A Magyar Állami Operaház levéltárából eltulajdonított, 17. századi könyvritkaságok tértek vissza Magyarországra.
A Londoni Magyar Kulturális Központtól és a brit operaművészeti központnak számító Royal Opera House-tól néhány utcányira, egy antikváriumból kerültek elő értékes, gazdagon illusztrált, bőrkötéses operatörténeti könyvek, amelyeket a Magyar Állami Operaház levéltárából 2015-ben tulajdonítottak el illetéktelenek.
Az antikvárium tulajdonosa, miután látta a pecsétet könyvekben, felvette a kapcsolatot a londoni rendőrséggel (The Metropolitan Police Art & Antiques Unit), az pedig a hivatalos magyar szervekkel: a Nemzeti Nyomozó Irodával és a Fővárosi Főügyészséggel – mondta az államtitkár. Ezt követően a könyvek a külügyminisztérium segítségével kerülhettek vissza Magyarországra, nem sokkal a határok lezárása előtt, rövidesen pedig visszajutnak majd az Operaház levéltárába.
Az Erb-Huldigung; Effigies Ducum et Regum Hungariae, valamint Les Peuples de la Russie címet viselő kötetek piaci értéke mintegy 40 millió forint, eszmei értékük azonban felbecsülhetetlen.
Nem ez az első eset, hogy Magyarországról eltulajdonított, értékes műtárgyak bukkannak fel Nagy-Britannia fővárosában, a nemrég hazatért Seuso-kincsek is először a londoni feketepiacon jelentek meg az 1980-as években.
(Via MTI)