22 nap, nézők a világ minden pontjáról, ősbemutatók, különleges táncpremierek, szívhez szóló karmesteri köszöntők a fesztivál nézőinek Európa legjelentősebb hangversenytermeiből, új kompozíciók és újraalakult formációk debütálása, rengeteg felejthetetlen fesztiválpillanat – ez az első Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek mérlege. A Müpa szervezésében megvalósult programsorozat keretében világsztárok és a hazai művészeti élet legizgalmasabb alkotói adták egymásnak a virtuális színpadot, jövőre pedig már élőben várja a közönséget a Bartók Tavasz!
A Pécsi Balett Vasarely-etűdök című táncbemutatójával zárult az első Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, amely május 7. és 28. között olyan kivételes előadókat sorakoztatott fel, mint Riccardo Chailly és a Filarmonica della Scala, Vaszilij Petrenko és a Royal Philharmonic Orchestra, John Eliot Gardiner és az English Baroque Soloists & Monteverdi Choir, a Kelemen Kvartett, René Jacobs és a Kammerorchester Basel, a Bagossy Brothers Company, Madaras Gergely, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Szegedi Kortárs Balett, Charlie, az Aurevoir., a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, a Dresch Vonós Quartet, az Odd ID, a Mordái, Cserepes Károly, a Tárkány Művek, a Bettika Quintet, a Cimbaliband, Vashegyi György, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus vagy Lajkó Félix és a Győri Balett.
„Fantasztikus hetek állnak mögöttünk, hiszen ebben a rendkívüli évben az első Bartók Tavasznak sikerült összekötnie a kultúrarajongókat és a művészeket a világ minden pontján, Milánótól Londonon át Budapestig. Nagyszerű volt látni, hogy milyen nagy szakmai és nézői érdeklődés kíséri a bemutatókat” – mondja Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója. Kiemeli: Bartók Béla születésének 140. évfordulóján a nevét viselő fesztivál kiválóan bizonyította, hogy az alkotóerő és a kreativitás felülkerekedik a nehézségeken, hiszen a pandémia hátrányaiból előnyt kovácsolva idén a digitális platformokon kivételes programnak lehetett szem- és fültanúja a közönség. „Fontos volt számunkra, hogy minél szélesebb körben juttassuk el az emberekhez a kulturális tartalmakat ebben a rendhagyó időszakban, így a teljes fesztiválprogramot – úgy a hazai bemutatókat, mint a nemzetközi programjainkat – ingyenesen hozzáférhetővé tettük” –hangsúlyozza Káel Csaba.
A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek operatőreinek köszönhetően a nézők hol a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremből közvetített koncertben vagy a Fesztivál Színházból streamelt előadásban gyönyörködhettek, hol a Budapest Music Center vagy a Zeneakadémia nyitotta meg virtuálisan kapuit a közönség előtt. Emellett olyan legendás európai koncerttermek is csatlakoztak a Bartók Tavaszhoz, mint a milánói Scala, az oxfordi Sheldonian Theatre, a Don Bosco Basel Paul Sacher hangversenyterme és a londoni Royal Albert Hall. A Budapest Ritmo gondoskodott arról, hogy szokatlan, izgalmas terekben se legyen hiány: az Akvárium Klub mellett az Epreskert szobrászműhelye, a Twentysix Budapest, a Gellért Szálló és a Füvészkert is koncerthelyszínné változott.
A fesztivál online előadásai során a hazai nézőkhöz határainkon túlról, Németországból, Franciaországból, Japánból, az Egyesült Királyságból, Spanyolországból, Olaszországból, Oroszországból és az Egyesült Államokból is sokan csatlakoztak. A közösségi platformokon aktív közösség alakult ki, akik a közvetítés alatt megosztották egymással a fellépőkkel kapcsolatos élményeiket, és a virtuális nézőtéren taps helyett gifekkel, megható üzenetekkel gratuláltak az alkotóknak.
Az Bartók Tavasz eseményeiről naponta frissülő blogunkban számoltunk be, amely ide kattintva érhető el.
Az első Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Heteken debütált a fesztivál saját kétnyelvű kiadványa, a Bartók Tavasz Magazin, amelyet print és online formában is lapozgathattak az olvasók. Közel nyolcvanezren látogattak el a fesztivál hivatalos blogjára is, ahol rengeteg kulisszatitkot és érdekességet találhattak az érdeklődők, köztük egy különleges videósorozatot arról, hogyan készültek a fesztivál táncbemutatói. Az exkluzív felvételeken a Győri Balett, a Szegedi Kortárs Balett és a Pécsi Balett művészei engedtek bepillantást próbatermeikbe és a színfalak mögé, mesélve az alkotói folyamat kihívásairól és legemlékezetesebb mozzanatairól.
„Büszkeséggel tölt el, mennyi nagyszerű visszajelzés érkezett hozzánk: művészeinknek és a fesztiválmunkatársaknak köszönhetően egy minden szempontból kiemelkedő program valósult meg idén az online térben. Ugyanakkor nagy reményekkel készülünk arra, hogy jövőre személyesen, élőben találkozhassanak majd az alkotók és a nézők a fesztivál helyszínein” – foglalja össze Káel Csaba. A 2. Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek 2022. április 1. és 18. között várja majd a közönséget.
Az első Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek legemlékezetesebb pillanataiból készült fotóválogatás a ide kattintva oldalon tekinthető meg.