Szférikus örömzene fogadja a közönséget november 5-én a Budavári Evangélikus Templomban folyó Bach-fesztivál páratlan zárókoncertjén.
J. S. Bach zenekari művei önmagukban is lenyűgözőek, de autentikus előadásban, korhű hangszerekkel előadva egészen más és izgalmasabb hangélménnyel ajándékozzák meg a hallgatóságot. És igen, még ez a csoda is fokozható! 2017-ben, a reformáció 500. emlékévében épült meg a sorozatnak helyet adó templomban hazánk legnagyobb barokk orgonája Bán István, a gyülekezet orgonistájának és a fesztivál művészeti vezetőjének koncepciója szerint. Építésekor egyetlen cél vezette az unikális hangszer megalkotóit, hogy J. S. Bach művei a legautentikusabban legyenek rajta előadhatóak, melyre mi lenne kitüntetettebb helyszín, mint egy evangélikus főtemplom.
Bachra a zsenialitása és minden művét átjáró mély Krisztus-hite mellett leginkább a gyakorlatiasság volt a legjellemzőbb. Nem egyszer változtatott egy kantáta összetételén istentisztelet előtt és írt szólamokat újra, mert például megbetegedett az egyik hangszeres szólistája, vagy ha egy jobb / rosszabb kvalitású zenész működött közre. Néhány kantátája csak nagy, pedálos orgonával volt előadható, de előszeretettel használta önmaga rendszeresen az amúgy is rendelkezésre álló templomi orgonát csembaló helyett kontínuó-hangszernek a zenekari művek kíséretéhez. Világi zenéjében persze ez a könnyed hangszerváltás nem volt megoldható, a csembaló máig is nélkülözhetetlen hangszer előadásukban a templom falain kívül.
Budavár csodálatos Bach-orgonája új magaslatokba emelte hazánkban a nagy mester műveinek előadását, hisz 415 Hz-es hangolásával Magyarországon először valósulhatott meg, hogy a korabeli gyökereket követve nagy, pedálos barokk-orgona kísérjen egy korhű hangszereket megszólaltató zenekart, mely nagyságrendileg gazdagabb hangzást kölcsönöz a felcsendülő műveknek. Ennek a lehengerlő akusztikai élménynek lehet most szem- és fültanúja a magyar közönség a 12. Budavári Bach Fesztiválon, hisz csak az lehet lebilincselőbb a barokk trombiták csillogó hangjánál, ha mindeközben „a háttérből” egy gyönyörű orgona is szól a zenekar oldalán. Telemann egy szólókantátája és fuvolaversenye mellett a grandiózus D-dúr szvit (BWV 1069) és a minden emberi lelket az ég felé fordító, mennyei virtuozitású „Gloria in excelsis Deo” (BWV 191) kezdetű kantáta szerepel a műsoron.