A válás egy nagyon nehéz időszak lehet az egész család életében, beleértve a szülőket és természetesen a gyerekeket is. A vagyonmegosztás mellett az egyik legnagyobb kérdés az, hogy kinél maradjanak a közös gyermekek. Hol lesz jobb nekik? Ki tud róluk megfelelően gondoskodni? A másik szülő hogyan fog velük kapcsolatot tartani?
Ezek mind nagyon fontos kérdések, amelyekre megoldást kell találni. Lehetőleg úgy, hogy mindenkinek jó legyen, és a gyerekek ne sérüljenek érzelmileg. Magyarországon a legtöbb esetben az édesanya lesz a gyermeket nevelő szülő, de az apa láthatási joga is törvényben rögzített.
Egy családjogi ügyvéd segítsége elengedhetetlen
Sajnos nem ritka az apasági per a családjogi ügyekben, hiszen nem minden esetben egyértelmű, hogy ki a biológiai apa. Más esetekben az anya számára nem kétséges ugyan az apa személye, ám az illető nem akarja magára vállalni ezt a szerepet. Ilyenkor apasági per indítható, amelynek célja megállapítani az apa személyét.
Az ügyvédi képviselet minden ilyen ügyben szükséges lehet, mert ő eligazodik a törvényekben, szakszerű és hatékony segítséget tud nyújtani. Dr. Sass Rita családjogi és válóperes ügyvéd kiemelkedő tapasztalatával magabiztos képviseletet tud biztosítani.
Csak az apa jogosult a kapcsolattartásra?
A gyermek fejlődését nemcsak az apa, illetve a különélő szülő követheti, hanem a jogosultak közé tartoznak a nagyszülők és a nagykorú testvérek is. Bizonyos esetekben jogosulttá válhat a szülő házastársa vagy akár a szülő testvére is. De mit jelent a kapcsolattartás?
Kapcsolattartás alatt a láthatást értjük, ami azt jelenti, hogy a gyermek és a szülő láthatja egymást. Ebbe pedig beletartozik a személyes kontaktus is, nem korlátozódhat virtuális formában vagy telefonon történő érintkezésre.
A láthatásra irányuló perek többnyire a gyermek különélő szülővel való személyes találkozásának a lehetőségére irányulnak. Mit is jelent pontosan ez a hagyományos láthatási jog?
Mit kell tudni a kapcsolattartásról?
A kapcsolattartás joga azt is tartalmazza, hogy a különélő szülő bizonyos időközönként elvigye magával a közös gyermeket vagy gyermekeket. Ez idő alatt joga van kettesben lenni gyermekével, illetve ha több kiskorúról van szó, akkor velük együtt a másik szülő és más emberek jelenléte nélkül.
Tehát a lényege az, hogy elviszi magával a gyerekeket, ami lehet több óra vagy akár néhány nap is, nem pedig a másik szülő felügyelete mellett cseveg velük. A gyermeknek joga van mindkét szülővel közvetlen kapcsolatot fenntartani.
Amennyiben válásra kerül sor, utána ennek a jognak az érvényesülését a kapcsolattartás intézménye teszi lehetővé. A gyermeket nevelő szülőnek pedig kötelező biztosítani, hogy mindez zavartalanul megvalósulhasson. A különélő szülő alapesetben nemcsak jogosult, hanem köteles is gyermekével kapcsolatot tartani, ami magában foglalja a személyes találkozást. Az ezalatt az idő alatt felmerülő költségek őt terhelik, nem számolható el a gyermektartásdíj részeként.