A fenntarthatóság jegyében született kamaraművek hangzanak el az UMZE Kamaraegyüttes augusztus 2-i koncertjén a Magyar Zene Háza szabadtéri színpadán.
Csúcspontjához érkezett a Renewable Music – V4 Composers for Sustainability elnevezésű projekt, amely a fenntarthatóság témájában ösztönzi párbeszédre és cselekvésre a nemzetközi klasszikus zenei közösséget. A 2023 márciusában elindított projekt keretében a Visegrádi Négyek valamennyi országából felkértek egy-egy zeneszerzőt, hogy olyan kompozíciót alkossanak, amely a maga egyedi módján testesíti meg a megújuló zene gondolatát.
Ennek leglátványosabb formája talán az, hogy a hagyományos hangszerek és a modern audiovizuális technikák mellett szokatlan, újrahasznált vagy újrahasznosított anyagból készült instrumentumok is helyet kapnak a zenekarban, megszólal például sörösdoboz-ütőhangszerszett és PVC-fuvola is.
Az új műveket és a különleges hangszereket a projekt megkoronázásaként négy koncerten lehet meghallgatni: a magyar Balogh Máté, a cseh Samuel Hvozdík, a lengyel Katarzyna Krzewińska és a cseh Ian Mikyska kompozícióját Prágában a BERG Orchestra, Varsóban a Hashtag Ensemble, Budapesten az UMZE Kamaraegyüttes, végül pedig Pozsonyban az EnsembleSpectrum szólaltatja meg.
A budapesti koncertre augusztus 2-án este 8 órától kerül sor az UMZE Kamaraegyüttes közreműködésével, amely alapításától fogva a kortárs klasszikus zenére specializálódott, hogy a Bartók Béla és Kodály Zoltán által 1911-ben alapított Új Magyar Zene Egyesülete szellemi örököseként mutassa be magyar és külföldi szerzők műveit úgy Magyarországon, mint Európa-szerte. Az együttest Vajda Gergely vezényli.
A koncepció része, hogy a hangversenyeket szabadtéren, zöldterülettel körülvéve rendezik meg, így esett a választás a Magyar Zene Háza szabadtéri színpadára, amelyet nemcsak az azt körülölelő Városliget, hanem a ház tervezésénél kulcsszerepet játszó falevélmotívumok is a budapesti koncert méltó helyszínévé avatnak.
A koncertet megelőző napon, augusztus 1-jén délután a négy zeneszerző nyilvános mesterkurzus keretében dolgozik az elhangzó műveken az UMZE Kamaraegyüttessel, ennek helyszíne a kortárs zene hazai fellegvára, a Budapest Music Center lesz. A belépés mindkét eseményre díjtalan, a mesterkurzusra itt lehet regisztrálni.