Októberben is sok-sok színes programot kínál a Várkert Bazár: az irodalom szerelmesei Szabó Magda különlegesen izgalmas arcai után nyomozhatnak Juhász Annával, a zenére vágyókat Dorogi Péter platina- és aranylemezes énekes és dalszerző várja majd akusztikus hangszerelésű szerzeményeivel, az OpeRandi sorozatban pedig egy mindannyiunk számára fontos témáról, az emlékekről lesz szó.
Az Aposztróf sorozat keretében látható majd a „VAGYOK AZ ÉLŐ SUHANÁS” – SZABÓ MAGDA ARCAI” című est október 17-én. Pár nappal az írónő 106. születésnapja után egy összegző, ünnepi esten idézzük fel Szabó Magda sokszínű személyiségét és kultikus műveit. A beszélgetés háziasszonya Juhász Anna maga is szorosan kötődik az írónőhöz, egyik vendége Szabó T. Anna költő, író lesz, aki a közelmúltban vehette át a Szabó Magda-díjat, és aki korábban a Holmiban megjelent írásában így fogalmazott: „Ki volt nekem Szabó Magda? A rokonom – de sok idő telt el, amíg ő is azzá fogadott. Gyermekkoromban naiv büszkeséggel azt reméltem, hogy akár a lányának is hihetnek, mivel őt ugyanúgy hívják, mint édesanyámat.”
Az est másik vendége Grecsó Krisztián író, költő, aki szintén ezer szállal kötődik az írónő munkásságához, mint nyilatkozta, „engem Szabó Magdának a Katalin utca című regényével sikerült megvennie.” Ezekről a meghatározó kötődésekről, Szabó Magda munkásságának hatásáról, illetve az írónő sokszínű személyiségéről is szó esik majd, továbbá arról, hányféleképpen is írta bele magát Szabó Magda a műveibe. A felolvasószínházban Verebes Linda és Pindroch Csaba színművészek tolmácsolják az írónő műveit.
A zene kedvelői a Várkert Akusztik exkluzív koncerteken olyan népszerű zenészeket hallhatnak, akik kilépnek addig megszokott felállásukból, továbbá feltörekvő fiatal zenekarokat, akik örömmel állnak színpadra azért, hogy közelebb hozzák zenéjüket a közönséghez. Október 18-án este Dorogi Péter platina- és aranylemezes énekes és dalszerző lép fel a Várkert Bazár Rendezvénytermében. A zenész alapítója a Kistehén Tánczenekarnak, és az Intim Torna Illegál frontembere is.
Az ő hangjával „Szállunk a fény felé”, de számos rádiósláger mellett szerzője az Örökké, a Vágjál lyukat a kádba, a Hipnotizőrkirály vagy a Csillagtengeren című daloknak. Zenekaros felállással, de különleges akusztikus hangszereléssel most először lesznek hallhatók élőben a dalai. A közönség izgalmas történeteket, kulisszatitkokat is megtudhat majd az elmúlt 20 év turnéiról, a dalok születéséről és arról, hogy mit jelent Dorogi Péter számára a zene.
November elsejéhez – a keresztény ünnepkör szerint az üdvözült lelkek emléknapjához – közeledve az OpeRandi Emlékek című estjének középpontjában az emlékek és az emlékezés áll majd október 25-én. Mit is jelent egy emlék? Lehet a zene maga is az emlékezés folyamata? Hogyan jelennek meg az operairodalomban az emlékek? Miként tudjuk megörökíteni pillanatainkat és hogyan válik a jelen egyetlen szempillantás alatt a múlttá? Hogyan lehet féltve őrzött emlékeinket ékszerbe zárni? Rendkívüli, összművészeti tükörbe pillanthatunk, amelyből visszaköszön a múlt, a jelen és a jövő.
A Testőrpalota Vetítőtermében Bátor Anna beszélget majd Mohos Zsófia fotográfussal, akiben mindig nagy volt a vágy arra, hogy a jelen pillanatot eltehesse a későbbi időkre, és Szász Károly ékszerésszel, aki azon dolgozik, hogy „megmentse a megmenthetőt”, kidobásra ítélt üveg- és porcelántárgyak kelnek új életre a kezei alatt, valamint Limpár Imre pszichológussal.
Játékszüret – Családi Nap a Várkert Bazárban
Kihagyhatatlan szórakoztató családi programokkal, ingyenes játékokkal, őszi kézműves foglalkozásokkal, tündérekkel és erdei manókkal várjuk a kicsiket és a nagyokat a Várkert Bazárban reggel 10 órától 17 óráig október 28-án. Az elvarázsolt erdő iskolájában különleges interaktív környezetóra, Képrejtvényes tündérsziget, Manó tesi, és még Erdei memóriajáték is lesz. Az esemény regisztrációhoz kötött.
A családi napon belépőjeggyel látogatható programok is várják az érdeklődőket, 11 órakor kezdődik a Klasszikusok kicsiknek és nagyoknak – Hangszersimogató, amely a zene varázslatos világához visz közelebb játékos formában. Az eseményen minden résztvevő megszólaltathat majd különböző hangszereket. Választ kaphatunk a hangszerekkel és az emberi hanggal kapcsolat érdekes kérdésekre is, például arra, miért van a csellónak nyaka, teste, sőt lelke is; vagy arra, hány húrja van egy hárfának, és mire valók rajta a pedálok; de kiderül az is, hány fajta trombita létezik, sőt megfejtjük azt is, hogyan lehetséges az, hogy egyetlen énekes egy egész zenekarral együtt is jól hallható.
A Hangszersimogatón közreműködik: Bábel Klára – a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólóhárfása, Bojta Zsuzsanna – Bach Mindenkinek Fesztiváldíjas énekművész, Demeniv Mihály – harmonikaművész, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium tanára, Horváth Bence – a Magyar Állami Operaház szólótrombitása, Miskolczi Anita – a Magyar Állami Operaház csellóművésze.
Délután két izgalmas előadást is megnézhetnek a gyerekek. 13 órakor kezdődik „A kerek kő” című magyar népmesén alapuló bábjáték, amely a szegény halász történetét dolgozza fel, aki a kifogott halak helyett csak egy nagy kerek követ visz haza az éhes családjának. Mégis, vagyis éppen ezért aztán minden jóra fordul, a végére még kapzsi bátyjával is békét köt. A népmesét Nyáry Detti és Tűzkő Sándor dramatizálta bábjátékként. 16 órakor a Nefelejcs bábszínház Kippkopp és Tipptopp című előadása látható majd. Marék Veronika népszerű gyerekmeséje Tipptopp, a gesztenyelány izgalmas és vidám őszi kalandjait mutatja be.