A hitleri rémuralom Európa zenéjén is fájdalmas nyomot hagyott. A MÁV Szimfonikus Zenekar június 7-i hangversenyén olyan zeneszerzők művei csendülnek fel a BMC-ben, akiket ebben az időszakban származásuk miatt betiltottak.
Az est Karl Amadeus Hartmann (1905-1963) német zeneszerző 1938-ban készült Concerto funebre című hegedűversenyével kezdődik, melyben a gyász és a ború mellett a remény is felvillan két korál formájában. A szerző a művet 1959-ben alaposan átdolgozta, lírai zárótétele tette nevezetessé.
A folytatásban Franz Schreker (1878-1934) osztrák zeneszerző híres Intermezzoja hallható, amelyet vonószenekarra komponált 1900-ban. A művészt a maga korában az opera jövőjeként, Richard Strauss mellett emlegették, mígnem teljes életművét betiltották. Halálát agyvérzés okozta.
Alexander Tansman (1897-1986) lengyel zeneszerző zsidó származása miatt Varsóból előbb Párizsba, majd Charlie Chaplin segítségével Los Angelesbe menekült az üldöztetés elől. Triptych című művét 1930-ban komponálta vonós zenekarra.
Ezekben a vészterhes években Felix Mendelssohn (1809-1847) művei is tilalom alá estek Németországban. Munkásságára 1959-ben, születésének 150. évfordulóján figyelt fel újra a világ. Nevét Carl Maria von Weber mellett a német zenei romantika megalapozójaként emlegették. Művészetének további jellegzetes vonásai a barokk hagyományok tisztelete, az orgonamuzsika és a fúgaszerkezet reneszánsza, az úti élményeiből eredő tájköltészet. Vonószenekarra írt szimfóniája méltó befejezése lesz a Megrendülés hangjai című hangversenynek.
Az est szólistája Korcsolán Orsolya, Bécsben élő hegedűművész, aki a korszak zsidó származású komponistáinak újrafelfedezőjeként is közismert. Kuti Sándor műveiből készített lemezét a Deutsche Grammophon Kiadó jelentette meg. Kiváló és érzékletes hegedűjátékával világszerte elkápráztatta a közönséget, a művész Budapesten is nagyon népszerű.
A zenekar élén a neves francia dirigenst, Olivier Holtot köszönthetjük. A hangverseny az Európai Unió támogatásával valósul meg a „Zene, háború és béke Európában 1922-2022” projekt részeként. Jegyvásárlás ide kattintva.
„Zene, háború és béke Európában 1922-2022” Projekt
A projekt célja, hogy nyilvános hangversenyek szervezésével felidézze a 20. és 21. századi európai háborúk következményeit, a holokauszt alapvető bűnét, és emléket állítson az áldozatoknak – gyakran elfeledett zeneszerzők műveinek újrafelfedezésével.
A Voix Étouffées projekt 2009 óta van jelen az Európai Unióban, amelynek ez a programsorozat is része. Célja, hogy a 20. századi európai totalitarizmusok áldozatává vált zeneszerzők zenéjét felhasználva emlékeztessen történelmünk szörnyűségeire, amelyekre a modern Európa épült. A projektben 15 tagállamból 26 partner vesz részt, és két EU-n kívüli ország: Ukrajna és Bosznia-Hercegovina, hogy a zene erejével, konferenciákkal, szimpóziumokkal, dokumentumfilmekkel, kiállításokkal emlékeztessék a közönséget a vészkorszakra és az áldozatokra. Ennek érdekében együttműködik múzeumokkal és zsidó közösségekkel, emlékmúzeumokkal, egyetemekkel és számos zenei intézménnyel (zenekarokkal és fesztiválokkal).