A Fővárosi Nagycirkusz Melyiket a 9 közül? című karácsonyi, összművészeti műsoráról beszéljenek az alkotók és a képek.
„Valaki azt mondta, hogy ez már szinte Cirque du Soleil kategóriájú darab lett. Abból a szempontból, hogy két hónapos előkészületi-és próbaidőszakon vagyunk túl, hogy Rátkai Erzsébet érdemes művész tervezte a jelmezeket, hogy saját díszlettervezőnk volt és Szakál László zenekarvezető több dalt is szerzett, valamint új technikai elemeket hoztunk be, valóban a kanadai társulat felkészültsége és kreativitása felé mutat. Korábban a klasszikus cirkuszi előadásokhoz a rendező egymás mellé válogatta a műsorszámokat, viszont a Melyiket a 9 közül? darabban a művészeti ágak összeházasításával egy jóval komplexebb, katarzist kereső történetet mesélünk el.” – Fekete Péter, a Melyiket a 9 közül? Jászai Mari-díjas rendezője
„Minden megtalálható benne, ami a minőségi kikapcsolódáshoz kell: cirkuszművészet, érdekes történetvezetés, ének, zene, színház, tánc, izgalmas díszletek. Megtisztelő, hogy én jelenítem meg a főgonosz Szomszéd sötét lelkét és mindent megteszek, hogy a manézsban én legyek a legjobb rosszfiú.” – Dmitry Chernov többszörös cirkuszfesztivál-díjas zsonglőr, a „Szomszéd lelke”
„A cirkuszművészek igazán sokoldalúak, értenek a tánchoz és a színészet főként nonverbális formájához. Tökéletesen uralják a testüket és a produkcióikban gondolatokat és érzéseket jelenítenek meg. Ezért kiváló az összhang a többi művészeti ággal, mert egymásból építkeznek és egymást építik. A Melyiket a 9 közül? produkció esetében, a különböző művészeti ágak képviselői mindannyian a tudásuk legjavát adják hozzá és gyúrják egy varázslatos egységgé úgy, hogy minden előadáson ugyan olyan magas színvonalat tudjanak nyújtani.” – Szomor György színművész, „János mester”
„Amikor elkezdtem a cirkuszi karrieremet, még elenyésző volt az összművészeti előadások száma. A mestereim a régi, trükk-központú iskolát képviselték. Viszont haladni kell a korral, mindig a közönség igényeit kell szem előtt tartani, és ha a klasszikus cirkuszi előadások már nem elégítik ki az elvárásaikat, akkor meg kell fűszerezni a műsorokat más művészeti ágak bevonásával.” – Roman Markin, Markin Family, perzs szám
„Ebben az előadásban nem csak egymást követik az artistaszámok, hanem komoly dramaturgiája és fontos üzenete van. Nem csak karácsony táján fontos, hogy megtaláljuk a belső egyensúlyunkat, békénket és felismerjük a valódi értékeket. Nem a külsőségek számítanak, hanem az, hogy mennyire gazdag a lelkünk, képesek legyünk szeretetet adni és kapni. Igazán örülök, hogy én is részese vagyok egy ilyen fontos üzenet átadásának, mert ha csak egyvalakiben mozdul meg a nézőtéren valami és egy szép élménnyel, gondolattal távozik, már boldog vagyok.” – Novákovics Noémi, artistaművész, „A legidősebb nővér”