Az újító, művelt és szórakoztató modoráról ismert karmester, Sir Roger Norrington a merészen innovatív zenészek sorát erősíti: megalapította a Schütz Kórust, a Kent Opera alapító-zeneigazgatójaként tevékenykedett, valamint létrehozta a London Classical Playerst, a legendás korhű hangszereken játszó zenekart. Tavaly bejelentette visszavonulását, ez kiváló alkalom az összegzésre, nemrég a Warner Classics adott ki egy válogatást Norrington az Erato kiadó számára készített felvételeiből.
„A világ legcsodálatosabb és legtehetségesebb zenészeivel való muzsikálás több mint 50 évének minden percét élveztem” – mondta Norrington. „Eljött az idő, hogy lelépjek a pódiumról, és nagyon örülök, hogy utolsó, karmesterként adott koncertemen Haydnt ünnepelhetem a Royal Northern Sinfoniával.”
Norrington nevéhez több tucat úttörő lemezfelvétel fűződik. Az EMI kiadóval való együttműködését megnyitó, Beethoven összes szimfóniájának történelmileg megalapozott felvételeit egyöntetű kritikai elismerésben részesítették. A siker további termékeny lemezfelvételi programokhoz vezetett, amely Purcelltől és Händeltől Wagnerig, Brahmsig és Brucknerig terjedt, zenekari műveket, kórusműveket és operákat is beleértve.
Az EMI, a Virgin és a Warner Classics gondozásában megjelent felvételek gazdag és változatos gyűjteménye jól illusztrálja a Guardian megállapítását:
„vitathatatlanul az elmúlt fél évszázad legfontosabb brit karmestere… egy olyan ember, aki megváltoztatta korunk klasszikus zenei előadásmódját.”
Az angliai Oxfordban, erős zenei kapcsolatokkal rendelkező családban született Norrington kisfiúként énekelt, és 10 éves korától hegedülni tanult. Később a Royal College of Music hallgatója lett, ahol Sir Adrian Boultnál tanult.
Pályafutása során Norrington olyan együttesekkel, mint a Stuttgarti Rádió Szimfonikus Zenekara, a Camerata Salzburg, a Zürichi Kamarazenekar, a Felvilágosodás Korának Zenekara és az 1980-as években általa alapított London Classical Players, a történelmileg megalapozott, historikus előadásmód mozgalmának élére állt. 1962-ben megalapította a Heinrich Schütz Kórust, amellyel számos barokk felvételt készített az Argo és a Decca lemezkiadóknál.
Korábban többek között a Camerata Salzburg és a Stuttgarti Rádió Szimfonikus Zenekarának vezető karmestere, valamint a Kent Opera zeneigazgatója volt. A Londoni Filharmonikusokkal is együttműködött a Decca Classics számára készített felvételeken, és vendégként dolgozott az Angol Nemzeti Operában és a milánói Scalában.
Norringtont 1997-ben lovaggá ütötték a Brit Birodalom Rendjének parancsnoki címével (CBE), emellett többek között az Olasz Köztársaság Cavaliere és a Royal Academy of Music tiszteletbeli tagja.
„A közönségnek játszunk. A közönségnek, hogy szórakoztassuk és felemeljük őket – a zene jellegétől függően” – vallja Norrington. „Nekik is megvan a maguk szerepe, és minél többet tudnak tapsolni vagy éppen nevetni a vicces részeken, annál jobban érzem magam.”