A zárt terek légcseréje elengedhetetlen az egészség és a hatékony munkavégzés szempontjából, ugyanis az elhasználódott, szén-dioxidban dús, szennyezett levegő, valamint a túl alacsony vagy túl magas páratartalom kedvezőtlen hatású az emberi szervezetre.
A hagyományos, ablaknyitással történő szellőztetés csak a nyári hónapokban oldható meg energiahatékonyan, azonban zajos, forgalmas utak mellett, illetve allergiában szenvedő egyének esetében akkor sem jelent ideális megoldást. Minden szempontból jó megoldást nyújtanak a szellőztető rendszerek.
A friss levegő lételemünk
Az emberi szervezetnek szüksége van friss, oxigéndús levegőre, így a zárt helyiségekben rendszeres szellőztetésre. A STIEBEL ELTRON szellőztető rendszerei ablaknyitás nélkül, energiahatékonyan, folyamatosan és halkan biztosítják az egészséges mikroklímát az otthonokban és az intézményekben.
Az egészséges, friss levegő hatással van az ember hő- és közérzetére, teljesítőképességére. A szellőztető rendszerek a beépített szűrők révén kiszűrik a levegőben lévő polleneket, port és egyéb, egészségre ártalmas szennyező anyagokat, így kedvező hatást gyakorolnak az egészségre.
A légcsere révén csökkenthető a helyiségek páratartalma, ami gátolja a penészgombák elszaporodását, az egészségre ártalmas penészedést.
Mi a baj az ablaknyitásos szellőztetéssel?
A klasszikus szellőztetés akkor hatékony, ha rendszeres és az átszellőztetés érdekében kereszthuzat biztosítható. Az ablaknyitással járó légcsere ideális esetben, a fűtésmentes hónapokban, tiszta levegőjű, csendes környezetben megfelelő lehet, más esetekben azonban nem, mivel
- nem szabályozható, így nem biztosít optimális páratartalmat.
- komoly hőveszteséggel jár és csökkenti a fűtés hatékonyságát.
Lakásokban, családi házakban sem igazán jelent tökéletes megoldást, irodákban, intézményekben azonban megvalósíthatatlan. A megnövekedett CO2-tartalmú elhasználódott levegő fejfájást, rossz közérzetet, alvászavarokat okoz.
Centralizált és decentralizált szellőztető rendszerek
A szellőztető rendszerek ventilátor segítségével friss levegőt táplálnak be kintről, miközben az elhasználódott levegőt egy másik ventilátorral kiszívják bentről, így optimális levegőminőséget teremtenek a belterekben. A beépített hőcserélő hatására a kintről érkező levegő felmelegszik, ezáltal a fűtési költséget is csökkenti.
Két alapvető típusa van, a központi és a decentralizált szellőztető rendszer. A centralizált szellőztető rendszer tulajdonképpen egy központilag elhelyezett szellőztető berendezés, amely folyamatos, alacsony szintű légmozgást biztosít, így hozzájárul az egészséges beltéri levegőhöz, megvédi a helyiségeket a penészedéstől. A légcsere légcsatornákon keresztül biztosított. Energiatakarékos, energiahatékony.
A decentralizált szellőztetők a magas páratartalom, a szagok és egyéb szennyezőanyagok eltávolítására használható, elsősorban fürdőkben, konyhákban használatos. Utólagos beépítésük is megoldható.