A Kortárs kincsek koncertsorozat első részeként a Szabó Csaba Nemzetközi Társaság december 12-én 19.30-tól szervez emlékhangversenyt a Francia Intézetben Szabó Csaba zeneszerző, népzenekutató, zenetudós, főiskolai tanár előtt tisztelegve, halálának huszadik évfordulója alkalmából.
Az ünnepi hangversenyen fellép Virginie Robiliard hegedűművész, a Lausanne-i egyetem professzora, Balog József Liszt- és Lajtha-díjas zongoraművész, a Szent Efrém Férfikar Bubnó Tamás Liszt-díjas karnagy vezetésével, Szabó Péter Liszt- és Lajtha-díjas gordonkaművész, Havay Viktória (ének), Dósai Gergő (furulya, kaval, ének) és Illés Gábor (koboz), valamint a Budapesti Fesztiválzenekar művészei: Szőke Zoltán (kürt), Iván Tímea (hegedű), Molnár Noémi (hegedű) és Juhász Barna (brácsa).
A műsor Szabó Csaba életművéből válogat. Elhangzanak népdalok a Csángómagyar daloskönyvből, különleges hangzásvilágú művek, mint a Kürt szonatina, az Opus Parvuum Musicale – Rondo concertante, az Ifjúsági vonósnégyes, valamint a Három gyermekdal Áprily Lajos verseire. Válogatás hangzik el a szerző virtuóz zongoradarabjaiból Balog József előadásában, illetve megszólalnak majd férfikarra komponált kórusművek és református zsoltárok az Erdélyi magyar harmóniás énekek a XVIII. századból című gyűjteményből a Szent Efrém Férfikar előadásában. Művészeti vezető: Szabó Péter.
Részletes műsor:
- Népzenei válogatás a Csángómagyar daloskönyvből 8′
- (Havay Viktória – ének, Dósai Gergő – fuvola, kaval, ének, Illés Gábor – koboz)
- Kürt szonatina 7′
- (Szőke Zoltán – kürt, Balog József – zongora)
- Opus Parvuum Musicale – Rondo concertante 15′
- (Virginie Robiliard – hegedű, Balog József – zongora)
- Ifjúsági vonósnégyes 15′
- (Iván Tímea – hegedű, Molnár Noémi – hegedű, Juhász Barna – brácsa, Szabó Péter – cselló)
- Három tavaszi dalocska Áprily Lajos verseire 6′
- (Takács Ádám – ének, Szabó Péter – cselló)
- Zongoraművek 20′
- (Balog József – zongora)
- Többszólamú református zsoltárok, férfikarra komponált kórusművek 20′
- (Szent Efrém Férfikar)
- Népzenei válogatás a Csángómagyar daloskönyvből 6′
- (Havay Viktória – ének, Dósai Gergő – fuvola, kaval, ének, Illés Gábor – koboz)
Szabó Csaba 1936. április 19-én született az erdélyi Maros-Torda megyében, Ákosfalván. Tanulmányait a Marosvásárhelyi Zenei Szakiskolában kezdte, zeneszerzői diplomáját a kolozsvári G. Dima Zeneakadémián szerezte meg. A Marosvásárhelyi Állami Székely Népi Együttes karmestereként indult pályája. 1963-tól 1987-ig volt a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet tanára, ahol zeneelméletet, zenetörténetet tanított. 1978-ban az Öt Dal Dsida Jenő verseire, szoprán hangra és zenekarra című darabjával elnyerte a Romániai Zeneszerzők Szövetségének díját. 1979-tól 1986-ig a Romániai Zeneszerzők és Zenetudósok Szövetsége marosvásárhelyi tagozatának vezetője volt. 1990-ben Csángómagyar daloskönyv címmel jelent meg csángó népzenei lejegyzése Seres András néprajzossal, valamint Szervátiusz Tibor rajzaival. 1988-ban költözött Magyarországra, ahol a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola tanáraként dolgozott. 1999-ben Erdélyi magyar harmóniás énekek a XVIII. századból című tudományos munkája Aranydíjat kapott a Magyar Művészeti Akadémia milleneumi alkotóművészeti pályázatán. Zeneszerzői és tudományos tevékenységének vezérfonalát a szülőföldjéről hozott népzenei és zenetörténeti hagyomány jelentette. Közíróként zenekritikát, recenziókat, népszerűsítő zenetudományi cikkeket közölt folyóiratokban, gyűjteményes kötetekben. Előadásokat tartott Romániában, Magyarországon, az USA-ban, Franciaországban. 2003. május 23-án hunyt el.
- A hangversenysorozatot a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.
- Jegyár: 5990 Ft
- Kedvezményes jegyár IF Pass-szal rendelkezőknek, diákoknak és nyugdíjasoknak: 2990 Ft
- A kedvezményre jogosító igazolványt kérjük érkezéskor a jegyszedő kollégáknak bemutatni.
- Jegyvásárlás online lehetséges (vagy a koncert napján a helyszínen).