Nem hiába hallhattuk már sokszor azt a mondást, hogy “az vagy, amit megeszel”. A táplálkozás az élet minden területére hatással van, fizikai és mentális értelemben egyaránt. Az emberi agy működése folyamatos és állandó, ahogy ez sok más belső szervre is igaz. Ezért sem mindegy, hogy milyen és mennyi tápanyagot viszünk be “üzemanyagként”.
Testi-lelki egyensúly: az első lépés az egészséges táplálkozás
Valószínűleg azzal nem mondunk újdonságot, hogyha valaki rendszeresen rossz minőségű, alacsony tápanyag- és magas szénhidráttartalmú ételeket fogyaszt, akkor az az agy működésére is negatív hatással lesz. A finomított cukor hatására a szervezet inzulin szabályozása romlik, gyulladások alakulhatnak ki, az agyműködést is károsítja, ami rossz hangulathoz, de akár szorongáshoz is vezethet.
Szerencsére megoldás is elérhető: a PaleoCentrum étrend-kiegészítői segítenek abban, hogy elinduljunk az egészséges mindennapok felé. A cukor mellett számtalan más veszély is leselkedik ránk, pláne, ha a modern táplálkozási módot vizsgáljuk meg. Az emberek a rohanó hétköznapokban nem igazán fordítanak nagy figyelmet arra, hogy mégis mit fogyasztanak, csak gyorsan harapjanak valamit, ne legyenek éhesek és mennek is tovább. Pedig a laktóz, glutén és magas szénhidráttartalomra is oda kell figyelni, a feldolgozott élelmiszerek sem tesznek jót a szervezetnek és így a mentális egészségünknek.
Érdemes minél hamarabb valamilyen egészséges étrendet keresni, mint amilyen a paleolit életmód, mert több tanulmány is bebizonyította már, hogy akár 25-30%-kal kisebb lehet a depresszió kockázata, ha elhagyjuk a “modern, nyugati” étrendet. A gyorsételek, finomított élelmiszerek, cukrok és a vörös húsok nagy mennyiségű fogyasztása a mentális egészségre is negatívan hatnak.
Egy oda-vissza kapcsolatról beszélünk
Könnyen egyfajta spirálban találhatjuk magunkat, mivel a mentális jóllét befolyásolja azt is, hogy milyen étrendet követünk, “mihez van kedvünk” vacsorára, ebédre. Aki például szomorú, stresszes vagy dühös, az sokkal hamarabb nyúl a csokihoz vagy magas szénhidráttartalmú ételhez. Utóbbi fogyasztása miatt az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata is növekszik. Hirtelen emelik meg a vércukor- és inzulinszintet, aminek folyamatos ingadozása káros hatással van az agyra és a hangulatra.
Úton a mentális egészség felé
A legfontosabb lépés, hogy tervezzük meg az étrendünket, kövessük a tervet és próbáljunk mindig ugyanabban az időben, napi 3-5 alkalommal étkezni. A megfelelő mennyiségű vízfogyasztásról se feledkezzünk meg, mivel az a koncentrációs képesség javításában is segít.
Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, a fehérje pótlását minőségi forrásból oldjuk meg. A folyamat nem egyszerű, de minél hamarabb indulunk el rajta, annál jobb lesz a hangulatunk már rövid időn belül is.