A Budapesti Strauss Zenekar Tavaszi keringővarázs című koncertje 2023. május 12-én pénteken 19.00 órától lesz a MOM Kulturális Központ Színháztermében. A hangverseny műsorát – az eddigi hagyományokat folytatva – a Strauss család és kortársaik népszerű és kevésbé ismert művei alkotják.
A Budapesti Strauss Zenekart Bogár István zeneszerző-zenepedagógus, karmester alapította 1986-ban. Az együttes létrejötte egy szerencsés véletlennek köszönhető: egy utolsó pillanatban beérkezett franciaországi Strauss turné lebonyolításához az akkori Interkoncert zenekart és karmestert keresett, de a rövid határidő miatt a hazai előadók közül senki nem vállalta a felkérést. A külföldi kapcsolatot mentendő Bogár István vállalta a zenekar megszervezését és a koncertek vezénylését.
Az alkalmi beugrást a következő 20 év alatt több mint 1200 – főként külföldi – koncert követte, legtöbbször Franciaországban és Spanyolországban. Ezek közül kiemelkedő, hogy Párizsban a Salle Pleyelben 113-szor, míg Barcelonában, a Palau de la Musicában közel 100-szor léptek fel, de játszottak Olaszországban, Svájcban, Belgiumban, Hollandiában, Németországban, Ausztriában és Hongkongban is. A zenekarral külföldön 11 CD felvétel készült. Az itthoni fellépések közül jelentős volt az 1993-ban indult Ferencvárosi Ünnepi Játékok, melynek ez az együttes volt az alapítója.
A Budapesti Strauss Zenekar nem állandóan működő együttes, tagjait a magyar nagyzenekarok hangszeres kiválóságai alkotják, egy-egy fellépésre is elsősorban a Nemzeti Filharmonikus Zenekarból, a Magyar Állami Operaház Zenekarából, a Budapesti Fesztiválzenekarból, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarából, a Concerto Budapestből és a MÁV Szimfonikus Zenekarból érkeznek a zenészek.
Bogár István 2006-ban bekövetkezett halálát követően a zenekar vezetését és koncertmesteri feladatokat lánya, Csáky-Bogár Rita vette át. A zenekar vezető karmestere férje, Deák András lett, aki itthon 1991-től 2021-ig a Duna Szimfonikus Zenekar vezető karmestere volt; 2000 óta rendszeresen visszatérő karmestere a „Salute to Vienna” észak-amerikai újévi koncertsorozatnak, a kontinens egyetlen olyan produkciójának, mely magáénak tudhatja Bécs városának hivatalos támogatását és elismerését. Az évek során vezényelt a kontinens legnevesebb koncerttermeiben, dirigálta a Calgary Filharmonikusokat, a Palm Beach Opera Zenekart, a San Diego Symphonyt, a Philadelphia Symphonyt, a Vancouver Opera Orchestrát, a Baltimore Symphonyt és vendégkarmesterként koncertmeghívást kapott a Chicago Philharmonichoz.
Vezényelt Finnországban, Szlovákiában, Németországban, Svájcban, Spanyolországban és Izraelben is. 2006 óta állandó dirigense a Vienna Mozart Orchestrának, akikkel rendszeresen fellép Bécsben a híres Musikvereinben és a Staatsoper-ben valamint az együttes külföldi koncertjein, így járt már Mexikóban, Bulgáriában, Belorussziában, Ukrajnában, Lengyelországban, az USA-ban, Kanadában, Lettországban, Oroszországban, Kínában, Portugáliában és Görögországban is. 2014 óta a Vienna Strauss Philharmonic Orchestra vezető karmestereként több mint kétszáz koncertet dirigált Oroszországban, a Balti államokban, Ukrajnában és Csehországban. Nemzetközileg is elismert művészi munkásságáért 2004-ben a Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki.
A Budapesti Strauss Zenekar fő repertoárja elsősorban a keringőkirály, ifj. Johann Strauss óriási sikerű művei köré épült fel. Ezt a vitathatatlanul népszerű műfajt a közönség szereti és szívesen hallgatja minden koncertteremben. Mivel a hazai közönség az itthoni zenekarok repertoárján ezt csak elvétve találhatja meg, így a Budapesti Strauss Zenekar Téli és Tavaszi Keringővarázs koncertsorozata hiánypótló az itthoni zenei életben.
Jegyek vásárolhatóak a jegy.hu felületén, a MOM Kulturális Központ jegypénztárában és a szervezőknél.