Markus Poschner karmester az ötletgazdája annak a projektnek, amelynek keretében Bruckner összes szimfóniáját rögzíti a Linzi Bruckner Zenekar és az ORF Bécsi Szimfonikus Rádiózenekar. A Capriccio kiadó 18 albumon jelenteti meg a szimfóniákat, ami idén elnyerte az ICMA Különdíját. A karmesterrel a Crescendo zsűritagja, Pierre-Jean-Tribot készített interjút.
– Mit jelent önnek Bruckner? Milyen szerepet tölt be a zenetörténetben?
– Bruckner kétségtelenül a 19. század, ha nem minden idők egyik legjelentősebb zsenije. Minden zenei paramétert a határig és még azon is messze túlmenően feszegetett, különösen az idő szerepét a zenében. Élete során mindig is a tökéletes szimfóniát kereste, az archetípusát és a zenei képét egy univerzális világrendnek. Bruckner szimfóniákat alkotott, hogy kifejezze az elképzelhetetlent. Ideális közvetítő volt a hagyomány és az avantgárd között, és messze megelőzte korát.
– Mi motiválta arra, hogy Bruckner szimfóniáinak összes változatát rögzítse?
– Ez nemcsak arról szól, hogy az összes verzió megtalálható egyetlen CD-dobozban, hanem elsősorban arról a rendkívüli módról, ahogyan a zenéjét megszólaltatjuk. Még ma is rengeteg félreértés és előítélet övezi Bruckner zenéjét, különösen a tempó, a frazeálás és a hangzási egyensúly tekintetében. A szimfóniáit még mindig gyakran játsszák lehengerlően álvallásos módon. Bruckner világát egyszerűen egyenlővé teszik Richard Wagner világával. Valójában saját univerzumot teremtett, a szimfonikus világ egyedi és intim látásmódját. A bécsi klasszicizmusban és a felső-ausztriai népzenében rejlő mély gyökerei teljesen feledésbe merülnek. Ez az új megközelítés, a hitelesebb interpretáció volt a fő motivációnk, hogy megvalósítsuk ezt az egyedülálló szimfonikus ciklust.
– Hogyan osztotta fel a felvételt a Bruckner Zenekar, amelynek Ön a zeneigazgatója, és a Bécsi RSO között?
– A felosztásra egy bonyolult tervezési szakaszban került sor, körülbelül négy évvel ezelőtt. Minden időbeosztást, turnétevékenységet, belépési követelményt és a megfelelő bécsi és linzi termek részletes elérhetőségét figyelembe kellett venni: egy rémálom volt. De természetesen örülök, hogy végül sikerült megoldani.
– Változott a személyes véleménye Bruckner szimfóniáinak egyes kiadásairól?
– Abszolút. Most még inkább lenyűgöznek és hatással vannak rám Bruckner korai avantgárd ötletei, valamint a sajátos, ősi ereje az eredeti változatoknak. Itt érezhető az igazi, autentikus Bruckner, függetlenül a közvetlen környezetének befolyásától, különösen a korai szimfóniáinak mély csalódásai és kudarcai után. Ami itt hallható, az minden várakozást felülmúl a múltban és jelenben egyaránt. Nem meglepő, hogy a közönség mindig teljesen megdöbbent, és túlzóan, zaklatottan reagált.
Az interjú teljes egészében ide kattintva olvasható angol nyelven.