2005 óta ünnepeljük szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján a magyar népmeséket.
Benedek Elek Kisbaconon született 1859. szeptember 30-án, és itt is halt meg 1929. augusztus 17-én. Neves újságíró-író volt, de leginkább nagy mesemondóként, a magyar meseirodalom megteremtőjeként ismerjük őt.
Egész életművében a különböző műfaji rétegek és a kulturális hagyományok eltérő kifejezési formái közötti szintézisteremtés, újraértelmezés, egy „összmagyar” és „irodalmi” mesekultúra kialakítása figyelhető meg. Diákkorában néprajzi gyűjtőútra ment Sebesi Jóbbal, de nem volt a folklorisztika képzett szakembere, az átköltés számára természetes tevékenység volt.
Első meséskönyve a Székely tündérország. Székely népmesék és balladák 1885-ben jelent meg. Ezt a kötetet (bár elvileg szerző nélküli, népmesei eredetű szövegeket tartalmaz) saját neve alatt adja ki, s ezt a gyakorlatot a továbbiakban is folytatja, ugyanis a gyűjtött és adaptált meséket saját szellemi termékeinek tekinti. Benedek Elek tehát köztudottan szabadon kezelte az általa begyűjtött meseszövegeket, és mivel önmagát is mesemondónak tekintette, jogot formált arra, hogy hozzányúlhasson a történetekhez.
(Via Pedagógiai Folyóiratok)