Ajka múltjának köszönhetően gazdag ipari műemlékekben, ipari kulturális és szellemi örökségben, melynek újragondolásával és a világ első Kriptongyárának újranyitásával egy különleges kulturális, turisztikai és innovációs negyed jött létre a városban.
A gyár 1937-ben az ajkai származású fizikus, Bródy Imre találmányának, a kriptongázas villanylámpának köszönhetően épült fel, és 1944 nyaráig üzemelt. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával részben felújított gyárépületet szombaton nyitották meg Ajkán. A különleges kulturális örökséget Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter adta át, és köszöntőjét követően egy kripton izzót is ajándékozott Schwartz Bélának, Ajka polgármesterének.
A nyitóeseményen bárzongorista, táncosok, kaszinó, korabeli zene, ruhák és egy old timer autó idézték meg a 30-as évek hangulatát, tisztelegve a helyszín történelme előtt. Az épület homlokzatán Horváth Éva Mónika képzőművész képeit mutatták be fényfestéssel, de a résztvevők Németh Gyula mozgó szobrait is megtekinthették az emeleten.
Bródy Imrét találmánya miatt az „ajkai Superman” megnevezéssel is illetik, így a virtuális valóság technológiájának segítségével a kriptongyár látogatói a Jerry Siegel által megalkotott Superman szülőhelyére, a Kripton bolygóra is eljuthattak a szombati eseményen. A visszaemlékezések szerint a szuperhős párját Lois Lane-t Siegel saját feleségéről Joanne-ról mintázta, aki (Kovács Jolán néven) magyar emigránsok gyermeke volt. Véletlen lenne?
Annyi biztos, hogy a „kripton mítosz” Ajkán rengeteg izgalmas eseményt inspirál. Az idei évben például Superman találkozóval várják a látogatókat, ahol minden a kripton és a szuperképességek körül forog majd. A háromszintes épület a továbbiakban számos VEB2023 EKF programhoz is kapcsolódó eseménynek ad majd otthont, valamint a város történetéhez tartozó olyan régi szakmákat is bemutatja majd, mint az üveggyártás, a timföldgyártás vagy az alumíniumkohászat.