Hat éves kortól 16 éves korig két korcsoportban (6-11 évesek és 12-16 évesek) várják a hegedűs és csellista gyerekek, fiatalok jelentkezését a II. Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutató versenyre, amely idén tavasszal 5 magyarországi és egy határon túli városban lesz elérhető.
Szegeden, Kaposváron, Győrben, Budapesten, Miskolcon és Kolozsváron az egész országból és határon túlról is várják a versenyzőket az igazi élményt és inspirációt nyújtó versenyen értékes díjakkal és kiemelt eseményekkel.
A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész-házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest (FAB) második alkalommal hirdeti meg versenyrendszerének „belépő” eseménysorozatát, amelyet a legendás tanáregyéniségről, Halász Ferencről neveztek el. A tehetségkutató minden eseménye díjtalanul látogatható a közönség, érdeklődők számára.
„A Fesztivál Akadémia célja: inspirálni, segíteni a gyerekeket tanáraikkal együtt, kiemelni a tehetségeket, figyelemmel kísérni fejlődésüket a további versenyeken, mesterkurzusokon, melyek versenyanyaga egymásra épül. Halász Ferenc Tanár Úr szellemiségét őrizvén a verseny utazik az országban, ideje alatt pedig különböző szakmai eseményekre kerül sor a helyszíneken. A Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutatóval igazi feltöltődést, inspirációt szeretnénk nyújtani mind a versenyző gyermekek, mind pedig az ő zenei fejlődésük, életük szempontjából meghatározó munkát végző kollégák számára.” (Kokas Katalin)
A FAB “továbbjutás/mesterkurzus” díjakkal, aranyoklevelekkel és további tanári különdíjakkal ismeri el az áldozatos munkát. Minden FAB verseny mesterkurzus és pedagógus-továbbképzés is egyben, ahol a tudásátadásnak pályát, sorsot meghatározó szerepe lehet. A zsűritagok kizárólag a Zeneakadémia vagy a budapesti konzervatóriumok tanárai közül kerülnek ki.
Az elmúlt években a Fesztivál Akadémia Budapest országjáró mesterkurzusa szervezésében a FAB művészei több mint 1100 gyermeknek adtak egyéni mesterkurzust Kárpát-medence-szerte és közel 400 tanárral állnak kapcsolatban, akiknek lehetősége van arra, hogy ötpontos továbbképzésben elszámolják részvételüket. A képzésekhez kapcsolódik a FAB versenyrendszere, ahol korosztályonként egyre nagyobb versenyanyaggal mérhetik össsze tudásukat a résztvevő gyerekek, fiatalok. A FAB rendszerében három verseny szervesen épül egymásra. A Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutató a legkisebbeknek szól, 6 éves kortól. Ezt követi a Hubay Jenő Nemzetközi Hegedűverseny, amely kilenc közép-kelet-európai ország versenye 9 éves kortól 22 éves korig, döntősei automatikusan meghívást kapnak a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyre, amely az egész világra kiterjedő, magas összdíjazással járó verseny, három fordulós nagy versenyanyaggal.
„Hisszük, hogy a mellettünk álló művészek és tanárok példátlan összefogásával az alapfokú oktatás és a diákok körében sorsfordító változásokat tudunk generálni” (Kelemen Barnabás)
Versenypártiak vagyunk, mert a gyerekek a legjobban egymást tudják inspirálni és így saját maguk tudását össze tudják mérni a korosztályuk szerinti legjobbakkal. Ez teszi a későbbiekben is versenyképessé őket. A megmérettetés a későbbi próbajátékokra is felkészíti őket, egyfajta magabiztosságot ad. A tanárok részére a felkészítési időszak nehézségeit, pluszmunkáját kárpótolja az a pedagógusközösség, ami a versenyen megtapasztalható, inspirációt jelenthet a zsűrivel, a hazai és nemzetközi kollégákkal való találkozás, eszmecsere. Mindig odafigyelünk arra, hogy a versenyeken rangos tanárok szerepeljenek a zsűriben, akik később a továbbtanulásban is a fiatalok segítségére lehetnek.” (Kokas Katalin és Kelemen Barnabás)
A Fesztivál Akadémia Budapest (FAB) struktúrája:
- Országjáró Mesterkurzus – egész tanévben
- II. Hubay Jenő Nemzetközi Hegedűverseny 2023. november 17-19. – lezajlott
- I. Winterfest 2024. február 2-4. – lezajlotz
- II. Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutató 2024. április 12-től
- V. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny 2024. július 4-14.
- IX. Summerfest 2024. július 14-21.
A Fesztivál Akadémia Budapestet (FAB) kilenc éve hívta életre Kokas Katalin és Kelemen Barnabás azzal a céllal, hogy a magyar fővárosban egy nemzetközi rangú eseménysorozatot – fesztivált és mesterkurzusokat – hozzanak létre, egy valódi élő műhelyt. A FAB keretében a világ legjelentősebb komolyzenei sztárjai költöznek be nyáron Budapestre évről-évre és lépnek fel a főváros legszebb helyszínein egyszeri és egyedi formációkban, vállalva, hogy foglalkoznak a kurzusokon résztvevő diákokkal is. A FAB rendkívüli szakmai minőségét mutatja, hogy a világ legjelentősebb zenei eseményei között (Luzern-, Verbier, Salzburg) jegyzi a nemzetközi szakma.
„A résztvevők a szélrózsa minden irányába (30 ország) viszik hazánk jó hírét, ezzel a Fesztivál Akadémia Budapest a világ leghíresebb szólistái révén országunk kulturális nagykövete is egyben.” (Kelemen Barnabás)
A Fesztivál Akadémia Budapest szakmai minőségét és országos volumenét az a példaértékű összefogás teszi lehetővé, amelyben FAB mintegy 70 művésze összeadja tudását, idejét, lehetőségeit, kapcsolatait a jövő nemzedékek és a magyar zenekultúra érdekében.
II. Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutató
Program
- április 12-13. Budapest – Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium
- április 15-16. Szeged – Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola
- április 20-21. Kolozsvár – Colegiul De Muzică „Sigismund Toduță”
- április 26-27. Győr – Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium
- április 29-30. Kaposvár – Kaposvári Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola
- május 18. Miskolc – Bartók Béla Zene- és Táncművészeti Szakgimnázium
Repertoár (mindkét korcsoportnak)
Hegedű
- két szabadon választott Bartók duó felső hegedű szólama (kottából) ÉS
- Egy választott előadási darab zongorakísérettel ÉS
- Egy szóló darab (bármilyen szóló mű vagy etűd) (A két utóbbi mű lehetőleg eltérő karakterű darab legyen)
Cselló
- egy választott előadási darab zongorakísérettel ÉS
- Egy szóló darab (bármilyen szóló mű vagy etűd) (A két mű lehetőleg két különböző karakterű darab legyen)
A jelentkezés ingyenes: a jelentkezési határidő a tehetségkutató időpontja előtt 10 nappal.
A jelentkezéssel kapcsolatos kérdésekben a [email protected] címen tudnak segítséget nyújtani.