Szarvasének, Nagyvárosi Vándorok, Hajnali Hold – a Hagyományok Háza patinás falai közt működő Magyar Állami Népi Együttes nagysikerű táncelőadásai az egyre hűvösebb őszi estéket nemcsak különleges népzenei és néptáncélménnyel töltik meg, de létünk nagy kérdéseit is felvetik a hangok, a mozdulatok és a vizualitás nyelvén, valódi, tartalmas szórakozást kínálva a közönségnek. Vesse bele magát ön is a Magyar Állami Népi Együttes őszi programkínálatának legjavába!
A Szarvasének című előadás ősbemutatójára épp 10 éve került sor, majd tavaly novemberben felújították az alkotók, így továbbra is a Magyar Állami Népi Együttes műsornaptárjának kiemelt előadásaként élvezhetjük. „A szarvas az egyetemes kultúrtörténet ősi szimbóluma, elhullatott és újranövelt agancsa maga az örök újrateremtés” – írják az előadás címében megjelenő szimbólumról.
A mélyen filozofikus táncvers hozzánk, a 21. század „vadászaihoz” szól, akik folyamatosan sajátos módon éljük meg az élet kisebb-nagyobb változásait és igényeink, ösztöneink szerint keressük a megújulás lehetőségeit. „Hisz a változás ajándék! Magunk felfedezésének útja, a világba való elrendeződés esélye.” Az előadás november 4-én látható a Hagyományok Házában.
A szeptemberben bemutatott Nagyvárosi Vándorok egy olyan speciális színházi élményt nyújtó zenekari koncert, amelyben a zene, a tánc és a vizuális elemek egyedülálló összhangja magával ragadó és különleges utazásra invitálja a közönséget múlt és jelen között. Az előadás helyszíne egy szimbolikus tér, amely a zenével együtt folyamatosan változik, így a közönség egyszerre érezheti magát hazánk nagyvárosaiban, egy vidéki étteremben, egy erdélyi faluban, egy balkáni táncmulatságon vagy akár egy amerikai jazz klubban.
A nem mindennapi koncepció egy színpompás kavalkádban bontakozik ki, ahol a zenét a Magyar Állami Népi Együttes táncosai hagyományos és modern táncelemekkel és sokszínű koreográfiákkal teszik még izgalmasabbá. A műsort könnyed, humoros és mély érzelmi pillanatok váltakozása jellemzi, a végkifejlet azonban biztosan mindenkinek mosolyt csal az arcára. A Nagyvárosi Vándorok a szeptemberi bemutató elsöprő sikere után, közkívánatra került be a programnaptárba új eseményként, és novemberben egy alkalommal, november 29-én kerül színpadra.
A Magyar Állami Népi Együttes Hajnali Hold című táncszínházi előadása 2012 óta folyamatosan bűvöletben tartja a közönséget. Nem véletlen, hogy a várakozás felfokozott pillanatához hasonlítják – mind a 85 percét. A női lélek titokzatos és érzéki világát a figyelem középpontjába állító műsor a hagyományos táncok rég homályba merült szimbólumrendszerének felelevenítésére vállalkozik a hajnal, a Hold és a Nap mágikus jelképeit felhasználva, amelyek a ma embere számára is képesek még jelentést hordozni: a címadó Hold az éjszaka bolygója, a szépség, a fény jelképe, mely sajátos szerepet töltött be minden nép hitvilágában, így a magyarban is.
Varázsa és funkiója ciklikus váltakozásában rejlik, így kerül kapcsolatba a születéssel, a halállal, a párválasztással, a termékenységgel vagy a természet titkos erőivel – és a nőiséggel. A Hajnal – amely szintén megjelenik az előadás címében – a napkelte előfutára, örökké fiatal és halhatatlan, a végtelen lehetőségek hordozója. A remény egyetemes szimbólumaként vált kulturális emlékezetünk részévé. A Magyar Állami Népi Együttes Hajnali Holdja természetesen nemcsak nőknek vagy nőkről szól, hiszen a Nap, a teremtő férfi jelképe is megjelenik a színen a Hold perspektívájából.
Az előadás novemberben négy alkalommal is színpadra kerül egy erdélyi turné keretein belül, míg a Hagyományok Háza színpadán legközelebb december 9-én lesz látható.
Részletek és jegyvásárlás a Hagyományok Háza weboldalán.