Április 11-én indul az egyik legsokszínűbb zenei fesztivál, a Budapest Ritmo. Középkori hangszerek, több évezredes zenei nyelvek és néphagyományok szólalnak meg kortárs nyelven, a fúziót zászlajára tűző háromnapos eseményen. A 32 koncert mind másképp, de a zene lényegiségét fogalmazza meg, cikkünkben 3 produkciót emelünk ki a gazdag programból.
A Bécsben alkotó brácsaművész Jelena Popržan merkúri mozgékonysággal, játékkal és precíz gesztusokkal teremti meg azt az egyre ritkább minőséget, ami előadó és közönség koncentrált figyelméből fakad.
A kabaré, régizene és brácsa stand-up között mozgó besorolhatatlan produkció a fesztivál legintimebb terében, az Akvárium Klub Lokál színpadán kap helyet április 12-én.
Kitől hallhatnánk meggyőző érveket a sífutás szépségeiről, ki idézi fel az édes rozskenyér ízét, vagy a lengyel Szomszédok teleregény tanulságait? A Puuluup észt professzorokból zenésszé vedlett duója mindezekről egy középkori hangszer, a talharpa megszólaltatásával mesél.
A színtér egyik legizgalmasabb új együttesének tartott Puuluup lehet, hogy egy (két) életközépi válság eredménye, de a hagyomány tág értelmezése, sok humor és spontaneitás teszi őket kivételesen szerethető fellépőkké. A balti térséget is magába foglaló északi énekmondó tradíció legeredetibb verzióját kaphatjuk tőlük április 13-án.
Északi komolyzenei műhely, az oslói Zeneakadémia hozta össze Almir Mešković és Daniel Lazar duóját. Zenéjükben egyértelmű a klasszikus hatás, de összességében a közös balkáni gyökerek újrafogalmazásának lehetünk tanúi, amit a szerb származású prímás (Lazar) és a kísérő szerepéből kiemelkedő bosnyák harmonikás (Mešković ) összeszokott kettőse ad. A saját kompozíciókban dominálnak a fülünknek ismerős balkáni témák, de az északi hagyomány, és kortárs kísérletezések is felbukkannak bennük. A Mešković – Lazar duó szombaton szerepel a fesztivál programjában.
A Budapest Ritmo színes programja dúskál a stílusokban és zenei nyelvekben, de lényegében mind a 21 produkció a zenei hagyomány kurrens értelmezése. Azok is találnak kedvükre való koncertet, akik a hagyományosabb hangszerelés felé vonzódnak, ilyen a showcase nap több fellépője, kiemelten a PJEV a capella előadott balkáni népdalai, illetve Cerys Hafana walesi hárfás és énekes-dalszerző koncertje. A jazz nyelvén szólal meg Ágoston Béla és a bolgár kaval mester Theodosii Spassov közreműködése, míg a mali zenészlegenda Salif Keita és Gérard Toto hangzása a pophoz áll legközelebb. A szervezők abban bíznak, hogy a közönség nyitottan fogadja az ismerős és teljesen új impulzusokat, melynek mélyén ott húzódnak közös zenei gyökereink. A fesztivál részletes programja, a koncertekkel párhuzamosan futó zenei filmek és dokumentumfilmek és a szakmának szánt események is elérhetők a budapestritmo.hu weboldalon.
További információ és jegyek itt érhetők el.