November 29-én az ünnepvárás felütéseként Lucie Horsch fiatal holland furulyaművész ad koncertet a kismartoni Esterházy-kastély Haydn Termében.
A fiatal művész egyik példaképe, Frans Brüggen nyilatkozta 1973-ban a Chicago Tribune hasábjain, hogy „a furulyára születni kell, olyan bensőséges kapcsolatban kell állni a hangszerrel, akár a házastárssal, és egyszerűnek kell lenned, mert a hangszer egyszerű. Talán az egyszerűség és az energetikus játék, az elemi erő és a csillogó szemek kombinációjára van szükség.”
Lucie Horsch zenész családba született, és ötéves korában kezdett furulyázni, kilencéves korában Brahms 5. Magyar táncok című művével lépett fel a holland állami televízióban, és rögtön nemzeti szenzációként könyvelték el őt. Sokan lenézik, és azt gondolják, hogy ez egy amolyan belépő hangszer a zenetanulásban, ahogy Horsch 2023-ban a Müpa előtti koncertjén nyilatkozta még a zenész szülei sem tudták, hogy micsoda széles repertoárt lehet lejátszani vele. Mindössze 11 éves volt, mikor megkezdte zenei tanulmányait szülővárosában, az Amszterdami Konzervatórium Sweelinck Akadémiáján. Mindemellett a Holland Nemzeti Gyermekkórusban is énekelt, ahol olyan karmesterekkel dolgozhatott együtt, mint Mariss Jansons vagy Sir Simon Rattle.
Darabválasztásában nem egyszer előfordul, hogy a furulya mellett az énekhangját is megcsodálhatja a közönség. A klasszikus repertoár mellett szívesen játszik népdalokat és jazzt. Számos díjat nyert, így például 2016-ban John Eliot Gardiner jelenlétében megkapta a Concertgebouw Fiatal Tehetség Díját, 2020 nyarán neki ítélték a Holland Zenei Díjat, 2022-ben megkapta a Borletti-Buitoni Trust ösztöndíját, és 2024-től beválasztották három szezonra a dortmundi koncertterem fiatal zenészeknek szóló programjába.
Vivaldi műveit tartalmazó első lemeze 2017-ben megkapta az Edison Klassiek Díjat, 2019-es második albuma, melyet az Academy of Ancient Music és Thomas Dunford társaságában rögzített, a UK Classical Charts első helyéig jutott, valamint elnyerte az Opus Klassik Díjat. Harmadik albuma 2022-ben jelent meg, népdalok ihlette alkotásokkal és a 20. század modernista zeneszerzőivel, Bartóktól és Debussy-től, Stravinskyn át egészen Piazzolla, Isang Yun és Charlie Parker műveiig.
Az európai, így a budapesti közönség is az ECHO Rising Stars keretén belül találkozhatott vele. Horsch teljesen magáévá tette példaképe Brüggen fent idézett gondolatait, és advent első vasárnapján kápráztatja el a Haydn Terem hallgatóságát a furulya meghitt, mégis ragyogó, csillogó és behízelgő arcait bemutató, lélegzetelállító, virtuóz játékával. Teszi mindezt egy Vivalditól Bach-on át egészen napjainkig ívelő, komoly technikai felkészültséget igénylő, színes, eredeti darabokat és furulyaátiratokat felvonultató programválasztékkal.
A koncert részletes műsora:
- Bach: F-dúr oboaverseny BWV 1053, furulyaátirat Frans Brüggen és Lucie Horsch
- Vivaldi: D-dúr versenymű hegedűre és orgonára, furulyaátirat
- Vivaldi: „Sovente il sole” részlet az Andromeda liberata-ból RV 117
- Vivaldi: 8. (a-moll) vonósverseny L’Estro Armonico RV 522 op. 3, Lucie Horsch furulya- és hegedű átirata
- Vivaldi: d-moll vonósverseny, RV 129
- Reza Namavar: Vivaldi ihlette megbízásos kompozíció
- Bach: a-moll hegedűverseny Konzert BWV 1041, Lucie Horsch átirata
- Vivaldi: C-dúr furulyakoncert RV 443