Szeptember 11-től 22-ig nyolcadik alkalommal rendezték meg Kismartonban a Herbstgold Fesztivált, mely Julian Rachlin intendáns irányítása alatt az Esterházy Alapítványok jubileumi évének egyik kiemelkedő eseménye volt. A világ számos tájáról érkező hallgatóság kitűnő előadók tolmácsolásában élvezhette a nagyszerű produkciókat. A tizenegy koncertből hét telt házzal ment, az egész fesztivál kihasználtsága 95%-os volt.
A fesztivál mottója a „csábítás” volt
Az idei fesztivál mottója, a „csábítás” a zene esszenciájára fókuszált. Ahogy a fesztivál intendánsa, Julian Rachlin kifejtette: „A zenélés az elcsábítás művészete, ha úgy tetszik, hipnotizálunk, közönségünk pedig felejthetetlen zenei élménnyel távozik.”
Kiválóságok és debütálók
A fesztivált ebben az évben olyan nemzetközi rangú művészek fellépései tették vonzóvá, mint Martha Argerich, Sir Bryn Terfel basszbariton és Gautier Capuçon csellóművész. Először lépett fel Kismartonban a Philharmonia Orchestra London, valamint a Jerusalem Symphony Orchestra. Julian Rachlin a fesztivál négy koncertjén lépett színpadra különböző szerepekben, szólistaként, kamarazenészként és dirigensként.
A fesztivál nyitókoncertjén, szeptember 11-én a legendás Martha Argerich zongoraművész Iddo Bar-Shai-jal és lányával, Annie Dutoit-Argerichcsel lépett fel, és Camille Saint-Saëns Ausztriában íródott parodisztikus művével, Az állatok farsangjával varázsolta el közönségét. A koncert további részében a Chamber Orchestra of Europe Haydn két további szimfóniájával, a 82. (C-dúr, „A medve”) és 100. (G-dúr) szimfóniáival szögezte székéhez hallgatóságát. A kastély rezidens és a fesztivál meghatározó zenekara Julian Rachlin irányítása alatt szeptember 14-én lépett újra fel, ahol Yefim Bronfman zongoraművésszel adták elő Beethoven 5. (Esz-dúr) zongoraversenyét, majd ezt követően Csajkovszkij fulmináns, 4. (f-moll) szimfóniáját.
Különleges kamaramuzsika, megindító pillanatok
A közönség örömére Julian Rachlin kamarazenészként is fellépett, így például a szeptember 19-én a zenésztársaiból, saját hangszerük nagytudású mestereiből – Sarah McElravy, Claudio Bohorquez, Itamar Golan, Dominik Wagner, Andrzej Cieplinski és Etienne Boudreault – alakult szextett, illetve szeptett. Előadásukban Beethoven 20. (Esz-dúr) szeptettje mellett Krzysztof Penderecki darabja, a Szextett klarinétra, tubára, hegedűre, brácsára, csellóra és zongorára csendült fel.
Szeptember 15-én a Harmadik Birodalomban betiltott zeneműveket hozták el a kismartoni Esterházy-kastélyba, a zenedarabok között Karl Markovics színművész Charlotte Beradt Az álom Harmadik Birodalma c. könyvéből olvasott fel. Rachlin zenésztársai Boris Brovtsyn, Andrey Baranov, Amihai Grosz, Boris Andrianow, Itamar Golan és Wenzel Fuchs feleltek a zeneművek interpretálásáért. Az est a náci rezsim a művészetekre és a tudatalattira gyakorolt hatását tematizálta, melynek köszönhetően a fesztivál legdrámaibb pillanatait élte meg a hallgatóság.
A két nagyzenekari koncert koronázta meg a fesztivált
A Fesztivál fináléjában szeptember 21-én és 22-én két szenzációs zenekar lépett fel. Szeptember 21-én a Philharmonia Orchestra London irányítása mellett szólistaként is hallhatta Julian Rachlint a nagyközönség Mendelssohn e-moll hegedűversenyében, az est további részében Mozart Figaro házassága című vígoperájának nyitánya csendült fel, majd Mendelssohn 3. (a-moll, Skót) szimfóniájával eresztették útjára elcsábított közönségüket.
A csábítás Rachlin vezényletével, a Jerusalem Symphony Orchestra és napjaink legkeresetteb csellistája, a francia Gautier Capuçon koncertjével ért véget. A zárókoncerten Mieczysław Weinberg 1. kisszimfóniája és Brahms 1. (c-moll) szimfóniája mellett Capuçon Haydn 1. (C-dúr) csellóversenyével kápráztatta el kismartoni hallgatóságát.
Jazz- és világzene tette teljessé a fesztiválprogramot
A klasszikus zene mellett a fesztivál kezdetektől fogva átlépi a határokat, és a jazz, valamint a világzene területére is elkalandozik. Az idei évben szeptember 12-én a Janoska Ensemble a 100 Tagú Cigányzenekarral lépett a Haydn Terem pódiumára. Szeptember 20-án a jazzé volt a főszerep. A r i v e r friss impulzusokat csempészett a fesztiválba, zenéjüket leginkább a fúziós-jazz kategóriába sorolhatjuk.
A korábbi évekhez hasonlóan az Esterhazy Now keretében újabb kortárs művészeti alkotásokat láthatunk a kastélynegyedben. Két olyan kortárs művet, melyek megszólaltatásához szélre és esőre van szükség. Az egyik installáció a burgenlandi Peter Pongratz tizenegy zászlója (Tavaszi dal), mely a kastély előtt kel életre a változó szélviszonyoknak köszönhetően. Folytatódik a kastélykert Kertművészetek elnevezésű képzőművészeti projektje is, amelynek keretében a park egy újabb kortárs művel, a német származású, Párizsban és Berlinben élő elismert művésznő, Katinka Bock képzőművész Harmatcseppek hangjai című alkotásával gyarapodott. Katinka Bock Harmatcseppek hangjai című egyedi kerti alkotásában zenévé egyesül a víz és természetes közege. A szél a kismartoni Peter Pongratz Tavaszi dal című zászlóinstallációjával elhozza az örök tavaszt és társunk lesz négy évszakon át.
A művésznő a kastélyparkban futó, újonnan kitisztított patakmederben újra elhelyezett hídra és környezetére hívja fel a figyelmet egy vonóshangszer kulcsára emlékeztető bronzszoborral, mely a benne összegyűlt harmat és esőcseppek hatására csendes muzsikát szolgáltat. Az Esterházyak egykori angolkertjén át szaladó patak vízeséseken, sziklákon át csobogott vagy csörgedezett, illetve itt-ott tóvá fejlődött. Az utóbbi időben kezdődött meg a patakmeder, a vízesések és a víztárolók fokozatos felújítása, hogy újra életre keltsék ezt a feltehetően zeneileg megkomponált vízművészeti alkotást.
Kitekintés a 2025-ös HERBSTGOLD Fesztiválra
A rendkívül sikeres 2024-es fesztivál után nagy várakozással tekintenek a szervezők a következő év programjai elé. A jövő évi fesztivált szeptember 10. és 21. között rendezik meg. A programelőzetes újabb zenei magaslatokkal és felejthetetlen pillanatokkal kecsegtet.
A fellépő művészek között köszönthetjük napjaink egyik legtehetségeseb hegedűművészét, a holland Janine Jansent, és ismét ellátogat Kismartonba a legendás színművész, John Malkovich is.
Az egyik legígéretesebb ifjú zongoratehetség, az orosz származású Alexandra Dowgan játéka mellett megcsodálhatjuk a legendás Sir Schiff András előadását is. Különleges alkalomnak ígérkezik Sir Schiff András és Julian Rachlin közös estje is.
Két nagyzenekar először látogat a kismartoni Haydn Terembe, így a BBC Philharmonic Orchestra, valamint a Kristiansand Symfoniorkester, ez utóbbinak zenei vezetője Julian Rachlin.
A jövő évben búcsút vesznek a színpad deszkáitól a klasszikus zene humoristái, Igudesman & Joo duó, így az ő fellépésük különleges csemegének ígérkezik, nem kevésbé az ifjú bariton, Andrè Schuen dalestje, és fellép a nélkülözhetetlen Janoska Ensemble is.
Ottrubay István, az Esterházy Alapítványok elnöke elmondta: „A fesztivál következő, 2025-ös kiadása újabb, felejthetetlen zenei élményekkel kecsegtet. Julian Rachlin intendáns ismét a nemzetközi zenei élet kiváló képviselőit hozza el a kismartoni Esterházy-kastély pódiumára, akik a világ minden részéről vonzzák az ide látogatókat.”