Ma Magyarországon több mint 600 000 ember él kisebb vagy nagyobb fogyatékossággal, elsősorban nekik és családjaik számára szól a Varázsceruza – Hagyj nyomot a világban Pásztor Annával program egésze. A programmal a Civilút célja az, hogy a fogyatékosság témája, a mindennapi kultúra részévé válhasson, és művészeti, kulturális, közösségi integrációval valódi értéket teremthessen.
„A fogyatékosság nem stigma, hanem az egyediség lehetősége” – szól az üzenet, amellyel a Civilút Alapítvány keresi azokat a fogyatékossággal élő tehetségeket, akik közül a legerősebb 3 előadó/formáció/együttes számára most egy rendhagyó, zenei tehetséggondozó programot kínál.
A program három részből áll. A Civilút elsőként rajzeszközöket gyűjtött cégek és szervezetek támogatásával, amelyeket szeptember 11-én adtak át fogyatékossággal élő gyermekeknek, fiataloknak a Budapesti Fővárosi Állatkertben a Sérült Gyermekek Napján az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének szervezésében. A pár héten át tartó gyűjtési akció során végül több mint 20 000 rajzeszköz gyűlt össze.
A program második részeként a 31 éve működő Budapesti Korai Fejlesztő Központ játszóterének bővítési lehetőségét szeretnék támogatni egy új, speciális eszköz vásárlásával és telepítésével annak érdekében, hogy az ép és a fogyatékossággal élő gyerekek együtt játszhassanak. Az így szerzett közös élmény növeli az elfogadást, és könnyíti a sérült gyerekek társadalmi integrációját. Ehhez cégek együttműködését keresik a szeptember 20. – október 30. közötti időszakban.
Czeizel Barbara, a Budapesti Fejlesztő Központ intézményigazgatója a bemutatón kiemelte:
„A Koraiban mi évente 500 családot látunk el az állapotfelismeréstől kezdve komplex diagnosztikai vizsgálaton át az óvodába kerülésig, ez az a hiányidőszak, amikor kiderülnek az eltérő fejlődés különböző tünetei, illetve a családot kell ebben támogatni. A célunk ezzel a játszótéri eszközzel is – ugye, ez egy négyfős libikóka, – [hogy] gyerekek, akármilyen tulajdonsággal, eltérő fejlődéssel […] együtt tudják megélni a libikóka közös élményét.”
A program mentora Pásztor Anna, aki mind a kiválasztás folyamatában, mind pedig a szakmai fejlődés útján instruálja a csapatokat. A projekt egészét zenei producer kíséri végig, a teljes program december 1-től február 29-ig tart. A mentoráltak workshopokon vesznek részt, ahol dalszövegírást, zeneszerzést, hangképzést tanulnak majd, és elsajátítják azt is, hogyan tudják saját imázsukat és kapcsolatrendszerüket felépíteni. A kiválasztottak közösen szereznek egy dalt, amelyhez videóklipet is forgatnak. A mentoráltakat formációnként havi nettó 250 000 forinttal támogatja a Civilút Alapítvány, ezzel is segítve a nyugodt alkotói folyamatok megteremtését.
A pályázatra az Anna and the Barbies Márti dala című számának újragondolásával, zenei feldolgozásával lehet jelentkezni. A szöveghez hozzátenni vagy elvenni, vagy a dallamon változtatni nem lehet, azonban bármilyen műfajra átültethető.
„Volt egy Márti nevű rajongónk, aki fogyatékkal élt. S nem is nagyon szabadott volna neki kijönni koncertre, de ő erőt vett magán, és teljes értékű életet élt. És mindig jött, és mindig csinált nekünk oklevelet, díjátadót tartott számukra, Sport szeleteket hozott, és nekem fellépőruhát. Aztán az egyik koncertre nem jött el. De hol van Márti? Kiderült, hogy nagyon fiatalon, egy rettenetes véletlen miatt meghalt. Még nem volt kész a szám, tehát a Kezdjetek el élni! kezdetű nóta volt, még meg sem írtuk rendesen. Annyira gyomron rúgott ez a hír, hogy mondtam az öcsémnek, játsszuk el ezt a dalt, és legyen a címe az, hogy Márti dala.” – mesélte el Pásztor Anna a címadás történetét.
„Valljuk, hogy a sors nem válogat, mint ahogy a tehetség sem. Mi úgy gondoljuk, hogy a fogyatékosság nem stigma, hanem az egyediség lehetősége. Tehetséggondozó programunk kiteljesítéséhez várjuk nagyvállalatok támogatását, hogy minél több segítséget adhassunk a mentorprogramban résztvevők számára” – mondta Ruttkay Réka, a Civilút Alapítvány kuratóriumi elnöke a program rendhagyó bemutatóján. – „Az eddigi programelemek mellett tehát, a tárgyi adománygyűjtésen túl, most egy tehetségkutató, tehetséggondozó programot indítunk útjára, amelyen fogyatékossággal élő személyek indulhatnak.”
Megyeri Gabriella, a Civilút Alapítvány kommunikációs- és kreatívigazgatója szerint: „Mindannyian törekszünk az egyediségre. Mi, fogyatékossággal nem élő emberek a hétköznapokban igyekszünk minden szinten egyedivé válni. A fogyatékossággal élő társaink azonban ezt a kódot megkapják, bár nem kérték, és ebben az állapotban próbálják a hétköznapokat túlélni, megélni, újra önmagukra találni, és megtalálni azokat a kitörési pontokat, amely révén aztán újra láthatóvá válnak a többségi társadalom számára. A fogyatékossággal élők jelentős része nem elesett, egyszerűen csak van egy olyan tulajdonságuk, amelyben másak, mint mi.”
Két előadót/formációt/csapatot Pásztor Anna válogat be a mentorprogramba, a harmadikat a közönség választhatja ki az Anna által javasolt öt jelölt közül. A harmadik mentoráltra november 10–30. között lehet majd szavazni a program Facebook-oldalán.
Jelentkezési határidő: október 20., éjfél.
A jelentkezés feltétele: magyarországi lakcím, és betöltött 18. életév.
Az alapítvány keresi cégek támogatását, hogy így egy teljes zenei album alkotására és megjelentetésére biztosíthasson lehetőséget.
A pontos pályázati kiírás és egyben a jelentkezési lap ide kattintva érhető el.