Lendületes, izgalmas, spontán – ez jellemzi a szegedi Szent Gellért Fesztivál előadásait évről évre, melynek idén rendhagyó módon a Zeneakadémia Nagytermében lesz nyitóhangversenye, a világ számos pontjáról érkező fiatal tehetség közreműködésével.
A dél-koreai születésű, Salzburgban élő Yoon Kuk Lee karmester művészeti vezetésével zajló fesztivál a hagyományos koncertrepertoár üdítően új értelmezéseit kínálja.
Szeptember 27-én, pénteken egy felejthetetlen Mozart-esttel várják a budapesti közönséget, melyen a fesztivál rezidens együttesei – az Anima Musicae Kamarazenekar, valamint a kiemelkedő hazai fúvós szólistákból álló alkalmi együttes, a Szent Gellért Fúvósok – közreműködésével négy fiatal szólista lép a Zeneakadémia pódiumára.
A fesztivál mottója jegyében – „a Zene összeköti a világot” – a világ különböző tájairól érkező ifjú művészek, az új generáció hangjai játszanak kiemelt szerepet a koncerten: a dél-koreai Eun Che Kim hegedűművész, a 14. Flesch Károly Nemzetközi Hegedűverseny győztese, az izraeli születésű Itai Navon zongoraművész, a legendás Schiff András tanítványa, az orosz származású Anastasia Churakova szoprán énekművész, aki 2022-ben a salzburgi Mozarteum színpadán debütált, valamint a kínai származású LiLa csellóművész, aki több nemzetközi versenygyőzelme mellett a legnagyobb fesztiválok (Verbier Festival, Schloss Elmau) szereplője, olyan művészek partnereként, mint Steven Isserlis, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, David Geringas, Tabea Zimmermann vagy Várdai István.
Az Anima Musicae Kamarazenekar már negyedik éve lép fel a Szent Gellért Fesztivál rezidens zenekaraként. Az elmúlt években olyan kiváló művészekkel adhatott koncertet a Szegedi Dómban, mint Bogányi Gergely, Kokas Katalin, Kokas Dóra, Würtz Klára vagy Balázs-Piri Soma.
A Szent Gellért Nemzetközi Fesztivált Robert Bachmann svájci zeneszerző-karmester alapította 2008-ban Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspökkel közösen. Céljuk az volt, hogy egy új klasszikus zenei dimenzióval gazdagítsák Szeged – komolyzenei kultúrában amúgy is pezsgőnek számító – városát. A fesztiválon a zenekari és kamarakoncertek mellett a zenéhez kapcsolódó tudományos előadások is helyet kapnak. Idén a fesztivál kiemelt koncertjét a budapesti zenekedvelőkkel is megosztják, ahogyan szeptember 27-én este a Zeneakadémia Nagytermében is hallható lesz.
További információ és jegyvásárlás ide kattintva érhető el.