Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, az idén 10. évfordulóját ünneplő Cziffra Fesztivál alapító-művészeti vezetője november 5-én – Cziffra György születésnapján – a Zeneakadémia Nagytermében. Zenetörténeti jelentőségű előadásában unikális módon egy este elhangzott Liszt összes magyar rapszódája, amelyet kitörő tetszéssel, álló tapssal fogadott a közönség. Az ünnepi hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat, amelyeket a 10. kerületi Önkormányzat támogat.
A Cziffra Fesztivál Ifjú Tehetség díja – amelyet 2017-ben hagyományteremtő szándékkal alapított Balázs János – a 18 év alatti fiatal művészeket ismeri el, akik pályájuk legígéretesebb zeneművészei. Az idei kitüntetett Nagy Konrád, aki a díjjal oklevelet és pénzjutalmat is átvehetett 2024. november 5-én este a Zeneakadémia Nagytermében.
A díjazottat a Kroó György Zene- és Képzőművészeti Iskola igazgatója, Dr. Széll Rita jelölte, a következő indokkal: „Nagy Konrád hétévesen kezdte hegedűtanulmányait az intézményben, majd úgy döntött, zenei pályára lép. Idén vették fel a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnáziumba, ahol Petőfi Erika tanárnő növendéke lett. Nagy Konrádot zene iránti elhivatottsága, és az utóbbi években tanúsított szorgalma és kiemelkedő fejlődése alapján jelölöm Ifjú Tehetség díjra.”
A Cziffra Fesztivál Innovatív Zenei Projekt díja innovatív, újszerű, a kor megváltozott igényeire reflektáló klasszikus zenei projekt létrehozásáért ítélhető oda évente egy személynek vagy csapatnak. A díj – amelyet 2023-ban alapítottak Balázs János kezdeményezésére és most ítélik oda második alkalommal – pénzjutalommal, oklevéllel és emlékplakettel jár. A beérkezett pályázatokat Hambuch Gerda, a MOM Kulturális Központ igazgatója, Balázs János, Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetője, és Lőrinczy György, művelődésszervező, művészeti menedzser, kreatív producer, a Szentendrei Kulturális Központ és a Szentendrei Teátrum Igazgatója zsűrizte. Döntésük alapján a Cziffra Fesztivál Innovatív Zenei Projekt díját Ungár Cecília és Ráfi Balázs zongoraművészek-, valamint Kőműves Janka és Hován Marcell Paszkál táncművészek kapják közös „Goyescas”-projektjükre, amelyről így számolnak be:
„Enrique Granados: Goyescas-zongoraszvitjét Francisco Goya művészete inspirálta. A koncerten a zongoraszvitet két zongoristával szólaltatjuk meg, és egy táncos-pár segítségével keltjük életre a Goya-festmények világát. Koncepciónkban a kortárs tánc elemeivel a festő groteszk, naturalista technikáját szeretnénk ábrázolni. A mozgás szempontjából a zene adta inspiráció áll fókuszban. Nagy hangsúlyt helyezünk a tér geometriájára, továbbá a koncertzongora térbeli elhelyezkedésére. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy a zene adta atmoszféra milyen mozgásminőségekre ösztönöz minket.
Témaként egy párkapcsolatot, annak különböző dinamikáit, lelki és testi akció-reakcióit jelenítjük meg, és ezt illesztjük epizodikus dramaturgiai konstrukcióba. Különlegesnek tartjuk, ahogyan a vizuális és auditív élmény összeolvad a projektben, és igyekszünk nem a „zenére táncolni”, hanem mozgás által „zenévé válni” – vallják a csoport művészei, akik a „Goyescas”-előadást a Szépművészeti Múzeum Román csarnokába tervezik és a Cziffra Fesztivál következő évadában lesz lehetőségük előadni.
Szintén Cziffra György születésnapjához és a jubileumi fesztiválhoz kapcsolódóan jött létre a legendás zongoraművész művészetét és sorsát bemutató kiállítás a Magyar Kultúráért Alapítvánnyal és a Magyar Zene Házával együttműködésében. A tárlat januárig látogatható a Magyar Zene Háza Előcsarnokában. Kurátorok: Balázs János zongoraművész és Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója.
A Cziffra Fesztivál támogatói: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Kulturális és Innovációs Minisztérium