmait talán túl hamar elfelejtettük, vagy elfelejtették velünk. Alapvető kérdése, hogy az anyagilag jobb élet reményében hajlandóak vagyunk-e figyelni, hallgatózni, vagy emberek maradunk, még ha épp csak megélünk keresetünkből, akkor is.
Október 24-én a debreceni Csokonai Színház színművésznője, Újhelyi Kinga előadásában találkozhatunk Dancs Rózsa: Anyaöl című megható történetével. A monodráma egyfajta rekviem a Ceaușescu korszak idején minden meg nem született, vagy megszületett és árvaházakba ítélt, pusztulásba hajszolt életért. S egyúttal egy hatalmas felkiáltójel is, hogy ez ne ismétlődhessen meg a történelemben.
Csurka István: Deficit című darabjában a Zentai Magyar Kamaraszínház színművészei jóvoltából, beleláthatunk két házaspár életébe, akik látszólag nem különböznek egymástól, látszólag pedig nagyon is. Látszólag baráti pár, látszólag nem. Látszólag unják egymást, látszólag mégsem. Mielőtt a gyűlölet szeretetbe menne át és fordítva, megszületik az ötlet: cseréljenek párt egy éjszakára… A Szilágyi Tibor által rendezett komédiában december 5-én lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak a Pesti Vigadóba.
A SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat előadásai 2.500 Ft-os jegyárral tekinthetők meg, melyet online rendszeren keresztül, vagy személyesen, a Pesti Vigadó Jegypénztárában vásárolhatnak meg az érdeklődők. Az idei évben útjára indított Pesti Vigadó Klubtagsági kártya pedig 20%-os kedvezményt biztosít, többek között a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat előadásaira is.