Átütő nemzetközi sikerét követően a Recirquel társulat különleges immerzív előadása, az IMA szeptember 6-tól visszatér a Müpa repertoárjára.
„A produkció, amelyet több mint száz alkalommal játszottunk a világ legnagyobb fesztiválján, az edinburgh-i Fringe-en, hatalmas érési folyamaton ment át” – fogalmazott Vági Bence művészeti vezető. Az egyszemélyes darabot a társulat öt világklasszis artistaművésze: Horváth Zita, Seguí-Fábián Eszter, Illés Renátó, Zsíros Gábor és Charles-Eric Bouchard egymást váltva adja elő.
A Recirquel előadásaiban egyre nagyobb hangsúlyt kap az emberközpontúság. Amikor valaki belép a Müpa mellett felállított sátorba, egy tisztító folyamaton, lelki utazáson vesz részt. Ehhez nagyban hozzájárul a szakrális helyek atmoszféráját idéző különleges installáció, melyben az előadóművészek belső utazásra invitálják a közönséget. Vélhetően ennek is köszönhető, hogy itthon és külföldön egyaránt sok a visszatérő néző, aki újra át szeretné élni az IMA nyújtotta egyedi élményt.
„A sátor két rétege közé rengeteg, folyamatosan mozgó fényforrást helyeztünk el, ami a közönség számára láthatatlan, miközben bent teljes béke honol, és a milliónyi fénypont között lebegő előadó ejt ámulatba. Úgy érezzük magunkat, mintha magzatburokban lennénk – meséli Vági Bence, majd hozzáteszi: További érdekesség, hogy a nézők az előtérbe érkezve egy nagy lebegő hálóra rögzíthetik az imáikat, és az így megfogalmazott gondolattal léphetnek be az előadótérbe. A művészek lelke ott rejlik a darabban: finom gondolatok elültetésével születtek meg az első mozdulatok, majd a koreográfia vezérgondolata az lett, miként formálhatjuk egy életen át a hitünket.”
A Fringe fesztivál egy hónapja alatt Edinburgh-szerte több mint háromezer-ötszáz előadást láthatott a publikum, de az IMA ezek közül is kiemelkedett. A The Times című lap kritikusa, Donald Hutera szerint „az IMA az év legígéretesebb, legkifinomultabb és legérzékibb produkciója”, a The Guardian a 2023-as Fringe TOP 50 showja közé választotta a darabot, a To Do List pedig így írt róla: „kihagyhatatlan transzcendentális immerzív csoda, mintha egy angyal társaságában lennénk – 2023 kötelező műsora”.
Vági Bence abban látja a siker titkát, hogy a fesztivál hatalmas zajában, ahol rengeteg könnyű kikapcsolódást kínáló előadás, valamint kísérleti alkotás és számtalan újcirkuszi produkció is elérhető volt, az IMA csendre, meditációra hívott.
„Az, hogy az összes előadás telt házzal ment, azt bizonyítja, hogy az emberek vágynak az elcsendesedésre. Nagyon jól esett a rengeteg elismerés és pozitív kritika, de a siker a boldogsághoz hasonlóan rövid ideig tartó érzés. Az tudott könnyeket csalni a szemembe, amikor két artistaművészemnél látogatóban járva az egyik falon az elmúlt tíz év összes emlékét végignézhettem.
Az igazi öröm számomra, amikor együtt próbálhatok a művészekkel, akik fantasztikus, érzékeny, kifejező csodalények. Pótolhatatlan érzés, amikor a gondolataink mentén addig soha nem létezett képek, mozdulatok jelennek meg előttünk a próbateremben. A sors adta kiváltság, hogy mindazokkal az emberekkel, akikkel közösen küzdünk az álmaink megvalósulásáért, baráti viszonyban dolgozhatok.”
Az IMA összművészeti alkotói munka gyümölcse: a látvány- és fénytervezés, a zene és a hangzás együttesen hozzák létre az installáció terének tágas, lebegő hatását. A Szirtes Edina zeneszerző és Terjék Gábor sound designer által fémjelzett zene, az IMA installációs tere, melyet Vági Bence Vladár Tamással együttműködve tervezett, és a Lenzsér Attila lighting designer munkáját dicsérő különleges fények még tovább erősítik a belső utazás élményét.