A 2024-es nyári szezonban Giuseppe Verdi remekművét, az Aidát tűzik műsorra a Szentmargitbányai Kőfejtő színpadán. Verdi időtlennek számító klasszikusát legutoljára 2014-ben láthatta itt a nagyközönség. A jövő évi produkciónak Thaddeus Strassberger lesz a rendezője, míg a jelmezeket Giuseppe Palella tervezi majd, – mindketten a 2021-es Turandot előadásán dolgoztak már a kőfejtőben –, a premiert 2024. július 10-re tűzték ki.
Jól bevált páros
Strassberger és Palella jól bevált kettőse 2021-ben ázsiai hangulatot varázsolt a színpadra, jövőre pedig a fáraók Egyiptomába, Aida, a rabszolgalány és Radamesz, a hadvezér szerelmi drámájába kalauzolják el a hallgatóságot. Strassberger látványos színpadképében Giuseppe Palella pompás jelmezkreációt láthatják majd. Az olasz származású Palellát számos díjjal tüntették ki, 2019-ben neki ítélték oda a legjobb jelezért járó Abbiati-díjat, és 2023-ban az Év jelmeztervezője címet nyerte el. Egyedi és részletgazdag jelmezei mindig harmonizálnak a színpadképpel.
A fénytechnika és effektek tervezésére Driscoll Otto világítástervezőt kérték fel. A vízeffektekért a CRYSTAL csapata felel majd. A Media Apparat csapatának videómunkáit már négy operaprodukcióban láthattuk, legutóbb a Turandot-ban, most pedig az ókori Egyiptom hangulatát kell majd a színpadra varázsolniuk. Egymás után harmadszorra irányítja majd Ran Arthur Braun az egyes jeleneteket látványos elemekkel aláfestő és teljes erőbedobással dolgozó kaszkadőrök csapatát.
„Nagy várakozással tekintünk erre az új Aida produkcióra, melyet pontosan tíz év elteltével viszünk itt Szentmargitbányán újra színre. Verdi 1870-ben, e remekműve komponálásakor már 24 operát szerzett és betöltötte 56. életévét. Az Egyiptom és Etiópia között zajló háborút leíró librettó elolvasása után azonban újra fellángolt benne az alkotási vágy.
Az Aida látványos szertartások és pompás bevonulások kulisszájában játszódó, személyes tragédiák sorozata: egyfelől trombitákkal és timpanonokkal színezett diadalmas jelenetek, másrészt a szerelmesek belső, a vonósokkal és fafúvósokkal érzékeltetett vívódásai.
Meggyőződésem, hogy jövőre ismét elvarázsoljuk a látogatókat ezzel a háborús körülmények között zajló szerelmi történettel.“ – fejtettei ki Daniel Serafin, a Szentmargitbányai Kőfejtő operajátékainak intendánsa.
Zenei vezetés és élvonalbeli operaénekesek
A mexikói származású Iván López-Reynoso áll majd a karmesteri pultnál, aki kezdetben Gellya Dubrovánál tanult hegdűlni és Alexander Pashkovnál zongorázni, a kórusvezetést Jorge Medinánál sajátította el, zenekari karmesteri tanulmányait kitüntetéssel végezte Gonzalo Romeu-nál. Jövő nyáron először vezényli majd a szentmargitbányai operaelőadás nemzetközi élvonalbeli operaénekesekből álló csapatát.
Aida, az etióp királylány szerepében három kitűnő szopránt hallhatunk majd, Leah Crocettót, a 2022-es Nabuccoban brillírizó Ekaterina Sannikovát, valamint Leah Gordont. A Grammy-díjas Leah Crocetto legutóbb 2023 júniusában, a Sydney-i Operaház színpadán alakította óriási sikerrel Aida szerepét. Radamesz hadvezér szerepét három fiatal tenor, Hovhannes Ayvazyan, Jorge Puerte és Mikheil Sheshaberidze veszi át. Aida riválisát, Amneriszt, Raehann Bryce-Davis, Kseniia Nikolaieva és Sofija Petrović keltik életre. Az amerikai mezzoszopránt, Raehann Bryce-Davist a New York Times kritikusa a következő szavakkal méltatta:
„Élénk, erőteljesen éneklő és artikuláló, igazán lenyűgöző mezzoszoprán“.
Amonazro, etióp király szerepében Leo Ant valamint Nagy Zoltánt láthatjuk majd, Ramfisz főpap szerepén pedig Jongmin Park és Insung Sim osztoznak majd. Ivan Zinoviev és Artyom Wasnetsov alakítják az egyiptomi királyt. A főpapnő szerepében a csodás Melissa Purnellt hallhatjuk majd. A fellépők közül hárman, Jongmin Park (Zakariás, Nabucco 2022), Ivan Zinoviev (Moralès, Carmen 2023/Baal főpapja, Nabucco 2022), valamint Leo An (Nabucco, Nabucco 2022 /Ping, Turandot 2021) korábbi sikeres fellépéseiknek köszönhetően kaptak most is meghívást.
A magyar zenészekből álló Piedra Fesztiválzenekar lesz a következő évben is az operaelőadások rezidens zenekara, az ő előadásukban csendülnek fel Aida lírikus áriái, Radamesz románca, vagy a második felvonás győzelmi jelenete. A Philharmonia Chor Wien együttesét a korábbi években már sokszor bizonyító Walter Zeh vezényli.
Aida – egy titkos és valószínűtlen szerelem története
Az opera cselekménye az ókori Egyiptomban, a fáraók korában játszódik, és a rabszolgaként fogvatartott etióp királylány, Aida, valamint az egyiptomi hadvezér Ramadesz titkos szerelméről szól. Ám a szenvedélyes fáraólány, Amnerisz is szemet vetett a daliás egyiptomi hadvezérre, akit Ízisz kinevez az etiópok elleni harcokban az egyiptomi seregek élére. Radamesz azonban titkon Aidát, az Amneriszt szolgáló etióp rabszolgalányt szereti. Aida – bár viszonozza Ramadesz szerelmét, de lelkiismereti válságba kerül, mert nem fedheti fel kilétét.
A háborúban Radamesz győzedelmeskedik és foglyul ejti, az etióp királyt, Amonazrot is, aki így megtudja, hogy lánya Aida életben van. Amonazro arra kéri a lányát, hogy szerezze meg Radamesz titkos katonai stratégiáját. Aida lelkiismereti válságba kerül, választania kellene kettőjük szerelme, illetve apja és népe iránti hűsége között. A korábban hősként ünnepelt hadvezért, Radameszt, árulónak kiáltják ki és halálra ítélik. Még Amnerisz sem tudja elérni a kemény ítélet enyhítését. A szerelmesek csak életük utolsó órájában találhatnak igazán egymásra.
Aida lírai áriáival, Radamesz álmodozó, románcával és a győzelmi jelenettel Verdi az operairodalom felejthetetlen fülbemászó dallamait alkotta meg, míg Aida apjával, valamint a fáraólánnyal, Amnerisszel vívott harcai pedig a darab zenei-pszichológiai állomásainak csúcspontjai. Verdi operája minden másik operánál harmonikusabban illeszkedik a kőfejtő zord, sziklás tájába.
További információk az előadásokról ide kattintva érhetők el.