A Budapest Ritmót a 2015-ben Budapesten megrendezett WOMEX sikere nyomán alapították, azóta Közép-Európa egyik legjelentősebb világzenei fesztiváljává vált.
Ezúttal is olyat kínál, amit máshol nem lehetne egyben megtapasztalni: felfedezésre váró előadókat, frissítő hatású koncertélményeket, egyedi filmprogramot és konferenciát. Április 12. és 15. között Izlandtól Kubáig, a Balkántól Ciprusig, Emilíana Torrinitől a Fanfara Stationön át a Tamikrestig az etnoszíntér legjobb zenekarai és szólistái zökkentenek ki a hétköznapokból. Az események sorát a rituális erejű zenéjével hírnevet szerzett egyiptomi Mazaher koncertje nyitja.
A Budapest Ritmo programján megtalálhatók az új élményeket és felfedezéseket kínáló showcase-fellépések, a közös élményt nyújtó nagykoncertek, teret biztosít a zenés mozinak és a szakmai találkozásoknak is, valamint hozzájárul a szcéna körforgásához itthon és tágabb környezetünkben egyaránt. Magyarországra hozza a világzenét, és néhány budapesti helyszínre vetíti ki azt, ami jelen pillanatban aktuális és izgalmas a tradíciókra épülő, azokat mozgásba lendítő zenék világában. Egyszóval: ritmust ad az életünknek.
Lélektisztító rituálé a Mazaher koncertjén
Egészen különleges élmény átélni a több száz éves hagyományra visszatekintő egyiptomi zar zenét, amelyben a nőké a főszerep. A kelet-afrikai eredetű, a lélek megtisztulását, megbékélését elősegítő zenei tradíció leginkább Egyiptomban virágzott, ott pedig a Mazaher és annak női tagjai, Um Sameh, Um Hassan és Nour El Sabah a műfaj utolsó élő előadói közé tartoznak. A Mazaher a zar hagyomány számos ágában járatos, ezek között van olyan, ami rendkívül hatásos: úgy tartják, a szellemek megnyugtatását elősegítő dobzene ritmusa akár transzszerű állapotot is képes előidézni az arra fogékony hallgatókban. Az együttes fellépései nemcsak egyszerű koncertek, hanem a rituáléba is betekintést nyújtanak – átfogó élményben, a lélek legmélyére ható zenében lesz tehát részünk. Fellépésük előtt a Mazaher tagjai hangszeres workshopot is tartanak a Magyar Zene Házában, a két program között pedig a szintén szakrális dimenziókban járatos, Saïd Tichiti által alapított Tariqa mutatja be az ősi transzzenei formát, a marokkói gnawát.
Sztárok, nagy felfedezések
Természetesen számos más felfedezés is vár ránk, és itt nem csak a showcase-nap friss formációit tartalmazó programra gondolunk. Emilíana Torrini izlandi csodaénekest már jól ismerhetjük, de nem arról az oldaláról, amelyet a Ritmón láthatunk majd: a The Colorist Orchestra filmszerű hangszereléssel gazdagítja folkos-popos klasszikusait, és bemutatják Racing the Storm című, idén megjelent közös albumukat is. Újrafelfedezés lehet a jól ismert sivatagi bluesnagyágyú, a Tamikrest fellépése is, hiszen legutóbbi lemezeik egyre táguló zenei horizontot mutatnak, a Fanfara Station pedig őrületes észak-afrikai, közel-keleti, európai bulimixtúrát ígér.
De lesz itt örömzene a Bécsben élő számtalan diaszpórától (Vienna Acoustic Diaries), román lăutar muzsika (Corina Sîrghi & Taraful Jean Americanu), lengyel–ukrán hagyományok keresztezése (DagaDana), dalmát klapa (Klapa Ošjak), kubai a cappella szextett (Vocal Sampling), valamint pszichedelikus folk a ciprusi Monsieur Doumani és a hazai Óperentzia együttműködésében. Hallhatunk továbbá történeteket és hegedűmuzsikát egy parányi balti-tengeri szigeten lezajlott észt kultúramentő projekt gyűjtéséből (Sounds and Stories from Ruhnu Island), katalán jazzt (Magalí Saré és Manel Fortiá), fergeteges dj-szetteket és egy meglepetéskollaborációt is. Nem beszélve a feltörekvő előadókat bemutató csütörtöki showcase-napról, ahol a bolgár etnojazz (Jazzanitza) és a macedón hagyományok (Zarina Prvasevda) mellett hazai oldalról az Amaro Duhót, az Ephemere-t, a Koszikát és a BudaPesme duót fedezhetjük fel magunknak.
Dallamok a filmtekercsen
Szinte hagyományt teremtett a Budapest Ritmo avval is, hogy saját gyártású zenés filmeket is bemutat. A rendhagyó Ritmo-filmek sorát gyarapítja a VENI és Regős Ábel alkotása, amelyben Szász Veronika népdalokat elektronikával és jazzel összeboronáló zenei világát Regős Ábel fanyar, experimentális filmnyelvén keresztül láthatjuk új szemszögből. Szintén friss alkotás a fesztivál alapítója, Weyer Balázs rendezte film (A dallamok, akik vagyunk – klapa), amely a dalmát polifonikus éneklés hagyományába vezet be élményszerűen.
A rendező szerint a Klapa Ošjak „a dalmát polifónia Buena Vista Social Clubja”, igazi legendák, akik több mint fél évszázad alatt bejárták a világot, de ma is ugyanannál a korčulai asztalnál gyűlnek össze énekelni, amely köré egyikük nagyapja először leültette őket. „A velük készült film egy nyolcrészes sorozat nyitódarabja. Ezt forgattuk le először, és utána már végig azt a hangulatot kerestük, amit azokon a dalmát estéken megtapasztaltunk” – teszi hozzá Weyer. A Tamikrest-koncert mellé is kapunk lebilincselő moziélményt a zenekarról, egy remek életrajzi filmet Cesária Évoráról, észt játékfilmet a szetu nyelvjárást képviselő, 1933-ban elhunyt énekesnőről, Hilana Taarkáról, illetve egy erős üzenetet hordozó, iráni énekesnőkről szóló dokumentumfilmet.
Közép-Európa ritmusa
A Ritmo jelentős szakmai konferencia is egyben, ráadásul a szervező Hangvető révén az eseményhez csatlakozik a Kreatív Európa égisze alatt létrehozott UPBEAT program is, amellyel az európai világzenei showcase-fesztiválok a feltörekvő előadókat kívánják támogatni. „Az utóbbi öt évben azon dolgoztunk, hogy infrastruktúrát teremtsünk az immár három évtizede létező világzenének, és a fiatalkorát lezárva vigyük át a műfajt a felnőttkorba. Az első hivatalos európai hálózat létrehozása ennek a folyamatnak fontos lépése, amelynek eredményét végső soron a produkciókon lehet majd megtapasztalni” – mondja Weyer Balázs.
Akár a szakmai ismereteink felfrissítése vagy új előadók felfedezése a cél, akár rég látott kedvenceink koncertjein kapcsolódnánk ki, vagy egyedülálló filmélményre vágyunk, a Budapest Ritmo tökéletes választásnak ígérkezik.
A cikk Amit még nem láttál címen eredetileg a Bartók Tavasz magazinban jelent meg.