Szeptember 11-től 22-ig Julian Rachlin meghívására a kismartoni Esterházy-kastélyba érkezik többek között Martha Argerich, Sir Bryn Terfel, Gautier Capuçon, a Philharmonia Orchestra London, a Jerusalem Symphony Orchestra, valamint a 100 tagú Cigányzenekar és a Janoska Ensemble. A HERBSTGOLD Fesztivál széles palettát vonultat fel, a kamara- és dalesteket magában rejtő klasszikus zenétől a jazzmuzsikán át a roma- és világzenéig vezet a program íve, kiegészítve a Pan O’Gusto kulináris fesztivállal és kortárs képzőművészek kiállításával.
Julian Rachlin 2021-ben vette át a HERBSTGOLD Fesztivál intendánsi feladatait, melynek aktuális mottója a „csábítás”. Rachlin szerint a művészekre inspirálóan hat a közönség intellektuális és érzelmi elcsábításának lehetősége, melyet leginkább elcsábításként, amolyan művészeti hipnózisként is értelmezhetünk. Egy adott zenei produkció a jelenlévő közönség energiáiból táplálkozik, és a zenészek ezt az energiát adják vissza a koncertterem közönségének.
A fesztivál nyitókoncertjén, szeptember 11-én a legendás Maria Argerich zongoraművész lép fel, és Camille Saint-Saëns Ausztriában íródott parodisztikus művével, Az állatok farsangjával csábítja el közönségét. Partnere a csábításban a fiatal zongoraművész, Iddo Bar-Shai, akivel közösen mókusként kergetik a billentyűket, miközben a narrációért a színésznő lánya, Annie Dutoit-Argerich felel. A koncert további részében a kastély rezidens zenekara, a Chamber Orchestra of Europe (Európai Kamarazenekar) Haydn két további szimfóniájával, a 82. (C-dúr, A medve) és 100. (G-dúr) szimfóniáival szögezi székéhez hallgatóságát.
A klasszikus zenét szeptember 12-én roma és balkáni dallamok követik. A Janoska Ensemble ez alkalommal a 100 Tagú Cigányzenekarral lép a Haydn Terem pódiumára.
Szeptember 13-án az angol basszbariton, Sir Bryn Terfel dalestjével folytatódik a programsorozat. A világszerte ünnepelt wales-i énekes, Sir Bryn Terfel III. Károly királlyá koronázásakor wales-i nyelven énekelt egy Kyrie-t. Kismartoni debütálására lenyűgözően széles repertoárjának nagy keresztmetszetéből, a népdaltól a nagyoperáig, többek között Gerald Finzi, Franz Schubert és Claude Debussy dalaiból merít, de nem hiányozhatnak a musicalek sem.
Először lép fel a Fesztiválon Polina Osetinskaya zongoraművész, akiről ódákat zengenek. Szeptember 14-i, vasárnapi matinékoncertjén Mozart, Schubert és Chopin műveket ad elő. Az Európai Kamarazenekar Julian Rachlin irányítása alatt szintén ezen a napon este lép újra fel, ahol Yefim Bronfman zongoraművésszel adják elő Beethoven 5. (Esz-dúr) zongoraversenyét, majd ezt követően Csajkovszkij fulmináns, 4. (f-moll) szimfóniáját.
Nagy várakozás előzi meg a népszerű színművész, Karl Markovics debütálását, aki többféle szerepben tűnik fel a Fesztiválon. Szeptember 15-én a Harmadik Birodalomban betiltott zeneműveit hozza el a kismartoni Esterházy-kastélyba, a zenedarabok között Charlotte Beradt Az álom Harmadik Birodalma című könyvéből olvas fel. A háború alatt több, mint 200 zeneszerzőt üldöztek és kényszerítettek menekülésre, sokuk sosem tért vissza a koncentrációs táborokból, de ott is nagyszerű zenéket komponáltak. Markovics ismertetőjével csendülhetnek fel újra az egykor betiltott és most Julian Rachlin által összeválogatott remekművek. A koncerten Rachlin zenésztársai Boris Brovtsyn, Andrey Baranov, Amihai Grosz, Boris Andrianow, Itamar Golan és Wenzel Fuchs.
Szeptember 17-én a 2008-as Oscar-díj legjobb idegennyelvű film díjával kitüntetett alkotását, a Pénzhamisítókat vetítik Karl Markoviccsal, August Diehllel és Devid Striesow-val a főszerepben. A forgatókönyvet írta és a filmet rendezte Stefan Ruzowitzky. A Beszélgetés 6-kor keretében többek között Karl Markoviccsal hallhatnak beszélgetést az elkobzott művészetek témájában.
A közönség örömére Julian Rachlin kamarazenészként is fellép, így például a szeptember 19-én a zenésztársaiból – Sarah McElravy, Claudio Bohorquez, Itamar Golan, Dominik Wagner, Andrzej Cieplinski és Etienne Boudreault – saját hangszerüknek nagytudású mestereiből alakult szextett, illetve szeptett formációkban. Előadásukban Beethoven 20. (Esz-dúr) szeptettje mellett, Krzysztof Penderecki darabja, a 2000-ben a bécsi Musikvereinban, a zeneszerző jelenlétében bemutatott, Szextett klarinétra, tubára, hegedűre, brácsára, csellóra és zongorára csendül fel, amiben már akkor is közreműködött Rachlin.
Szeptember 20-án a jazz-zenéé a főszerep. A r i v e r Robert Unterköfler szaxofonos és az Ö1 Jazz-ösztöndíjával kitűntetett Nina Feldgrill basszusgitáros relatív újonnan alapított formációja. Az együttes további tagjaival, Erik Asatrian billentyűssel és Simon Springer dobossal többnyire saját kompozíciókat játszanak. Zenéjüket leginkább a fúziós-jazz kategóriába sorolhatjuk, ugyanakkor az egyes szerzők sajátos stílusa egyedi hangzást kölcsönöz játékuknak.
A Fesztivál fináléjában Rachlin két szenzációs zenekar élén dirigál. Szeptember 21-én a Philharmonia Orchestra London irányítása mellett szólistaként is hallhatja őt a nagyközönség, Mendelssohn e-moll hegedűversenyében, az est további részében Mozart Figaro házassága című vígoperájának nyitánya csendül fel majd Mendelssohn 3. (a-moll, Skót) szimfóniájával eresztik útjára elcsábított közönségüket.
A csábítás szeptember 22-én a Jerusalem Symphony Orchestra és napjaink legkeresetteb csellistája, a francia Gautier Capuçon koncertjével ér végett. Az 1938-ban alapított zenekarnak 2023 óta vezető karmestere Julian Rachlin. A zárókoncerten Mieczysław Weinberg 1. kisszimfóniája és Brahms 1. (c-moll) szimfóniája mellett Capuçon Haydn 1. (C-dúr) csellóversenyével kápráztatja el kismartoni hallgatóságát
A korábbi évekhez hasonlóan NOW Esterhazy Contemporary keretében újabb kortárs művészeti alkotásokat láthatunk majd a kastélynegyedben. Két olyan kortárs művet láthatunk majd, melyek megszólaltatásához szélre és esőre van szükség. Az egyik installáció a burgenlandi Peter Pongracz tizenegy zászlója, mely a kastély előtt kel életre a változó szélviszonyoknak köszönhetően. Folytatódik a kastélykert képzőművészeti projektje, a „Kertművészetek” is, amelynek keretében a park egy újabb kortárs művel, a német származású, Párizsban és Berlinben élő elismert művésznő Katinka Bock képzőművész alkotásával gyarapszik.
A művésznő a kastélyparkban futó, újonnan kitisztított patakmederben újra elhelyezett hídra és környezetére hívja fel a figyelmet egy vonóshangszer kulcsára emlékeztető bronzszoborral, mely a benne összegyűlt harmat és esőcseppek hatására csendes muzsikát szolgáltat. Az Esterházyak egykori angolkertjén át szaladó patak vízeséseken, sziklákon át csobogott, vagy csörgedezett, illetve itt-ott tóvá fejlődött. Az utóbbi időben kezdődött meg a patakmeder, a vízesések és a víztárolók fokozatos felújítása, hogy újra életre keltsék ezt a feltehetően zeneileg megkomponált vízművészeti alkotást.
A két művészeti alkotást szeptember 11-én délután 17 órakor egy ünnepélyes felvonulás keretében nyitják meg. Szeptember 15-én 16 órától Vitus Weh kurátor tárlatvezetést tart a két mű kapcsán. A kismartoni Kunstvereinban nyílik Nikola Hergovich építész-fotográfus kiállítsa délután 14 órakor, 17 órakor pedig a Kunstverein művészeti vezetője Monika Georgieva vezet a másik aktuális, csoportos “not knowing” címet viselő kiállításban, ahol Daniel Fonatti, Thomas Hitchcock, Lone Haugaard Madsen, Alexandra Phillips és Röth Sára művei láthatók.