November 16-án mutatták be a 150 éves főváros tiszteletére kiadott Budapest Nagyregényt a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban: az est házigazdája Nyáry Krisztián volt, aki többek között a kötet szerkesztőivel, Péczely Dórával és Tasnádi Istvánnal beszélgetett a Budapest Nagyregény alkotófolyamatáról.
„Budapest formáját az adja meg, hogy milyen hangulatban van, aki nézi. Gyere, gyere, bárki vagy is, csinálj egy Budapestet.” Ez az Esterházy Pétertől származó idézet lett a Budapest Nagyregény mottója, egyben kulcs a város megértéséhez, játékszabály a könyv megírásához és útmutató az olvasásához.
A város története ugyanis elbeszélhetetlen. Folyamatosan alakul, formálódik, miként a város szövete Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése óta, és vég nélkül hömpölyög, ahogy az eredeti részeket hol elválasztó, hol összekötő nagy folyó. Ahány korszak, ahány kerület, ahány család, annyi nézőpont, annyi kapcsolódás és annyi élmény.
A Budapest Nagyregény
A regény fejezeteit ugyan 23 szerző írta, a Budapest Nagyregény mégis igazi közösségi alkotás. A kötet megszületését hónapokon át tartó kutatómunka és civil legendárium-gyűjtés előzte meg. Az így előkerült történetek fontos támpontot és inspirációt is jelentettek a könyv megírásához, megidézésük tisztelgés mindazok előtt, akik valaha budapestinek tartották magukat.
A városegyesítés 150. évfordulója alkalmából készült alkotás egyszerre pillanatkép és szellemi emlékmű. Ebben a városregényben a szövegek térképek: az olvasó Budapest különböző kerületeit, korszakait, utcáit, épületeit járhatja be, és közben mindenhol emberekkel, sorsokkal találkozik. S bár bőven merít az elmúlt másfél század élményeiből, a jelen hangulatáról, világképéről, kihívásairól és álmairól is mesél.
A kötet szerzői: Bartók Imre, Cserna-Szabó András, Dragomán György, Dunajcsik Mátyás, Fehér Renátó, Grecsó Krisztián, Háy János, Karafiáth Orsolya, Kemény István, Kemény Zsófi, Kiss Noémi, Krusovszky Dénes, Mán-Várhegyi Réka, Nagy Gabriella, Németh Gábor, Simon Márton, Szabó T. Anna, Szécsi Noémi, Szvoren Edina, Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Vámos Miklós és Závada Péter
Szerkesztők: Péczely Dóra, Szeder Kata, Tasnádi István, Valuska László.A könyvterv kreatív koncepciója: Salát Zalán Péter, Bényi Lilla, Huber Júlia Kíra és Szabó Eszter Sára munkája, a borítótervet Salát Zalán Péter, és Molnár-Barabás Örs készítette.
A bemutatón egybegyűltek elsők között vehették kézbe a Budapest Nagyregény köteteit, a Bálteremben szervezett fogadáson pezsgővel ünnepelték, hogy mától országszerte elérhető a várva várt könyv.
Vezetett irodalmi séták
A kötet megjelenésének és a Városháza Passzázs megnyitásának alkalmából a Budapest Brand izgalmas élménnyel lepte meg olvasóit: különleges felolvasószínházi eseményt szervezett a Városházán. Az érdeklődők a vezetett sétákon együtt barangolnak a Budapest Nagyregény fejezetei között, és elsők között fedezhetik fel a szövegvárost a Városházán november 18-án és 19-én.
Budapest születésnapi hétvégéjén négy alkalommal indulnak vezetett irodalmi séták, amelyek során a csoportok 6-6 kerületi fejezetbe hallgathatnak bele. A történeteket a TÁP Színház művészei adják elő a Városháza izgalmas tereiben, így a résztvevők egyszerre fedezhetik fel az új irodalmi alkotás és a hatalmas épület eddig ismeretlen részleteit.
A Budapest Nagyregény fejezeteiből felolvasnak:
Ónodi Eszter, Epres Attila, Pásztor Dániel, Kurta Niké, Jakab Balázs, Hajduk Károly, Csákányi Eszter, Tasnádi Bence, Martinkovics Máté, Patkós Márton, Gombó Viola Lotti.