Július 15-24. között rendezték meg az ország egyik legfontosabb és legsokszínűbb eseménysorozatát, a 7. Fesztivál Akadémia Budapestet, amelynek két alapító művészeti vezetője Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár. A 10 nap alatt, több, mint 100 hazai és nemzetközi klasszikus zenész játszott olyan helyszíneken, mint a stratégiai partner Zeneakadémia, BMC, Millenium Háza, a Hold Utcai és Lőrinc pap téri templomok, Lumen Kávézó, Mixát udvar, vagy épp a Szent István terem, a Karmelita Rendezvénytér és a Széchényi Fürdő. A 11 nagykoncerten és a hozzájuk kapcsolódó mesterkurzusokon, a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny döntőin és gálahangversenyén több ezer néző vett részt.
A Fesztivál Akadémia Budapest 2022-ben 11 világszínvonalú klasszikus zenei koncerten várta az érdeklődőket. A több, mint 100 hazai és nemzetközi klasszikus zenész különböző formációkban lépett színpadra, így találkozhattak a nézők a FAB Ensemble tagjaival (pl. Maxim Rysanov, Fenyő László, Kokas Dóra), a Kelemen Kvartettel, az Arcangelo zenekarral (vezette Jonathan Cohen) ; mellettük hallhatták többek között Szergej Nakarjakovot (trombita), Balázs János, Balog József, Berecz Mihály, Bogányi Gergelyt (zongora), Lukács Miklóst (cimbalom), Horti Lilla, Kovács Ágnes (szoprán), Kokas Katalin Kelemen Barnabás, Vilde Frang, Jonian Ilias Kadesha, Baráti Kristófot (hegedű), Nicolas Altstaedt, Kokas Dóra, Vasti Mimoza Hunter , Marc Coppey(cselló), José Gallardot (zongora), Razvan Popovicet (brácsa), Knut Erik Sundquistet (nagybőgő) vagy éppen Holló Aurél, Joó Szabolcs, Rácz Zoltán ütőhangszer.
A koncertek közül kiemelkedik a fesztivál nyitókoncertje a Zeneakadémia nagytermében, melyen három darab is felcsendült, de ezek közül Stravinsky: A katona története szcenírozott előadása volt a leglátványosabb, hiszen Ascher Tamás rendezésében Molnár Piroskát (mesélő) Bezerédi Zoltánt (ördög) ifj. Vidnyánszky Attilát (katona) és Kelemen Hannát (királylány) láthatta a közöség. A zenekart vezényelte Kelemen Barnabás.
Az ismert klasszikus zenei koncerthelyszínek – Zeneakadémia, BMC – mellett, a budai vár különleges helyszínein – a Budapest Történeti Múzeum, a Szent István terem, Karmelita rendezvényterem – , a Hangszertörténeti Múzeumban, a Lumen Kávézó tereiben, a Hold utcai Református templomban, a Jézus Szíve Jezsuita Templomban és a Széchenyi Fürdőben élvezhették a látogatók a zenetörténeti csemegéket.
Az eseménysorozat több koncertjét online és élőben követhették a világ különböző helyszínein, így a fesztiválba kapcsolódó nézők száma folyamatosan emelkedett az időszakban.
Néhány nézői komment a fesztivállal kapcsolatban:
„Kokas Kata, Kelemen Barnabás, Maxim Rysanov, Kokas Dóra a Fesztivál Akadémia motorjai, a kiegészítő csapatok megérdemlik a világhírt. Gratulálok”
„…A szünet után jött a legnagyobb durranás és nagyon örültem, hogy élőben láttam (Tv felvétel is volt) ősbemutató Ascher Tamás rendezésében Stravinsky: A katona története című műve olyan remek előadásban, hogy még most is remeg a gyomrom, ha rágondolok arra zenei – prózai csodára, amit láttam. Hogy mekkora élmény volt, nem tudom szöveggel leírni! A műsor első részének színpadi felrobbanása hatványozódott és hatszoros vastaps szűnni nem akart. Nem vagyok jós, de ez a darab így előadva szerintem világsiker, országhatáron kívüli nemzetközi zenei gálák kihagyhatatlan produkciója lesz ismerve Stravinsky nagyrabecsülését az utóbb években! Csodálatos este volt, köszönöm Kata és Barnabás, elképesztő élmény volt és beleborzongok ha rágondolok.”
vagy, ahogy a szakmai kritika fogalmaz:
„A – Katona története – kamaraegyüttes játéka minden részletében imponáló és sziporkázó volt. Két játékost azonban primi inter paresként feltétlenül ki kell emelnem: az egyikük Kokas Katalin, aki hatalmas energiájával és személyes kisugárzásával a teljes együttest inspirálta; a másikuk pedig Szergej Nakarjakov, aki hihetetlen könnyedséggel és változékonysággal szólaltatta meg hangszerét, beelértve a pianissimo, illetve gyengéd pillanatokat is.” – revizoronline.hu
Földes Imre zenetudós:
A Stravinsky-produkció az első hangtól az utolsóig zseniális volt. Egészében is, részleteiben is. Egyik legnagyobb élményem marad, ameddig emlékezhetek rá. Köszönöm neked és rajtad keresztül valamennyiteknek.
Frankl Péter, Londonban élő zongoraművész:
Földes Imre jóvoltából meg tudtuk nézni ezt a csodálatos nyitókoncertet. Fantasztikus volt az egész, a rendezés, a színészek játéka, a remek narrátor és természetesen a Kelemen Barnabás vezetése alatti zenészek. Nagy öröm lehetett Katival és Hannával együtt dolgozni. Barnabás hihetetlen, őszintén gratulálunk, óriási élmény volt.
Pauk György, Londonban élő hegedűművész:
Csak a legnagyobb elragadtatással tudok áradozni a nyitókoncertről Ragyogó, szellemes, tele remek ötletekkel es a négy színész játéka rendkívül meggyőző. A zenei előadás szenzációs, tökéletes együttlét es perfekt technikai kivitelezes minden hangszer által. A hegedű szólókat Kokas Kati ragyogó hangon, tökéletes intonációval es biztonsággal játszotta, rendkívüli teljesítmény. Szívből gratulálok minden szereplőnek es kívánok sok nagy sikert a jövőben.
A fesztivált megelőző egy héten rendezték a 4. Nemzetközi Fehér Ilona Hegedűversenyt a 22 évesnél fiatalabb hegedűsök számára a Budapest Music Centerben. A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár által 2017-ben életre hívott, 7000 eurós összdíjazású versenyen idén több, mint 60 jelentkező volt több, mint 20 országból. A két korcsoportban zajló megmérettetésben az első korcsoportban, Kelemen Gáspár a második korcsoportban pedig Daniil Bulayev győzedelmeskedett. A versenyzők olyan világhírű hegedűművészek és pedagógusok által felállított zsűri előtt mérettettek meg, mint Hagai Shaham zsűrielnök és Fehér Ilona tanítványa (Il), Petru Munteanu (ROU), David Cerone (USA), Lutsia Ibragimova (RUS), Perényi Eszter (HUN), Ácsné Szily Éva (HUN), és Akiko Tanaka (JPN). A nyertesek, amellett, hogy gálakoncertet adhattak Magyarország egyik legfontosabb klasszikus zenei eseménysorozatának keretein belül, többek között a zsűri tagjainak mesterkurzusain is részt vehettek.
A versenyzőknek 10 magyar zenekar, fesztivál és intézmény ajánlott koncert lehetőséget különdíjnak.
A Fesztivál Akadémia Budapestnek kezdettől fogva szerves részét képezik a fellépő művészek és a kifejezetten a tanítás miatt a fesztiválra érkező legendás professzorok mesterkurzusai. A szervezők számára megtiszteltetés, hogy minden idők egyik legjelentősebb zeneszerzője és kamarazene tanára, Kurtág György vállalta, hogy vonósnégyesek és vonóstriók számára mesterkurzust adnak a Budapest Music Centerben. Mellettük többek között Perényi Eszter, Ácsné Szily Éva, Hagai Shaham, Keller András, Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás és Alissa Margulis és a fesztivàl többi művésze is tartottak kurzusokat.
A Fesztivál Akadémia Budapest számára rendkívül fontos, hogy támogassa és felkarolja a pedagógusokat, azokat, akik a jövő zenész generációját nevelik. Ennek szellemében a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny és a fesztivál alatt ingyenes, 30 pontos akkreditált továbbképzést tartottak pedagógusok számára.
A jövő nyári Fesztivál Akadémia Budapest július 14-23 között lesz.