Napjaink egyik legsokoldalúbb énekese, Szalóki Ági is fellép az idei Fesztivál Akadémia Budapest programsorozatában, amely minden évben tartogat meglepetéseket és felejthetetlen zenei pillanatokat. „A tradíció, a gyökerek ápolása” fontos ismérve a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás művészi vezetésével zajló fesztiválnak, így természetesen a népzene legjava sem maradhat ki a programból. Szalóki Ági osztotta meg velünk benyomásait és eddigi emlékeit a Fesztivál Akadémia kapcsán.
– Ahogy a korábbi években, úgy idén is hallhatunk énekelni a Fesztivál Akadémia programsorozatában. Mesélnél a fesztiválhoz és a szervezőkhöz fűződő viszonyodról?
– Azt mondhatom, hogy egy több mint másfél évtizedes, kölcsönös tiszteleten alapuló baráti kapcsolat köt össze minket Kokas Katalinnal és Kelemen Barnabással. Már a kezdetektől meghívottja vagyok a fesztiváljuknak, amelyen jellemzően tradicionális népzenét énekeltem különböző formációkkal – volt, hogy moldvai csángó dallamokat, máskor román népi dalokat adtam elő.
– Egy fontos erőforrást, a kölcsönösséget említed Barnabásék kapcsán.
– Én is megfordultam már több koncertjükön, és ők is jól ismerik azt, amit én csinálok. Egymás szakmai elismerése és megbecsülése különösen jellemzi a kapcsolatunkat.
– Miért kedves számodra a Fesztivál Akadémia világa?
– Ez egy nagyon szép, színes programsorozat, amelyet áthat a nyitottság. Úgy működik az egész, mintha egy nagy család lennénk. Műfajilag és stílusilag sok mindent magába foglal, így a klasszikus mellett a népzenészek is mindig jelen vannak a rendezvényen. Nagyon hálás vagyok Katiéknak, hogy vissza-visszatérhetek a fesztiváljukra.
– Csak egy-egy szóval, asszociációszerűen miként tudnád legjobban jellemezni a fesztivál értékeit?
– Találkozások, összhang, határok feszegetése, kölcsönös tisztelet – ezek a kulcsszavak. Stílusok, műfajok találkoznak itt: klasszikus zenészek, népzenészek, színészek, a zene és az irodalom talál egymásra, amiből sokat tanulhat minden résztvevő, a fellépők és a nézők egyaránt. A tanulásról jut eszembe, hogy a program komplexitásához hozzátartoznak még az itt folyó kurzusok is.
– Fellépőként mi számodra a legizgalmasabb a Fesztivál Akadémián?
– Én mindig örültem annak, hogy olyan feladatokat is kaptam itt, amelyeknek a megvalósítása nem tudott rutinszerűen történni – amellett, hogy megvolt hozzájuk a biztonságot jelentő tudásom, képességem. Ezek kifejezetten a Fesztivál Akadémia színpadára összeállított, egyedi műsorszámok. Szeretem, amikor plusz energiát kell belefektetni valamibe, és továbbra is nagyon várom ezeket az alkalmakat.
– A Fesztivál Akadémián kívül milyen koncerteken találkozhat veled a közönség?
– Tavaly megjelent egy új lemezem, ami már a tizedik albumom. Ennek az anyagát igyekszem minél több helyre elvinni, a hozzá kapcsolódó örömteli munkának a gyümölcsét szeretném learatni. Egyébként jövőre lesz 20 éves a zenekarom, amivel gyerekeknek játszunk, és igen nagy az a zenei paletta, amiről válogatni tudok egy koncertre: többek között énekelt versek, népdalfeldolgozások és régizenei darabok egyaránt a repertoár részét képezik.