Május 17-én Elgar Csellóversenyét és Holst A bolygók című, népszerű opusát adja elő a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar a Hírös Agórában két kiváló, fiatal vendégművész, Szabó Ildikó és Leo McFall, valamint az Aurin kórus közreműködésével.
Lehet-e megzenésíteni bolygókat, dallamba önteni azt, amit a planétákról gondolunk, érzünk, ráadásul lehet-e a klasszikus zenét segítségül hívni ehhez? Gustav Holst angol zeneszerző 1918-ban bebizonyította, hogy nagyon is lehet. A zenekarra komponált mű minden tételét a Naprendszer addig ismert egy-egy bolygójáról nevezte el – a Föld kivételével –, a tételek a bolygók asztrológiában ismert karaktereit mutatják.
Maga Holst sokat merít a szimfonikus költemény mechanizmusából, ugyanakkor egyértelmű a tételek karakterizálásában egyfajta ábrázoló jelleg. Szinte valamennyi tétel önálló, zárt szám. A mű egyik leghíresebb részlete a nyitótétel (Mars, a háború hozója), amelynek zenei karaktere szinte egy az egyben jelenik meg John Williams Csillagok háborújában, de nem Williams az egyetlen angol ebben a történetben.
Az est szólistáját, Szabó Ildikót Starker János már 2007-ben úgy jellemezte, hogy rendkívüli tehetséggel rendelkezik. Azóta Szabó Ildikó méltán váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a magyar művésznő 16 nemzetközi versenyen nyert díjat, köztük a 2014-es Pablo Casals Csellóversenyen, ahol csak neki nyolc díjat ítéltek oda. „Egy vérbeli előadó, akinek van mondanivalója, és ezt szívesen osztja meg a közönséggel” – így jellemzi őt Fischer Iván, aki Ildikót több alkalommal is felkérte szólistának a Budapesti Fesztiválzenekarral. Ezenkívül fellépett már a Concerto Budapesttel, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, a Magdeburgi Filharmóniával, a Hamburgi Szimfonikusokkal és a Chamber Orchestra of Europe-pal is.
Leo McFall kiemelkedően tehetséges, fiatal angol karmester, a Thesszaloniki Állami Szimfonikus Zenekar vezető karmestere és a Symphonieorchester Vorarlberg vezető karmestere. Erős kapcsolat fűzi az Alma Mahler Kammerorchesterhez is, amely a legjobb európai zenekarok fiatal zenészeiből áll.
Fellépett a BBC Filharmonikusokkal, a Hannover Banddel, az Orchestre National de Lyon, az Orchestre du Capitole de Toulouse, a Dortmundi Filharmonikusokkal, a Belgrádi Filharmonikusokkal, az Oulu Sinfonia és a Kuopio Szimfonikus Zenekarral. Emilie Mayer korai szimfóniáiról készült felvétele elnyerte a 2021-es Opus Klassik-díjat a 18. századi szimfonikus zene legjobb felvételéért, és szerepelt a New York Times „2020 legjobb klasszikus felvételei” listáján.
Kiegészülve a nemzetközileg elismert leánykarral, Kecskemét büszkeségével, az Aurin kórussal, páratlan zenei élményben lehet része május 17-én este a Hírös Agórába látogató közönségnek, akik szó szerint a csillagok között érzik majd magukat. Közel 100 művész egy színpad és az egész világegyetem – Holst Planéták Kecskeméten, idén tavasszal.