Augusztus 4-én a nagydíjas koncerttel és az eredményhirdetéssel zárult a 29. Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny, melynek nagydíját az Imusicapella érdemelte ki.
Augusztus 1-4. között 29. alkalommal, immár megújult formában rendezték meg a debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyt. Az idei megmérettetés nagydíjas versenyében négy kórus vehetett részt, melynek eredményeként a fülöp-szigeteki Imusicapella érdemelte ki a rangos elismerést.
A 2024-es Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny Lorenzo Donati által vezetett nemzetközi zsűrije – melynek tagjai: Bernie Sherlock, a Dublini Művészeti Egyetem tanára, karnagy, Jānis Ozols a Nemzetközi Balti-tenger Kórusverseny művészeti vezetője, karnagy, Dr. Betsy Cook Weber, a Houston Egyetem professzora, a 2018-as Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nagydíjas kórusának karnagya és Kutrik Bence Artisjus-díjas zeneszerző – a következő díjakat adta ki:
(B) kategória
- Gyermek és ifjúsági kategória
- 82 pont / ezüst diploma / Ss. Cyril & Methodios Choir of Thessaloniki, karnagy: Elpida Tsami
- 88 pont / arany diploma és a kategória győztese: Joint Chorus Group of Toyama High School and Toyama Higashi High School, karnagyok: Yuko Kotsubo és Tomomi Hirai
- Szabad kategória
- 80 pont / ezüst diploma / Ensemble Coraux, karnagy: Caroline Voyat
- 85 pont / arany diploma és a kategória győztese: Ad Libitum Kórus, karnagy: Pethőné Kővári Andrea
- Egyházi zene kategória
- 77 pont / bronz diploma / Gruppo Polifonico „Claudio Monteverdi”, karnagy: Barbara di Bert
- 84 pont / ezüst diploma és a kategória győztese: Ensemble Coraux, karnagy: Caroline Voyat
(A) kategória
- Gyermek és ifjúsági kategória
- 84 pont / II. helyezés / Kodály Zoltán Ifjúsági Vegyeskar, karnagy: Vasné Katona Adrienne
- Szabad kategória
- 82 pont / IV. helyezés / Cor Jove Amics de la Unió, karnagy: Marta Dosaiguas
- 87 pont / III. helyezés / Imusicapella, karnagy: Tristan Caliston Ignacio
- 88 pont / II. helyezés / Arcova Vocal Ensemble, karnagy: Caroline Voyat
- 90 pont / I. helyezés / Los Cantantes de Manila, karnagy: Darwin Vargas
- Egyházi zene kategóriában
- 85 pont / IV. helyezés / Cor Jove Amics de la Unió, karnagy: Marta Dosaiguas
- 89 pont / III. helyezés / Arcova Vocal Ensemble, karnagy: Caroline Voyat
- 90 pont / II. helyezés / Imusicapella, karnagy: Tristan Caliston Ignacio
- 93 pont / I. helyezés / Los Cantantes de Manila, karnagy: Darwin Vargas
Különdíjak
- Gulyás György karnagyi díj a kiemelkedő interpretáció és a kifejező kórushangzás elismeréseként: Joint Chorus Group of Toyama High School and Toyama Higashi High School
- Szesztay Zsolt karnagyi különdíj: Vasné Katona Adrienne, Kodály Zoltán Ifjúsági Vegyeskar
- A Papageno Consulting Kft. különdíja a változatos programválasztásért: Ad Libitum Kórus, karnagy: Pethőné Kővári Andrea
- A Kontrapunkt Zeneműkiadó különdíja kortárs mű legjobb interpretációjáért: Arcova Vocal Ensemble, karnagy: Caroline Voyat
- Az Editio Musica Budapest különdíját a kötelező mű legjobb előadásáért: Los Cantantes de Manila, karnagy: Darwin Vargas
- A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA különdíja az egyházzenei kategóriában elhangzott mű kiváló előadásáért: Imusicapella, karnagy: Tristan Caliston Ignacio
A verseny és fesztivál augusztus 1-jén, a már évtizedes hagyományokkal bíró felvonulással vette kezdetét, a hivatalos megnyitóra pedig a debreceni Nagytemplomban került sor. A kórusok gyermek és ifjúsági, egyházi és szabad kategóriákban léptek a nemzetközi zsűri elé a Kölcsey Központ Báltermében, illetve a Szent Anna-templomban.
Debrecen város főzeneigazgatója, a főszervező Kodály Filharmónia igazgatója, Somogyi-Tóth Dániel karmester korábban örömét fejezte ki, hogy „a 2022-ben újonnan elindított Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny sikere után idén a több mint 60 éves Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny is megújul, nem csak felépítését, de arculati elemeit is tekintve, mely amellett, hogy egy komoly, évtizedes hagyományokkal rendelkező megmérettetés presztízsét gondolja újra, kifejezi a város elkötelezettségét a minőség, a kulturális innováció és a fiatal muzsikus tehetségek folyamatos támogatása iránt.”
Kocsis-Holper Zoltán, a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny művészeti bizottságának (tagjai: Török Ágnes és Nemes József) elnöke kiemelte: a „megmérettetés egyúttal a kortárs kóruszene ünnepe is volt, ahol a magas szakmai színvonal mellett egymás zenekultúrájának megismerésével szakmai kapcsolatok épültek.”
A verseny keretében augusztus 2-án 19 órától „Vivat, crescat, floreat!” címmel gálahangversenyt is tartottak, melyen Bella Máté, Barabás Árpád, Kutrik Bence, Dobos Dániel és Tóth Péter a verseny számára komponált művei szólaltak meg a Lautitia Gyermekkar, a Kodály Kórus és a Kodály Filharmonikusok előadásában, Nemes József, Kocsis-Holper Zoltán és Hamar Zsolt vezényletével.
A Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny valamennyi fordulója visszanézhető a rendezvény hivatalos honlapján. Az idei Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nagydíjas kórusa ismét meghívást kap a „Kórusmuzsika Európa Nagydíja” (European Grand Prix for Choral Singing) megmérettetésre, melyet Arezzo, Debrecen, Jurmala, Maribor, Tolosa és Várna rendez, évente változó helyszínen.
Az 1961-ben alapított Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny (BBCC) a világ egyik legrangosabb zenei versenye. A főszervező Kodály Filharmónia Debrecen szakmai partnere a világ legnagyobb ifjúsági zenei szervezetének magyarországi képviselete, a Jeunesses Musicales Hungary.
2025-ben a Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny keretében a fiatal harsona-, trombita- és kürtművészek mérik össze tudásukat, 2026-ban pedig a jubileumi 30. Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyre kerül sor.