A Műcsarnokban ötesztendős ciklusokban mutatkozhatnak be az egyes művészeti ágak. 2024. május 11-től szeptember 15-ig újra az építészet kerül reflektorfénybe: a HelyiÉrték című III. Építészeti Nemzeti Szalon együttgondolkodásra hív.
Van-e gyógyító szerepe az építészetnek? Mi emel egy-egy látképet, meghatározó jelet ikonná? Milyen társadalmi felelősségvállalással járnak a látványos, innovatív beavatkozások? Milyen a jövő stadionja?
Korunk tisztázandó kérdéseire mutat rá az elmúlt öt év hazai és határon túli építészetét összegző, logójául a szigma jelölést választó III. Építészeti Nemzeti Szalon.
Négy terem – négy kérdés, négy nézőpont, négy történet várja az érdeklődőket HelyiÉrték címmel 2024. szeptember 15-ig a Műcsarnokban. A helyiérték-koncepció egyes fejezetei: A jelen körvonalai, a Hogyan lakunk ma?, a Tanító terek, a Rekonstrukció és műemlék, Az alkotás genezise, A hely művészete és a Társművészetek a kortárs építészetben témáiról gondolkodnak – remény szerint a látogatóval együtt.
A jelent körvonalazó, urbanisztikai léptékű jel-épületek mellett megvilágításba kerülnek az építészet és a közösségi-kulturális identitás viszonyai, nem feledkezve meg a kis léptékű, de annál fontosabb, katalizáló erejű beavatkozásokról. Önálló egységet képvisel a jövő kérdéseit érintő két témakör: az oktatási-nevelési intézmények és a lakóházak építészete. Az épített örökség helyzetét feltáró szekció a múlttal való együttélés lehetőségeit járja körül az identitás és a továbbörökíthető közösségi emlékezet szemszögéből. A kiállítási tér végpontján kap helyet az építészeti gondolkodás: a skiccekből, rajzokból, látványtervekből álló válogatás a legjelentősebb hazai és nemzetközi pályázatokra készült építészeti víziókat is bemutatja.
Az apszisban kialakított közösségi tér a párbeszéd helye, amelynek hátterét a vizsgált fél évtized hazai építészeti könyvtermése adja. A művészi épületfotók az épületek új arcát tárják elénk az egyedi történetmesélés eszközeivel: betekintést adnak az anyag mögött meghúzódó emberi történetekbe, az építészet humán dimenzióiba, és rávilágítanak arra, hogy egy épület helyiértékét a használó közösség igazolja vissza napról napra. Nem más, mint e közösség iránti felelősség az építész legfőbb iránytűje, különösen az elmúlt időszakot meghatározó járvány, a háború és a klímaváltozás metszetében.
A kiállítás főkurátora Dénes Eszter építész, építészeti szakíró, társkurátorai Gutowski Robert, Perényi Tamás és Ferencz Marcel Ybl-díjas építészek. Az építészeti minőség sokoldalú bemutatására törekvő kiállítást rendezvények, szakmai konferenciák, könyvbemutatók kísérik. A Múzeumok Éjszakáján, június 22-én Eplényi Anna tájépítészmérnök, a GYIK Műhely vezetője tart exkluzív tárlatvezetést a kiállításon.
További információ ide kattintva érhető el.