2022. július 31. és augusztus 15. között rendezik meg a II. Debreceni Ünnepi Játékokat, melynek középpontjában a zene, a színház és az opera áll. Somogyi-Tóth Dániel karmesterrel, a Kodály Filharmónia ügyvezetőjével, Debrecen főzeneigazgatójával a fesztivál kapcsán a város kulturális és a régióban betöltött szerepéről, illetve egy új közönségréteg kineveléséről is beszélgettünk.
– Nemrég ért véget a Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny, és máris egy újabb nagyszabású rendezvény elé néz, hamarosan kezdődik a Debreceni Ünnepi Játékok. Hogy bírja a tempót?
– Debrecen nem az a hely, ahol sokszor hátra lehetne dőlni. A város dinamikus építkezése együtt jár a kulturális intézmények feladatainak sűrűsödésével is. Ez igaz a Kodály Filharmonikusokra is: nálunk messze nem a bérletes hangversenyekből áll a zenekar évada, egyre több lábon áll az egész intézményünk, a közönség is egyre több, magas szintű projektben találkozhat a zenekarral és a Kodály Kórussal is. Köszönöm, én bírom, remélem, hogy a kollégáim is bírják, főleg a jelenlegi munkaerő-piaci kihívások közepette…
– Többször nyilatkozta, az egyik fő cél az, hogy Debrecen legyen a régió kulturális fővárosa. Ez milyen műsorpolitikát igényel? Mi a stratégiájuk?
– Először is át kellett alakulnunk gazdasági társasággá (korábban a Kodály Filharmónia költségvetési szervként működött, immár a debreceni önkormányzat százszázalékos tulajdonában álló közhasznú nonprofit kft. – a szerk.) A váltás idén január elsejével történt meg, és biztosan állíthatom, hogy például egy nemzetközi verseny társszervezőjeként máshogy nem merült volna fel a szerepvállalásunk. Ha az Isten is úgy akarja, és minden jól alakul, az elkövetkezendő évtizedben Debrecen meghatározó szerepet fog vállalni a vidéki Magyarország gazdasági és kulturális fejlődésében, felzárkóztatásában, ami jelentős nemzetközi jelenléttel is fog járni. A zene határok nélküli nyelve meghatározza azt, hogy a mi feladatunk kiemelkedő Debrecen kultúrájában: a klasszikus zenei kínálatot a lehető legszínesebb és legmagasabb nívón kell biztosítanunk. A műsorpolitikánk törekszik a legfontosabb zenei alkotások mentén élményeket adni a közönségnek, de – kiemelten a Kodály Kórus esetében – törekszünk a magyar kortárs zeneszerzők képviseletére is.
– Hogyan alakul, fejlődik a Debreceni Ünnepi Játékok arculata? Kik alkotják a fő célközönséget?
– Debrecenben meggyőződésem szerint hiánypótló kezdeményezésről beszélhetünk. Két hét magaskultúra a Virágkarnevál előtt olyan ikonikus helyszíneken, mint a Kossuth tér a Nagytemplommal és a Nagyerdő – meglepő, hogy eddig ez a fesztivál nem jött létre. Büszke vagyok rá, hogy a dr. Vadász Dániel által létrehozott Coopera alapítói között lehetett a Kodály Filharmonikusok évekkel ezelőtt, és jó érzés, hogy a sok közös gondolkodás és munka ide futhatott ki.
– Színes a programkínálat: világzene, rockopera, áriaest, klasszikus zene koncert. Ön többek között a Klasszikusok Éjszakája főtéri koncertjét vezényli, ahol Ramón Vargas is fellép. Mesélne erről a produkcióról?
– A Klasszikusok Éjszakája egy hosszú évek óta működő programja a Kodály Filharmóniának, általában a Virágkarnevál kezdetén rendezzük meg; ekkor több klasszikus zenei program egymásra épülve csendül fel a belvárosban. Ez most is így lesz – ez az este azonban idén a Debreceni Ünnepi Játékok záró- és a Virágkarnevál nyitóeseménye is egyben. A Kossuth téri nagyszínpadon Dvorák Újvilág-szimfóniáját fogjuk játszani, Ramón Vargas pedig a leghíresebb operaáriákkal ad majd felejthetetlen élményt a közönségnek.
– Magyarok Hollywoodban címmel filmzenei koncertshow-val is készülnek. Önnek mint zenésznek és karmesternek milyen a viszonya a filmzenékhez? Miért különleges ez a produkció?
– Számomra a képi ábrázolás meghatározó jelentőségű, azt gondolom, hogy a mai világ összművészeti alkotásainak legtökéletesebb formája a film lehet, amennyiben a zenéje klasszikus zenei eszköztárra épül. Éppen ezért kifejezetten közel áll hozzám a műfaj, és életem nagy találkozásai között tartom számon Kollarik Tamás és Takó Sándor barátaimmal való megismerkedésünket, akikkel filmes szempontból is el tudtunk kezdeni gondolkodni egy rendkívül izgalmas tematikán, ami alapvetően a magyarok nemzetközi filmiparra gyakorolt befolyását fogja élményszerűen a nézők elé tárni. Bízom benne, hogy ezzel is nagyon sok embernek fogunk örömöt okozni!