A Papageno és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának soron következő adása július 9-én lesz hallható a 92.1-en, benne interjú Érdi Szabó Mártával és Kokas Katalinnal.
Idén is Klassz a pARTon nyáresti koncertek várják a zenekedvelőket július 11. és augusztus 4. között a Balaton északi partján hét, a déli parton hat településen és a tatai tónál. A fesztivál művészeti vezetője Érdi Tamás zongoraművész, aki zongoratanulmányait hatéves korában kezdte Becht Erikánál egy speciális újra-komponálási módszerrel. 17 évesen Moszkvában megnyerte a Louis Braille zongoraversenyt, majd két évig a bécsi, 1998–2002 között pedig a torontói zeneakadémia hallgatója volt. Leon Fleisher növendékeként szerzett művészdiplomát. Hazai mentorai Kocsis Zoltán és Vásáry Tamás voltak, akikkel tucatnyi nagy sikerű koncertet adott.
Neves magyar és külföldi szimfonikus zenekarokkal játszott és szólóesteken lépett fel közel harminc országában. Már első, 1997-ben Magyarországon és Kanadában megjelent CD-je is kiváló kritikákat kapott, azóta további hét lemezt adott ki. Liszt-, Bartók-, Chopin-, Schubert- és Beethoven-lemezei a Hungaroton gondozásában jelentek meg. Művészetét számos díjjal ismerték el: Gundel-, Junior Prima, Prima Primissima és Liszt Ferenc-díj tulajdonosa, Budapest díszpolgára, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje elismeréssel kitüntetett zongoraművész.
A Klassz a pARTon fesztivál rendezője a Cimbora Alapítvány, amely elsősorban fiataloknak, családoknak szóló kulturális rendezvényeket szervez. A Cimbora Alapítvány szervezésében 1993-as alapítása óta közel ezer ingyenes rendezvény valósult meg: irodalmi, történelmi, művészeti, zenei, interaktív és ismeretterjesztő programok országszerte, iskolákban, könyvtárakban, múzeumokban, várakban, kastélyokban és szabadtéren.
2015 óta kiemelt projekt a Klassz a pARTon fesztivál, amelynek fő célja a klasszikus zene népszerűsítése minden korosztály számára. A programokat egy kicsi, de évek óta hatékonyan együtt dolgozó stáb valósítja meg. Az ingyenes koncerteken akár a fűbe heveredve is elmerülhetünk a klasszikusok muzsikájában. Balatonkenese, Balatonalmádi, Balatonfüred, Vászoly, Keszthely, Fonyód, Szigliget, Zamárdi, Balatonszárszó, Balatonszemes, Tihany és Balatonföldvár mellett Tatán és Budapesten is várja a zenerajongókat Érdi Tamás művészeti vezető és zenész barátai.
Érdi Szabó Mártával, a Klassz a pARTon producerével kétrészes interjúnkban arról is beszélgetünk, hogy a hazai élet zenei kiválóságai mellett mely külföldi zenészek hallhatók idén nyáron az eseménysorozat keretében, hogyan indult a fesztivál, és hogyan újul meg évről évre.
A főváros egyik legfontosabb és legsokszínűbb eseménysorozatát, a Fesztivál Akadémia Budapestet idén július 15–24. között rendezik meg. A Fesztiválakadémia gerincét világszínvonalú klasszikus zenei koncertek adják nemzetközi művészek részvételével, de olyan társművészetek is helyet kapnak benne, mint a film, a színház vagy épp a cigányzene.
A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás művészeti vezetésével működő FAB ötlete még 2002-ben merült fel: Budapest számára kiváló lehetőség lenne, ha nyaranta egy kamarazenei fesztiválnak adna otthont a Zeneakadémia és további jelentős kulturális intézmények, a főváros szíve pedig zenével telne meg ekkor is. A nemzetközi mezőnyben is kiemelkedő, a világ legrangosabb fesztiváljai között számontartott eseménysorozatot 2016 óta rendezik meg, minden évben számos szakmai eseménnyel, mesterkurzussal kiegészítve.
Vezető hazai szólisták mellett olyan rangos nemzetközi művészek léptek már fel a FAB koncertjein, mint Joshua Bell, Nicolas Altstaedt, Gidon Kremer, Patricia Kopatchinskaja, Shlomo Mintz, Maxim Rysanov, Alina Ibragimova, Vilde Frang, Shai Wosner – és a sor hosszan folytatható. A fesztivál ideje alatt mesterkurzusokat tartanak a több mint 20 országból érkező fiatalnak és egyetemistának, mások mellett Kurtág György zeneszerző vezetésével. A tíz nap során a művészetbarátokat a 7. Fesztivál Akadémia Budapest mesterkurzusokkal, koncertekkel, kerekasztal-beszélgetésekkel és összművészeti programokkal várja.
A több mint 40 hazai és nemzetközi klasszikus zenész különböző formációkban lép színpadra, a koncerteken pedig több meglepetéssel is várják a koncertlátogatókat. Ilyen lesz például a július 24-i esti zeneakadémiai koncert, amikor többek között a Fesztivál Akadémia művészeiből és diákjaiból alakult zenekar játszik majd.
Közben elkezdődött a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny, amelyet 2017-ben alapította Kokas Katalin és Kelemen Barnabás a legifjabb, 19 évesnél fiatalabb hegedűművész-generáció számára. A versenyzőket neves hegedűművészekből és pedagógusokból álló nemzetközi zsűri értékeli, amelynek elnöki tisztét ezúttal a legendás Hagai Shaham, Fehér Ilona egykori növendéke tölti be. Július 16-án 17 órától a győztesek gálakoncertje hallgatható meg a BMC Koncerttermében. Kokas Katalinnal kétrészes interjúnkban egyebek mellett a nemzetközi fellépőgárdáról is beszélgetünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2022. július 10-én, vasárnap este nyolc órától kerül sor. Az interjúk megtalálhatók a Papageno Klasszik blogban is. A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.