Rendkívüli nemzetközi érdeklődés mellett, szeptember 9–17. között, első alkalommal rendezi meg a Zeneakadémia a Bartók Világverseny és Fesztivált, amelyre 23 ország 65 harminc év alatti hegedűse jelentkezett. A legrangosabb megmérettetésekhez méltó verseny zsűrije a nemzetközi szakma legjobbjaiból áll, elnöke a világhírű olasz hegedűművész, Salvatore Accardo. A verseny nyitónapján minden korosztály számára különleges programokkal, ingyenes koncertekkel várják a nagyközönséget.
A 6–10 évesek számára a már jól ismert és népszerű Liszt-kukacok Akadémiája rendhagyó foglalkozásokat kínál, amelyek középpontjában Bartók zenéje áll. A száztíz éves zenepalota különleges helyszínei között a zeneszerző egykori tantermébe és a Nagyterem Művész szobájába is betekintést nyerhetnek a résztvevők. A foglalkozásokon számos pecsétet begyűjthetnek a gyerekek, amelyekért természetesen jutalom is jár majd. A szeptember 9-én, 11 órakor kezdődő ingyenes programra a szervezők minden kukacot és szülőt sok szeretettel várnak.
A nyitónap további különlegessége a Bartók Budapestje városnéző túra. A zeneszerző életének fontos helyszíneit, életútjának különleges történeteit Stachó László zenetudós tárja az érdeklődők elé. A kb. 2,5 órás program 13.00 órakor kezdődik a Csalán úti Bartók Béla Emlékház bemutatásával, ahol Bartók egykori otthonába betekintve megismerhetik a látogatók a zeneszerző géniusz mindennapjait, jellemét, különleges életútját. Innen külön busszal vezet a túra a Zeneakadémiára, az itt található Bartók terembe, ahol még további érdekességeket hallhatnak Bartókról, a zenetanárról és a koncertező művészről, egészen a legendás 1940-es zeneakadémiai búcsúkoncertjéig.
A Bartók Budapestje túra ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a jelentkezéseket a rendelkezésre álló helyek függvényében a [email protected] e-mail címen várják.
Nemcsak a hegedűsök számára ígérkezik a nap legizgalmasabb részének a 16.00 órakor kezdődő nyilvános sorsolás a Liszt Ferenc téren felállított szabadtéri színpadon, amelyen kiderül, ki és mikor állhat a Solti-terem színpadára a zsűri elé az elődöntők során. A sorsolás után, 16.30-tól három, Bartók zenéjét középpontba állító ingyenes koncerten vehetnek részt az érdeklődők. Elsőként a Zeneakadémia Rendkívüli Tehetségek Képzőjének diákjai mutatkoznak be. Ezt követi a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének koncertje, műsorán Bartók 1. és 2. rapszódiájával, a Román népi táncokkal és a Kontrasztokkal. A délután további jó hangulatáról a Népzene Tanszék gondoskodik, amelynek zenészei a komponista népzene-feldolgozásaival, valamint azok eredetijével ismertetik meg a közönséget.
A nyitónapot követően, szeptember 10-12. között a verseny elő- és középdöntői térítésmentesen tekinthetőek meg. Az egyes fordulók előtt zenetörténészek vezetik be a közönséget Bartók hegedűműveinek a világába, megtudhatjuk, hogy a versenyzők előadása során mire kell különösen figyelni. A legnagyobb izgalmak a kamarazenekari és nagyzenekari döntő követőire várnak – a szeptember 14-én és 16-án rendezett megmérettetésre a jegyek már online is megvásárolhatóak.
A kamarazenekari döntőn Mozart hegedűversenyeit adja elő a hat bejutott versenyző a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével, amelyet Ménesi Gergely vezényel. A nagyzenekari döntő versenyprogramjában három versenyző méri össze tudását, ahol Bartók két hegedűversenye mellett Beethoven, Brahms és Csajkovszkij hegedűversenyét választhatják előadásra, Ebben a fordulóban, csakúgy, mint a szeptember 17-i gálakoncerten a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara működik közre Kovács János vezényletével.
A Bartók Világverseny és Fesztivál részletes programja megtekinthető a verseny hivatalos honlapján.