A Néprajzi Múzeum számos élményt és programot kínál a gyerekeknek. Összegyűjtöttük azokat a dolgokat, amikért érdemes a gyerkőcökkel ellátogatni a múzeumba a téli szünetben is, legyen szó óvodásokról vagy bármely iskolai korosztályról.
Barangolás a múzeumban
Az épületen – nyitvatartási időben – bármikor keresztülsétálhatunk, ahol lépcsőzés közben a kerámiák színkavalkádja tárul elénk, a 3333 műtárgyat felvonultató, ingyenesen látogatható Kerámiatér izgalmas gyűjteményét pedig a gyerekek is élvezettel böngészik. A múzeum másik állandó kiállítása, a ZOOM interaktív módon mutatja be a gyűjtemény egy szeletét. A gyerekek itt sem fognak unatkozni: a pirossal jelölt helyek és eszközök kézzel foghatóvá teszik a kiállított tárgyakat, a díszítések izgalmas animációkon elevenednek meg, de akár egy távcsövön keresztül is felfedezhetjük a kiállítást.
Másszuk meg az épületet!
Ha bent már eleget kalandoztunk a gyerekekkel a kiállításokon, akkor érdemes bebarangolni az épületet kívülről is, a két egymásba fonódó domb több mint 7000 négyzetméternyi parkfelületet rejt magában, a két szárnyat meg is lehet mászni az oldalt futó lépcsősorokon. A legmagasabb pontról csodás panoráma tárul elénk.
Lazítás a MÉTA közösségi térben
A Néprajzi Múzeum a kiállításokon túl számos élményt tartogat, ilyen a MÉTA, a múzeum egyedülálló, interaktív közösségi tere. Az elnevezés nemcsak a kedvelt labdajátékra utal, hanem a Múzeum-Élmény-Tudás-Alkotás szavak kezdőbetűjét is magában foglalja, jelezve a hely különböző funkcióit. Itt el lehet bújni, bekuckózva olvasni, filmet nézni, játszani, alkotni, megbeszélni a kiállításokon látottakat vagy a felmerülő kérdések után kutatni. De belecsöppenhetünk szórakoztató programokba, koncertekbe, művészeti és múzeumpedagógiai foglalkozásokon vehetünk részt, akár a gyerekekkel közösen vagy velük párhuzamosan.
Foglalkozások óvodásoknak, iskolásoknak
A Néprajzi Múzeumban egyéni vagy csoportos foglalkozások során is kalandozhatnak a gyerekek a kiálltásokon, legyen szó óvodásokról, kisiskolásokról, felső tagozatosokról vagy középiskolásokról. Nemcsak iskolai csoportoknak van lehetőségük bejelentkezni, hanem akár szülőként is összeszervezhetünk kisebb baráti társaságokat, ha kreatív elfoglaltságot szeretnénk találni a gyerkőcöknek. A Néprajzi Múzeum íves épülete nem csupán a Városligetet és a városi teret köti össze kapuként, hanem átjárót nyit a különböző kultúrák, népek, civilizációk világába, a múzeumpedagógusok pedig olyan utazásra invitálnak kicsiket és nagyokat egyaránt, ahol az új épületben, az új kiállításokban, az új közösségi terekben új tartalmak nyújtanak lehetőséget a játékos ismeretszerzésre.
Digitális játékok
A kiállításokon és a MÉTA közösségi térben számos fizikai aktivitásra, valódi játékra van lehetőség, azonban a gyerekeket és a kísérletezőkedvű felnőtteket számos digitális megoldás várja a múzeumban. Valódi interaktív digitális játékokon ismerkedhetünk meg a múzeumi gyűjteménnyel, amit akár otthon, a számítógépen keresztül is kipróbálhatunk.
Meglepetések kicsiknek, nagyoknak
A múzeumozás kihagyhatatlan állomása a shop felkeresése. A sok szuper fejlesztőjáték és a tradicionális hangszerek nemcsak emlékeztetik a gyerekeket a múzeumi látogatásra, de játékos módon tanulhatnak és új készségeket sajátíthatnak el segítségükkel. A múzeumshopban minden korosztály számára találunk meglepetést, a kicsiknek szánt, kézzel készült babáktól és a korai tanulást segítő könyvektől kezdve az idősebb gyerekeknek készült oktatókirakókig és társasjátékokig. Az Etno Stencil, segítségével például bármilyen felületet feldíszíthetünk a Néprajzi Múzeum új emblémájával vagy a nemzetközi gyűjteményből választott díszítményekkel és motívumokkal. Az Etnoshopból online is vásárolhatunk, így akár a karácsonyi ajándékokhoz is elkezdhetünk ihletet gyűjteni…
Használjuk a motívumalkotó appot!
Szuper program lehet kicsiknek és nagyoknak egyaránt a Néprajzi Múzeum saját motívumalkotó mobilalkalmazása. Az app szuper elfoglaltságot ad, mely ezer darab vektorizált díszítményt és motívumot gyűjt össze a múzeum magyar és nemzetközi műtárgyainak mintái közül. Ezek a tárgyak a múzeum kiállítási egységeiben is szerepelnek, így nemcsak a hagyományos népi kultúra anyagainak díszítményeivel, hanem iparművészeti és kortárs tárgyak mintáival is találkozhatunk. A cél, hogy úgy alkalmazzuk a gazdag motívumkincset, hogy háttértudást is szerezhessünk a tárgyakra vonatkozóan, ugyanakkor szabadon és kreatívan alkossunk, új terveket hozzunk létre, melyeket aztán szabadon felhasználhatunk.