Mesterséges intelligenciával generált műalkotás díjaztak a Colorado Állami Képzőművészeti Vásáron. A Théâtre D’opéra Spatial, azaz Űropera színház című festményt a Midjourney szoftverrel készítette Jason Allen. A hírre reagáló művészek szerint a mesterséges intelligencia térnyerése aggasztó, és a hagyományos művészet elértéktelenedéséhez vezet.
Jason Allen munkája a vásár honlapja szerint digitális művészet kategóriában nyert. A vászonra nyomtatott kép egy űroperából származó jelenetet ábrázol, és úgy néz ki, mint egy mesterien kivitelezett festmény. A győzelem körüli vitát az indította el, hogy Allen nem használt digitális ecsetet, a képet teljes mértékben a program hozta létre az általa megadott parancsok alapján.
„A művészet halálát látjuk a szemünk előtt kibontakozni” – írta egy OmniMorpho nevű Twitter-felhasználó, akinek kommentje több mint 2000 kedvelést kapott. „Ha a kreatív szakmák nincsenek biztonságban a gépektől, akkor hamarosan a magas képzettséget igénylő munkákat is az elavulttá válás fenyegeti majd. Mi marad akkor nekünk?” – tette fel a kérdést.
Az alkotó, Jason Allen a Midjourney Discord szerverén azt nyilatkozta, tisztában volt azzal, hogy pályázata megosztó lesz. Az alkotó kiemelte saját szerepét az alkotásban: „kifejlesztettem egy speciális parancsot, amit később nyilvánossá fogok tenni. Száz képet készítettem vele, és több héten át tartó finomhangolás után választottam ki a három legjobbat” – írta bejegyzésében, amelyet még a nyertesek bejelentése előtt tett közzé. Emellett kihangsúlyozta, hogy pályázatát egyértelműen a Jason Allen via Midjourney felirattal látta el.
Allen úgy gondolja, a művészvilág egy idő után saját kategóriaként fogja elismerni a mesterséges intelligencia által létrehozott művészetet. Ezenkívül elmondta, a vita ellenére a győzelem bátorította őt küldetésében.
A művészek aggódnak a mesterséges intelligencia térnyerése miatt, hiszen nem ez volt az első hasonló eset. Néhány héttel korábban az Atlantic magazin hírlevelében szerepelt egy Midjourney által generált kép Alex Jonesról. Ez is hamar elterjedt a Twitteren, miután egy művész és egyben művészeti vezető tweet-sorozatában arról írt, hogy a mesterséges intelligencia használata ahhoz vezethet, hogy illusztrátorok vagy fotósok felkérése helyett számítógépes programokkal készülnek majd el a képek. Charlie Warzel, az Atlantic írója a reakciókat látva elnézést kért, és azt mondta, egyáltalán nem ez volt a szándéka a kép használatakor.
Warzel beszélgetett a témáról Matt Bors karikaturistával is, aki a következőket mondta: „A technológiát egyre inkább arra használják, hogy milliárdosokat gazdagítsanak, és ennek nagy része nem szolgálja a köz javát. A mesterséges intelligencia művészete is ennek a része. A fejlesztők és műszaki beállítottságú emberek számára ez egy jó dolog, de az illusztrátorokat érthető módon zaklatja fel, hiszen így a továbbiakban egyre kevésbé lesz szükség a munkájukra.”
(via Vice)