2021. december 1-jén ünnepli megnyitásának 20. évfordulóját a Nemzeti Táncszínház. Az eseménysorozat azonban egész évadban tart.
A Nemzeti Táncszínház a hazai táncszíntér legfontosabb központja. Rábai Miklós, a Magyar Állami Népi Együttes és Molnár István, a Budapest Táncegyüttes vezetői voltak azok, akik először felvetették az önálló táncszínház megalapítását, de évtizedeknek kellett eltelni addig, amíg megvalósult a gondolat.
„A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma július 1-vel megalapítja a Nemzeti Táncszínházát, az új művészeti műhely Budán, a Várszínházban kap helyet. A Nemzeti Táncszínház közhasznú társasági formában működik majd, a táncművészet minden ágának otthont ad, így a klasszikus balett, a néptánc és a kortárs mozgásművészet területén született produkcióknak” – adta hírül 2001. január végén az MTI. A hónapok teltek, a volt budai karmelita kolostorból előbb német, majd több, mint kétszáz évre magyar nyelvű teátrummá lett épületet pedig a táncszínházi igényeknek megfelelően alakították át, hogy 2001. december 1-jén egy ünnepélyes gálával, 11 együttes részvételével megnyílhasson a Nemzeti Táncszínház. Jeles volt a nap, hiszen ez volt az első alkalom, hogy
a magyar táncművészet képviselői, fővárosiak, vidékiek és határon túliak is önálló otthont kaphattak a hazai színházi struktúrában.
A befogadó színházi és produkciós céllal létrehozott intézményben otthonra leltek a táncosok, és a kifejezetten gyerekeknek és fiataloknak készített előadásokkal elindult egy új közönség kinevelése is.
2019. február 15-én újabb mérföldkőhöz ért a Nemzeti Táncszínház: a Millenáris parkban, mintegy 7000 négyzetméteren nyílt meg a Nemzeti Táncszínház új épülete. A nagyterem igény szerint alakítható, benne 368 néző foglalhat helyet, hogy a 16×24 méteres színpadon nézze az előadásokat. Van kamaraterem, és amit a közönség nem lát: két próbaterem, egy oktatási terem, egy hangstúdió, valamint a hozzájuk kapcsolódó kiszolgáló helyiségek és öltözők. Ez a Nemzeti Táncszínház nem csupán a jelené, hanem a jövő koreográfusainak és táncművészeinek a formálásában is komoly szerepet játszik.
A Nemzeti Táncszínháznak credója szerint „legfontosabb feladata a hazai táncművészet képviselete, valamint menedzselése itthon és külföldön”.
Jelenleg mintegy magyar professzionális társulattal dolgozik együtt széles műfaji skálán, a néptánctól a klasszikus balettig, a társastánctól a kortárs táncon keresztül a gyerekelőadásokig, sőt színházi nevelési programokig évente közel 300 előadást mutatnak be. Premierek, budapesti bemutatók, nemzetközi fesztiválok zajlanak két helyszínen, a Millenárison és a Müpában, évente körülbelül 100.000 néző előtt.
A Nemzeti Táncszínház egészen jövő áprilisig zajló születésnapi programsorozatában szinte mindenki szerephez jut, aki 2001. december elseje óta részese a Nemzeti Táncszínház életének, a már jelentős életművel rendelkező alkotókkal, a szcéna legfontosabb, legizgalmasabb művészeivel találkozhatnak az érdeklődők. A tizedik után a huszadik évfordulóra is készült egy reprezentatív kötet, sőt A tánc nyelvén beszélünk címmel egy dokumentumfilm is, ami rendszeresen látható lesz a Nemzeti Táncszínházban a televíziós premiert követően, mi több, kulisszajáráson is részt lehet venni neves táncművészek kalauzolásával.