Mindannyian azt szeretnénk, hogy a számunkra szimpatikus stílusok, színek uralkodjanak otthonunkban. Egyrészt így a belső terek is kiegyensúlyozottak és esztétikusak lesznek, másrészt javíthatjuk a közérzetünket és a komfortérzetünket is. De milyen színeket válasszunk, hogy mindez megvalósuljon és egyáltalán mely árnyalatok érhetők el az árnyékolók világában? Lássuk!
A színek az árnyékolásban
Sokféle árnyékoló közül választhatunk és kétségkívül mindegyiknek van előnye. A rolók, a reluxák, a szalagfüggönyök, sőt még a redőnyök is többféle színben kaphatók, nekünk csak azt kell tudnunk, hogyan képzeljük el az összképet. A Redőny Diszkont alumínium redőny kínálatában például sok-sok árnyalat képviselteti magát, ám nem ez az egyetlen árnyékoló, amely látványos színekben pompázik.
A színek nagy hatással vannak a hangulatunkra és az érzelmeinkre is, éppen ezért érdekes pszichés hatással bírnak. A színek kiválasztásakor számos szempont dominál; egyrészt figyelembe kell venni a helyiségben uralkodó árnyalatokat és azt is, hogy mi milyen hangulatot szeretnénk közvetíteni a különféle árnyalatokkal.
Milyen alapszínt válasszunk?
Fontos, hogy legyen a helyiségben egy olyan alapszín, amely uralkodó árnyalatként lesz jelen. Ez könnyen megoldható, ha a falak és a bútorok is összhangban vannak egymással. A legtöbben a fehér, a fekete, a barna, a bézs vagy a szürke színek mellett voksolnak.
Általában nem egyetlen szín tűnik fel a szobában, a nappaliban, a konyhában és a fürdőszobában, ugyanis szükség lehet a hatékony kombinációk megjelenítésére is. Ebben a segítségünkre lehetnek az analóg, komplementer színsémák, és nem szabad megijedni az érdekes párosításoktól sem. Jó példa erre az, amikor az alapszín a kék, akkor sárga redőnnyel, esetleg zöld szalagfüggönyökkel teremtünk harmóniát egy élénk környezetben.
Ezenkívül a textúrák, minták szintén fontos szerepet játszanak a vizuális élmények fokozásában.
Az árnyékolók és az árnyalatok kapcsolata
A redőnyök és a rolók nemcsak szigetelnek, hanem díszítenek is. Vegyünk például egy alapszínt, ami mellé olyan árnyalatot választunk, amelyik éppen ellentétben áll vele. Egy fehér falhoz jól passzol az élénkpiros és a mélykék is, sőt a fekete redőnyök is feldobják a teret. Ez aztán a kontraszt!
A reluxák és az ablakpárkányok különleges színjátéka is sajátos atmoszférát teremt. A színárnyalat ugyanis ebben az esetben a funkcionalitás és az esztétika egyensúlyát támogatja. Az ablakok alatti pihenőhelyek hangulatát maga a párkány színe is befolyásolja, és választhatunk az alapszíntől eltérő, mégis harmonizáló árnyalatot.
Lehetséges úgy megtervezni a lakásunk színvilágát, hogy közeben belefeledkezzünk a színekbe? A fenti cikk azt mutatja, hogy igen.