A HERBSTGOLD Fesztivált 2017 óta rendezik meg minden év szeptemberének első felében Kismartonban, az idén szeptember 15-től 26-ig. Az Esterházy-kastély különböző termeiben, köztük a kiváló akusztikájú Haydn Teremben felcsendülő, klasszikus, balkáni és roma, valamint jazz-koncertek nagy népszerűségnek örvendenek mind a hazai, mind pedig a nemzetközi hallgatóság körében.
A fesztivál egy kulináris felfedezőúttal egészül ki, amely a Pannon-régión vezet keresztül: a Pan O‘Gusto minifesztivál a már a 18-19. században pompás ünnepségeiről nevezetes pálmaházba hívja az érdeklődőket, akiknek kiválasztott termelők mutatják be a térség válogatott finomságait és borait, kétnapos kóstolóval összekötve.
Az idei Fesztivál mottója: Metamorfózisok. Az átalakulás hatalma nem csak a zenei forradalmakra és a zene fejlődésére vonatkozik, hanem érvényes magára a HERBSTGOLD Fesztiválra is.
Az idei évtől Julian Rachlin hegedűművész vette át a művészeti vezetést.
Rachlin amellett, hogy több régi, jól bevált programelemet megtartott, nagy hangsúlyt szeretne fektetni a fiatal tehetségek felkarolására, ezért minden évben legalább egy fiatal vonósnégyest is be szeretne mutatni a közönségnek. A dubrovniki fesztivál művészeti vezetőjeként szerzett legfontosabb tapasztalatából kiindulva szeretné elérni, hogy a fesztiválnak otthont adó Eisenstadt és környékének lakossága magáénak érezze és büszke legyen a rendezvénysorozatra.
A Tűz szelleme címet viselő nyitókoncerten Julian Rachlin a Haydn Filharmóniát vezényli és hegedűn is közreműködik. Egy keveset játszott darabban, Richard Strauss Metamorfózisok című 23 vonósra írt művében hegedűn is közreműködik. A náci diktatúra és a II. világháború vége előtt pár héttel befejezett mű halállal és romokkal szegélyezett megindító Abgesang, „egész eddigi életem visszfénye“, ahogy a 81 éves Strauss fogalmazott.
HERBSTGOLD (Az ősz aranya) – a Fesztivál elnevezése Haydn utolsó szimfóniájának szinonimája is lehetne. E kompozíciót hallgatva megtapasztalhatjuk ahogy a zeneszerző könnyed kézzel szövi a népszerű melódiákat mesteri tervébe, s a finálé témájává egy a skót duda hangjaival fűszerezett horvát népdalt választ. Beethoven monumentális Eroica-jában a műfaj újabb metamorfózisának lehetünk tanúi: a szimfónia, amelyet eredetileg Napóleonnak ajánlott a mester, Prométheusz történetét meséli el, aki megajándékozta az emberiséget a tűzzel.
Richard Strauss: Metamorfózisok 23 vonósra
Joseph Haydn: 104. (D-dúr) szimfónia, Hob. I:104
Ludwig van Beethoven: 3. (Esz-dúr) szimfónia (Eroica), op. 55