Október 10-én indítja el legújabb előadás-sorozatát az ISON Wagner vs. Marvel – Egy mitológia inkarnációi címmel, melynek keretében Ádány Rebeka és Gergely Máté muzikológusok a skandináv mondakör és a művészetek összefonódását vizsgálják.
Mi köze két muzikológusnak a skandináv mitológiához? Mi köze van az átlagos embernek a skandináv mitológiához? Hol helyezkedik el az európai kultúrában? Milyen feldolgozásai léteznek? Hogy lehet, hogy egyaránt kiindulópontja Wagner operáinak (amelyek hosszúságukkal az emberi tűrőképesség határai feszegetik) és a Chris Hemsworth meztelen felsőtestét széles vásznon előszeretettel mutogató Marvel-filmeknek? Mi köze a Loki-sorozatban megjelenő női Lokinak az eredeti Lokihoz? Milyen források állnak egyáltalán rendelkezésünkre a skandináv mitológia kapcsán? Személyes érdeklődésünk a skandináv kultúra iránt talán elsősorban ebből a rengeteg kérdésből és a téma szerteágazó voltából származik. Célunk, hogy Wagner vs. Marvel – Egy mitológia inkarnációi c. előadásunkban ezen kérdésekre keressük a választ, miközben – követve a mitológiák fennmaradásának és formálódásának hagyományát – újra elmeséljük a számunkra kedves és érdekes történeteket.
Adott témát ketten feldolgozni nagyszerű, hiszen a rengeteg beszélgetés, közös forráskeresés és agyalás mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy létrehozhassunk egy izgalmas előadást, ugyanakkor ez a felállás óhatatlanul magában rejti a véleménykülönbséget is. A látszólagos hátrányból előnyt kovácsolva azonban azt szeretnénk, ha ezek a különböző nézőpontok és vélemények az előadás során – párbeszédes formában – megjelenjenek, ezáltal pedig nem csak magunkat, hanem a nézőket is hívjuk a közös gondolkodásra és eszmecserére. Az individualitás és az egység kettőségének jegyében a cikk további részében mindketten szeretnénk röviden bemutatkozni, kitérve a skandináv kultúrához és mitológiához való kötődésünkre.
„A filmek, sorozatok és videojátékok már gyerekkoromban nagy hatást gyakoroltak rám, mai napig az első számú kikapcsolódást jelentik számomra. Nem rögtön kapcsolódtam be a Marvel-filmek világába, a filmes univerzum már az ún. második fázisában járt, amikor engem utolért. Hiányosságaimat azonban hamar pótoltam és azóta minden új Marvel filmet moziban nézek meg, közvetlenül megjelenésük után. Nem tartom fanatikusnak magam, de úgy vélem, egyedülálló dolgot alkotott a Marvel ezzel a filmes univerzummal.
A skandináv mitológiát is először a Marvel-filmeknek köszönhetően ismertem meg és merültem el a szinte végtelen számú északi történetben. Nem csak lelkes érdeklődőként foglalkozom vele, hanem alkotóként is: szárnyát próbálgató íróként a felkészülés egyik első lépcsőfoka a mitológiák felépítésének vizsgálata, az északi mondakör pedig erre különösen alkalmas tetemes mennyiségű eseményével és karakterével” – mondja Gergely Máté.
„Muzikológia tanulmányaim mellett, immár évek óta jelen van az életemben a skandináv kultúra – mind egyetemi, mind magánéleti szinten: jelenleg az ELTE harmadéves skandinavisztika szakos hallgatója vagyok, az előző tanévet pedig a svédországi Göteborgban töltöttem. Bár a legtöbben undorral gondolnak a skandináv időjárásra, én mindig is szerettem a hideget, az esőt és a ködöt, ellenben nem vagyok jóban a meleggel és a napfénnyel – egész nyáron például nosztalgiával gondoltam vissza az esős Göteborgra (a nosztalgia működési elvének megfelelően az agyam természetesen ilyenkor nem a 2 fokos szeles időben vízszintesen eső csapadékot juttatja eszembe).
Ugyan nem tartom magamat hardcore fantasy-rajongónak (a Marvel-univerzum kapcsán is rendszeresen Máté szakértelmére hagyatkozom), nagyon szeretem ezt a műfajt, így nem meglepő, hogy mitológiai történeteket is szívesen olvasgatok. Még érdekesebbnek találom azonban a skandináv mitológia fennmaradásának történetét, a mitológia különböző megjelenési formáit, valamint továbbélését a nyugati kultúrában. Wagner operái kapcsán régóta motoszkál bennem, hogy foglalkozni kellene a skandináv- és a zenetudományi ág összefonódásával, és izgalommal tölt el, hogy olyan előadást hozhatunk létre, amely érdekes lehet bárkinek, aki kicsit is érdeklődik a mitológiák, a skandináv kultúra, Wagner vagy a fantasyk világa iránt” – teszi hozzá Ádány Rebeka.