Hazánk legnagyobb kiterjedésű tájegységeként az Alföld számos nagyobb városnak és kisebb településnek ad otthont. Habár a legtöbb helyen a mezőgazdaság jelenti a fő tevékenységet, az egyes régiók között eltérő álláslehetőségeket találunk, hiszen minden hely kicsit mást kínál.
Hagyomány és megújulás
A területi, természeti és erőforrásokra vonatkozó adottságok nem csupán nyers tények, hanem kifejezetten fontos alapjai egy-egy térség gazdaságának. A leghatékonyabb működés ugyanis nyilván ezekre alapozva érhető el, így természetes, hogy mindenhol erre törekednek. A multinacionális nagyvállalatok betelepülésével és a logisztikai lehetőségek fejlődésével ez a tézis persze felborulni látszik, de még mindig említhetünk ilyen hagyományosabb városokat, régiókat vagy akár komplett tájegységeket.
Magyarország térképéből igencsak jelentős szeletet követel magának az alföld, mely egészen hosszan és szélesen szeli át hazánkat. Területén számos kisebb-nagyobb város és település található, gazdasági szempontból pedig megkerülhetetlen adottságokkal rendelkezik. A tájegység leghasznosabb tulajdonságát mindenképpen az óriási kiterjedésű termőterületek jelentik, melyek stabil alapot adnak a mezőgazdasági tevékenység számára. Ennek megfelelően a legtöbb alföldi település a gazdaság e szektorában jeleskedik.
A modern kor egyik jellemzője ugyanakkor az iparosodás új hulláma, mely sokszor képes ráépülni a mezőgazdaságra, ám sokszor önállóan, egymás mellett létezik a két szektor. Ez egyben azt is jelenti, hogy bizonyos alföldi városokban inkább az ipar vált hangsúlyos területté. Az Alföld szívében található Szolnok is hasonló cipőben jár, amellett, hogy a város képzeletbeli és valóságos hidat is képez két országrész között. Az ipari tevékenység erre a térségre sokkal inkább jellemző, így nem is csoda, hogy a legtöbb állás Szolnok Profession kínálatában ehhez kapcsolódik.
Stabilitás minden téren
Egy város gazdasági stabilitását is jól jelzi az, hogy több helyi ipari szereplő is megtalálható a palettán. Itt sincs ez másképp, így a legtöbb állás Szolnok ipari szereplőinek égisze alatt érhető el. Ez a fajta stabilitás pedig természetesen kiváló alap a további fejlődésre is, mely egyben a helyi és környékbeli lakosság számára teremt munkalehetőségeket. Szolnok már pozíciójából fakadóan is kiemelt helyzetben van, a város pedig láthatóan jól használta ezt ki és építette rá gazdaságát, elsősorban az ipari jelenlétre fókuszálva.
Az itt tevékenykedő ipari vállalkozások kifejezetten sokfélék, hiszen vasúti járműgyártót, autóipari vállalatot és élelmiszeripari gyártót is találunk közöttük. Ez utóbbi az alföldi összkép szempontjából is kifejezetten fontos. A sokszínű paletta is jól jelzi azt, hogy egy állás Szolnok városában számos különböző lehetőséget kínál a helyi és környékbeli lakosoknak egyaránt. Ez a tendencia a környező településeken és az Alföld sok városában nem éppen így alakult, ám úgy tűnik, mindenki megtalálja a helyét a kínálatban.
Az élelmiszeripar például kifejezetten fontos része az alföldi régiók mezőgazdasági és ipari egyensúlyának. A megtermelt javak és alapanyagok ugyanis kiváló lehetőséget kínálnak arra, hogy azok feldolgozása és a késztermékek megtermelése is helyben történjen. Példának említhetnénk akár Szegedet, akár Kalocsát, ahol a környéken megtermelt javakból készül országosan ismert és elismert termék, mely ez esetben a fűszerpaprika. Így tehát például Kalocsa állásainak Profession kínálatában vagy a termesztés, vagy a feldolgozás folyamatához köthető.
Egyensúlyban egymással
Az alföldi régiók számára a mezőgazdasági és ipari szektor tehát nem gyengíti, sokkal inkább erősíti egymást. Az említett élelmiszeripar is szervesen képes ráépülni a termőföldek javaira, ezzel együtt tovább bővíti az elérhető állások palettáját az ezen a vidéken élők számára. Tény, hogy sok helyen az ipar került túlsúlyba, így tehát sok állás Szolnok ilyen vállalatainál létesül, ám ez is egy organikusan kialakuló tendenciának tekinthető. Jász-Nagykun-Szolnok vármegye székhelye esetén ezt elsősorban az országrészek közötti összekötő szerep alakította így.
Az is igaz ugyanakkor, hogy legalább annyi állás Kalocsa élelmiszeriparához köthető, mint magához a mezőgazdasághoz, hiszen itt megvalósult az említett egyensúly, amikor a két szektor kiegészíti egymást és képesek értékekkel gazdagítani a két területet. Az iparosodás és a folyamatos fejlődés ezeken a vidékeken is elkerülhetetlen, hiszen a modern kori gazdaság stabilitását csak ez teremtheti meg. Ezzel együtt ez a folyamat a régiók felzárkózását is segíti, több munkahelyet teremtve és helyben tartva a lakosságot is.
Így habár egy állás Szolnok környékén nagyobb valószínűséggel kapcsolódik majd az iparhoz, ez nem jelenti automatikusan a szektor állandó túlsúlyát. Területről-területre vizsgálva mindenhol más részegységek erősek, másra épül a gazdaság és más-más hangsúlyokkal képesek dolgozni az itt működő vállalatok. Az alföldi települések és városok számára a mezőgazdaság továbbra is megkerülhetetlen, de az iparral kiegészülve ez olyan egységes egészet képez, melyből mindenki csak profitálhat.