Három ének-zene szakos tanár vette át aranydiplomáját 2023. december 22-én a jánoshalmi Mithras Pedagógus Kórus ünnepi koncertjén. Kothencz Lajosné Dehény Ágnes, Édes Vencel és Karsai Péter több évtizeden át tanították és nevelték a jövő nemzedékét, szem előtt tartva a kodályi gondolatot: „Olyan kevesen vagyunk, hogy a műveletlenség luxusát nem engedhetjük meg magunknak”.
Az 1950-es években egy jánoshalmi óvodában találkozott először Édes Vencel és Karsai Péter, akik közös általános és középiskolai tanulmányokat követően, 1973-ban, a Szegedi Tanárképző Főiskolán diplomáztak. Itt ismerkedtek meg Kothencz Lajosné Dehény Ágnessel is. A három iskolatárs útjai a Karsai által több mint 10 éve, 2011-ben alapított Mithras Pedagógus Kórus kapcsán találkoztak újra, amelynek tagja lett a két régi, kedves iskolatárs. December 22-én, ezúttal is együtt, az énekkar hagyományos ünnepi koncertjén vehették át aranydiplomájukat. A díszoklevél azoknak a pedagógusoknak jár, akik 50 évvel ezelőtt végezek tanárképző főiskolán. Az okleveleket Vágó Ferencné, a Kiskőrösi Tankerületi Központ vezetője adta át.
Karsai Péter a dél-magyarországi Jánoshalmán született, iskoláit itt, majd Kecskeméten – az első Kodály-osztályban – és Szegeden, történelem és ének-zene szakon végezte. Pályája során mindig a zene volt meghatározó. A népdal szeretetét édesapjának köszönheti, a magyar zenetanítást Kodály Zoltán nyomán művelte, a kórusvezetést a Liszt Ferenc-díjas Kardos Páltól leshette el. A jánoshalmi Hunyadi János Általános Iskola tanára és igazgatója is volt. Iskolai kórusokkal, Gerhát László oldalán, több alkalommal Az év kórusa kitüntetést kaptak, a Radnóti Miklós Gimnázium Mithras Kamarakórusával az Országos Diáknapok különdíját nyerték el, melynek eredményeként 1982-ben a Bács-Kiskun Megye Művészeti Díjat is megkapta. De a legbüszkébb a mostani kórusára, ahol volt kollégáival, tanítványaival immár 12 éve énekelnek együtt egy igazi baráti közösséget alkotva.
Édes Vencel Máté szintén jánoshalmi születésű, a kecskeméti Kodály Iskolában végzett, majd a Szegedi Tanárképző Főiskolán diplomázott 1973-ban, matematika-műszaki ismeretek szakon. Első és egyben utolsó munkahelye a tataházi Általános Iskola volt, itt dolgozott tanárként, majd igazgatóhelyettesként, végül nyugdíjba vonulásáig iskolaigazgatóként. A munka mellett képezte magát tovább, elvégezte a fizika szakot, ezután a Szegedi Tudományegyetemen programozó matematikusi, majd a Budapesti Műszaki Egyetemen közoktatás vezetői diplomát szerzett. A közéletben is aktív szerepet vállalt, nyolc éven át volt Tataháza polgármestere. A zenével soha nem szűnt meg a kapcsolata. A Kodály Zoltán ének-zenei gimnázium adta az alapot, tanárként éneket is tanított, tagja lett a tataházi Népdalkörnek, majd a Mithras Kórusnak.
Kothencz Lajosné Dehény Ágnes 1973-ban diplomázott a Szegedi Tanárképző Főiskola magyar-ének-zene szakán. Első munkahelye Kiskunhalason a Szűts József Általános Iskolában volt, ahol 1982-ig éneket tanított. A következő tanévtől nyugdíjazásáig a Felsővárosi Általános Iskolában dolgozott a humán munkaközösség vezetőjeként, osztályfőnökként és kórusvezetőként. Kezdettől fogva vezette a 3. és 4. osztályosokból álló „Kicsinyek Kórusát”, velük több kórusversenyen is részt vett, ahonnan többször arany minősítéssel tértek haza. Pályája során megkapta a Pro Juventute, majd az Arany Penna díjat, 2008-ban Kiskunhalas Város Közoktatásáért kitüntetésben részesült. Jelenleg is aktív: három kórusban is énekel, a Mithras mellett tagja a kiskunhalasi Katolikus Egyházi Énekkarnak és a Lórántffy Zsuzsanna Kamarakórusnak is.
A három pedagógus tanári munkája mellett gyermekkórusokat, fiatalok kamarakórusait, felnőtt csoportokat vezetett nagy sikerrel. Emellett tették azt, ami az ének szakos tanárok mindenkori feladata: ünnepi műsorok szerkesztése, tehetséggondozás, versenyfelkészítés, a város kulturális életében való aktív részvétel. Nyugdíjas éveikben is folytatták a szűkebb hazájuk egész közösségére ható nemes tevékenységet, többek között a Mithras Pedagógus Kórus tagjaiként. A 2011-ben alapított énekkar magához vonzotta a régió más énekelni szerető és tudó lelkes polgárait Madarastól Borotán, Kisszálláson át Kiskunhalasig, rendszeresen koncerteznek az anyaországban és a határon túl is.