Manapság az időjárás meglehetősen kiszámíthatatlan. Megesik, hogy még márciusban is esik a hó, de arra is volt már példa az elmúlt években, hogy már februárban tavaszt idéző hőmérsékleteket lehetett mérni.
Aki kertészkedik vagy gyümölcsössel rendelkezik, annak gyakran szurkolnia kell, hogy ne vigyen el mindent a fagy. Előrelátó döntés, ha több különböző virágzási idejű kajszit választunk a Csodakertész Barna Faiskola gyümölcstermők kínálatából.
Ezért nem jó, ha egyszerre virágoznak a kertünkben a kajszik
Korábban elegendő volt arra figyelni, hogy kertünkben legyenek kései virágzású kajszik. Így még az sem jelentett gondot, ha a tavasz elején is fagypont alá csökkent olykor a hőmérséklet. Sajnos azonban manapság nem elég kései virágzású fajtákban gondolkodni, mivel nem példa nélküli, hogy áprilisban is repkedjenek a mínuszok.
Amennyiben van elegendő hely a kertünkben, akkor jobb, ha vegyesen vannak korai és kései virágzású fajták is. Ha ugyanis nincs a korai virágzás idején fagy, akkor azon kajszikról jó eséllyel fogunk tudni termést szüretelni még abban az esetben is, ha megjönnek az áprilisi fagyok. A hideg ebben az esetben ugyanis már olyan fázisban érheti a terméseket, amikor már fagykár nem érheti őket.
Melyek a mélynyugalmi állapotban fagytűrő kajszik?
Amikor egy fa úgynevezett mélynyugalmi állapotban van, akkor a rügyek még nem fognak kihajtani. Ebben az esetben még a jelentősebb mínuszok idején sem fog károsodni a fa. Mélynyugalmi állapotban a leginkább ellenálló a faggyal szemben a Harlayne, a Rózsakajszi c 1406, továbbá a Bergeron és a Budapest. Jónak értékelhető még a Kioto, a Ceglédi arany és a Mandulakajszi is.
Kényszernyugalmi állapotban is vannak fagytűrő típusok
Hazánkban a gyümölcsfajoknak nagyjából ezer órányi hideghatásra van szüksége. Amennyiben egy fa ennyi időt tölt ebben az állapotban, akkor elkezd feloldódni a mélynyugalmi állapot. Nagyjából erre december közepéig sor szokott kerülni.
Ekkor már kényszernyugalmi állapotba lép a fa. A rügyek várják, hogy kipattanhassanak, csak az aktuális időjárás határozza meg, hogy ez mikor fog megtörténni. Ha a hőmérséklet akár rövid ideig is megenyhül, akkor a rügyek megindulnak. Ha visszahűl a levegő, akkor viszont a rügyekben a hideg komoly károkat okozhat.
A Harlayne, a Rózsakajszi c 1406, a Harglow, a Hargrand és a Budapest kényszernyugalmi állapotban is kitűnőre vizsgázik a faggyal szemben. A Kioto, a Ceglédi arany és a Mandulakajszi sem teljesít e szakaszban rosszul.
Virágzáskor is tűri néhány fajta a fagyot
Egyes fajták még akkor is képesek termést hozni, ha a virágzás kellős közepén csökken a hőmérséklet nulla fok alá. A Harlayne és a Rózsakajszi c 1406 is ide tartozik. Ebben a fázisban még ellenállónak számít a Harglow, a Bergeron, a Budapest, a Sirena és a Kioto is.
A régi magyar fajtákról tudni kell, hogy csak közepesen fagytűrők. Ebbe a halmazba tartozik a Magyar kajszi mellett a Gönci magyar kajszi, a Pannónia továbbá a Rakovszky kajszi is. A Ceglédi óriás viszont sajnos kifejezetten könnyen válik a fagykár áldozatává.