Nem véletlenül mondják a fogorvosok azt, hogy rendszeresen mossuk a fogainkat, és lehetőleg kerüljük a cukros ételek fogyasztását. Ha ugyanis ezt nem tartjuk be, és nem figyelünk oda a fogaink egészségére, akkor nemcsak a filmekben fogunk látni fogászati kezeléseket, hanem előbb-utóbb mi is megtapasztaljuk őket.
Jobb esetben csak fogtömésre kerül sor, rosszabb esetben azonban le kell csiszolni vagy ki kell húzni a fogat. Ez utóbbi két esetben korona felhelyezésére van szükség. Választhatunk cirkon koronát, de dönthetünk a teljes kerámia korona felhelyezése mellett is, mindkettő remek megoldást kínál.
Ha szakértői segítségre van szükségünk, akkor a Clinident fogászati központ munkatársait érdemes kérdezni. Mi most laikusként szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat, amivel bízunk benne, hogy tudunk egy kis segítséget adni az informálódáshoz.
Mi szól a cirkon korona mellett?
A cirkonról, azaz a cirkónium-dioxidról azt érdemes tudni, hogy a fogászatban történő felhasználása közel 25 éves múltra tekint vissza, tehát korántsem mondhatjuk azt, hogy egy újfajta anyagról lenne szó. A modern fogászati technológiák azonban lehetővé teszik, hogy ma már koronák is készülnek belőle.
A cirkon egy teljes mértékben biokompatibilis anyag, azaz az emberi testre semmilyen káros hatása nincs. A saját fogakhoz nagyon hasonló megjelenéssel bír, a szerkezete miatt pedig a baktériumok kevésbé tudnak megtelepedni rajta. Teljesen fémmentes és a hőt is rosszul vezeti, aminek köszönhetően a szövetek felé nem jutnak el a kellemetlen hideg-meleg hőérzetek.
Milyen jellemzői vannak a teljes kerámia koronának?
A teljes kerámia koronáról azt kell tudni, hogy egy speciális, úgynevezett préstechnológiával készül líthium-disilikát alapú kerámiából. Ez egy nagyon erős, nagy szilárdságú és esztétikus anyag, amit a fogászatban már régóta alkalmaznak koronák készítéséhez.
A cirkon koronához hasonlóan ez is biokompatibilis és 100%-ban fémmentes, ami azt jelenti, hogy a fémallergia veszélyétől, illetve a fémes szájíztől ennél a megoldásnál sem kell tartanunk. Mivel ez az anyag is rosszul vezeti a hőt, ezért a hideg-meleg kellemetlen érzése sem fog gondot jelenteni.
Mik a különbségek?
Látható, hogy sok hasonlóság van a cirkon és a teljes kerámia korona között, de azért érdemes beszélni a különbségekről is.
Fontos tudni, hogy a kerámia korona esetében az anyagot egy géppel préselik össze, ami azt jelenti, hogy nincs külön váza a fogpótlásnak. Ennélfogva – az erős váznak köszönhetően – a cirkon korona erősebb. Ebből adódik az is, hogy érzékenyebb, sérülékenyebb, illetve, hogy foghiányt nem tud pótolni, híd nem készülhet belőle, csak a fogak esztétikai célú felújítására alkalmas.
Ezzel szemben viszont a cirkon koronánál a váz nem teszi lehetővé, hogy a fény akadály nélkül átjuthasson rajta, így valamivel tömörebb hatást kelt, míg a teljes kerámia korona viszont – a fényt elnyelő váz hiányában – jobban hasonlít az eredeti fogzománcra.
Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók a cirkon, illetve a teljes kerámia koronáról.