A Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar zeneileg izgalmas, sokrétű élményekben gazdag évet zár, december 8-án pedig a tíz éve elhunyt Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző emlékére rendezett koncerten lépnek fel. A megemlékezés kapcsán beszélgettünk Kóczán Péter művészeti vezetővel, de természetesen szóba került Magyarország egyik legrégebbi zenekarának múltja, jelene és a régióban betöltött szerepe is.
– Milyen eseményekkel emlékeznek Szokolay Sándorra december 8-án?
– December 8-án, pénteken 14 órakor a Szokolay Alapítvánnyal és a soproni Hunyadi AMI tanáraival, növendékeivel együtt gyertyagyújtással kezdünk Szokolay Sándor sírjánál a soproni evangélikus temetőben, majd 16 órakor kiállítás nyílik a Liszt Ferenc Kulturális Központban, kicsit később, 16.30-kor pedig ugyanott emlékhangversennyel folytatódik a rendezvénysorozat. A koncerten a soproni előadók mellett fellépnek a Békés városából érkező Szokolay Sándor Alapfokú Művészeti Iskola növendékei és tanárai, valamint a Solymári Szokolay Bálint Nőikar is.
– Milyen 2023-as évet tudhat maga mögött az ön által vezetett Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar?
– Mozgalmas volt az elmúlt időszak. Idén áprilisban Mahler 4. szimfóniáját szólaltattuk meg a Lipcsei Szimfonikusokkal közösen, néhány hete pedig megjelent új CD-lemezünk Balog József zongoraművész és Willmek Zoltán szólójával, amely már a legnagyobb zenemegosztó csatornákon is elérhető. Számunkra nagy büszkeség, hogy szívesen dolgoznak velünk neves szólisták és komoly együttesek is; örömmel mondanak igent a felkéréseinkre, zenei ötleteinkre, különös tekintettel a lemezfelvételekre.
– Hogyan vesz részt a zenekar Sopron és a régió életében?
– A város kulturális életében vállalt feladatok a leglényegesebbek számunkra, ugyanis nem tartozunk a kiemelten támogatott szimfonikus zenekarok sorába, alapvetően a város finanszírozza a működésünket. Fontos szerepet kap nálunk az ifjúság zenei nevelése, délelőtti és kora délutáni, a fiatalokat és a gyermekeket megcélzó beavató előadásokat, koncerteket szervezünk, ahová családokat is várunk, ezekre külön bérleteink is vannak. Rendszeresen adhatunk nagy hangversenyeket is: a Győri Filharmonikusok által rendezett Liszt Ferenc-hangversenybérletben is és más bérleti sorozatokban is, igyekszünk minél több fellépést elvállalni, elsősorban a régióban, de egyre több lehetőségünk van a testvérvárosainkkal közösen szervezett zenei rendezvényeken is fellépni.
– Állandó tagsággal rendelkezik a zenekar?
– Nem, projektekben tudunk csak gondolkodni, a zenészek nálunk egyes alkalmakra, koncertekre szerződnek, de megvan az a városi mag, akikre folyamatosan számíthatunk. A Pro Kultúra Sopron, akihez mi is tartozunk, a zenekar számára rajtam kívül egy koncertmestert és egy ügyintézőt foglalkoztat, más státuszunk nincsen. Ettől függetlenül igyekszünk minél több koncertet tartani, ahogy az anyagi lehetőségek engedik.
– A Petőfi Színházzal részt vesznek közös projektekben? Például amikor zenés bemutatóra készülnek?
– Közös a működtetőnk, a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft., így természetes az együttműködés: Oberfrank Péter zenei vezetőként, munkatársaim pedig az operatív szervezési feladatok ellátásában vesznek részt a színház zenés produkcióiban. Mivel alapvetően egytagozatos prózai színházként működik a Soproni Petőfi Színház, így ez is egy-egy bemutatóra vonatkozik, és itt is egyénenként vállalják a közreműködést a szimfonikus zenekarban is játszó muzsikusaink.
– Beszéltünk a zenekar jellegéről, a múltról, most a jövőről, a tervekről kérdezném…
– Az adventi koncertek mellett már az újévi hangversenyünkre is készülünk, ahol Dvořák 9. „Újvilág” szimfóniáját játsszuk majd Oberfrank Péter vezényletével. 2024 februárjában Schubert „Befejezetlen” szimfóniája csendül fel a Crescendo-bérletsorozat keretén belül, nyáron pedig ismét egy nagy vállalkozásba fogunk, ugyanis Bruckner 1. szimfóniáját adjuk elő a Csíki Kamarazenekarral közösen. Mindenkit várunk szeretettel a koncertjeinkre.