Nem telhet el nyár a Zene Házában saját minifesztivál nélkül – a 2023-ban indított Távoli kultúrák fesztiválja első állomása a nyitóévben: Dél-Amerika. Mit jelent ez? Elsősorban ellenállhatatlanul jó zenéket, és táncot, minden mennyiségben. Még mindig elsősorban két legendás dél-amerikai zenekart.
A dél-amerikai formációk közül a szombati nyitónapon, július 15-én, a perui chicha hetvenes évek óta meghatározó pszichedelikus formációja, a Los Wembler’s de Iquitos, vasárnap (július 16.) a kolumbiai joropo egyik alapzenekara, a Cimarrón táncoltat. De rajtuk is kívül is garantált a széles mosoly, a latin örömzene a salsától a cumbiáig és andoki tradicionális zenékig: a Los Orangutanesszel, a Los Andinosszal, a Stefánia Allstarsszal (Salsa a Parkban), a Litumával és a DJ Gandharva & Von Yodi párossal. A Zene Háza stábjának fontos, hogy a zenék sokféleségét, a hozzájuk tartozó zenészeket és kultúrájukat megismertessék a látogatókkal. Szeretnék, ha ezek a találkozások közelebb hoznák azokat a kultúrákat, amelyek földrajzilag távol helyezkednek el, mert hisznek benne, hogy ez a megismerés jó dolog, és együtt bulizni jó!
De most nézzük a fellépőket napi bontásban! A szombati nyitónapon először az autentikus cumbia hazai helytartója, a Los Orangutanes koncertezik. A 2017 óta aktív zenekart kipróbált zenészek hívtak életre, az Irie Maffia, Zuboly, PASO, Besh o droM, Anselmo Crew tagjaiból. A hangzásban a latin ütősök és sok fúvós hangszer mellett a műfaj legjellegzetesebb hangszere, a tangóharmonika is főszerepet kap. Ha kíváncsiak vagytok, hogy a Los Orangutanes frontemberének, Tabeira Ivánnak melyek a kedvenc cumbia-zenéi, itt elolvashatjátok.
A nyitónap fő attrakciója, egy igazi műfaji legenda, amely még soha nem járt Magyarországon: az 1968-ban alakult Los Wembler’s de Iquitos, az amazóniai cumbia egyik úttörője, a sajátos ízű perui ág, a hetvenes évekbeli pszichedelikus cumbia, a chicha berobbantója. Végre Magyarországra is eljut a Los Wembler’s, mégpedig olyan műsorral, amellyel megmutatják, hogy nem véletlenül találták meg a zenéjüket értő, világméretű közönséget.
A fesztivál vasárnapi, második napja (július 16.) andoki népzenével startol: a 40 éves múltra visszatekintő, székesfehérvári gyökerű Los Andinos koncertjével. Az együttes a dél-amerikai Közép-Andok hegységben élő népek változatos és gazdag népzenei anyagát gyűjti és adja elő. Produkciójuk vándorútra visz Bolívia Potosí hegyeitől a perui Cuzco-völgyeken át az ecuadori Chimborazo és az Imbabura vulkánok vidékéig.
A második nap fő attrakciója pedig a kolumbiai Cimarrón zenekar, amely a latin zenéken belül is egy egészen szokatlan megszólalással bíró műfaj, a joropo együttese. Az 1986-ban alakult zenekar az Orinoco-síkság kolumbiai oldaláról indult. A joropo venezuelai és kolumbiai gyökerű zene, kreol hagyományokból és a venezuelai tangóból táplálkozik, jellemző hangszere a hárfa, a kistestű pengetős hangszerek (bandola, a cuatro) és a maracas ritmushangszer. A Cimarrón ezt egyéb ütőhangszerekkel, bőgővel, és némileg kortásibb megszólalással egészíti ki. A formációt 2020-ban a legfontosabb világzenei magazin, a Songlines az év zenekarának nevezte, azaz most a legjobb pillanatban láthatjuk őket a Zene Házában.
A Távoli kultúrák fesztiváljára koncertjegyek és napi bérletek is kaphatók ide kattintva!
A cikk megjelenését a Magyar Zene Háza támogatta.